Nauka śpiewu

Konsultacje wokalne

Czy nauka śpiewu może być postanowieniem noworocznym?

Nowy rok tuż tuż, a Ty nadal nie masz postanowienia noworocznego? Jeszcze nie jest za późno, by ustalić swój cel na 2023 rok. Pragniesz, by tegoroczne postanowienie było wyjątkowe, kreatywne, może odrobinę szalone i takie spełniające Twoje marzenia? Od jakiegoś czasu po głowie chodzi Ci pomysł nauki śpiewu, ale nie wiesz czy taki koncept ma prawo bytu i jego realizacja jest możliwa? Czy nauka śpiewu może być postanowieniem noworocznym? Czy można nauczyć się śpiewać w rok? I najważniejsze: gdzie znaleźć pomoc w realizacji tego postanowienia noworocznego? Czy nauka śpiewu w 2023 roku to zbyt odważny plan? 

Czy nauka śpiewu może być postanowieniem noworocznym?

Postanowienia noworoczne to cel, który Ty sam sobie wyznaczasz – nie można mówić o złych czy dobrych postanowieniach noworocznych, co więcej, nikt nie ma prawa oceniać Twojego wyboru w tym temacie. Decydując się na konkretną intencje w tym rozpoczynającym się roku, warto dobrze przemyśleć swój zamysł. 

Nauka śpiewu może być Twoim postanowieniem noworocznym, jeśli spełniasz poniższe kryteria:

  • Masz świadomość, że nauka śpiewu wymaga czasu, cierpliwości oraz zaangażowania
  • Niezależnie od przeciwności i trudności wiesz, że wytrwasz w postanowieniu
  • Nauka śpiewu to spełnienie Twoich marzeń
  • Masz konkretny plan na realizację celu i nie są to słowa rzucane na wiatr
  • Wybrałeś już szkołę śpiew lub nauczyciela śpiewu, z którym rozpoczniesz współpracę w nowym roku
  • W swoim tygodniowym planie zajęć znajdziesz czas na zajęcia wokalne oraz samodzielną≥ pracę w domu
  • Masz możliwości finansowe, by zainwestować w naukę śpiewu
  • Jesteś świadomy, że samodzielna nauka śpiewu prawdopodobnie zakończy się rezygnacją jeszcze w styczniu
  • Jesteś zmotywowany i chętny nauczyć się śpiewać

Czy w rok można nauczyć się śpiewać?

Nauka śpiewu powinna trwać od kilku miesięcy do nawet kilku lat. W rok można opanować podstawowe zagadnienia z zakresu prawidłowej emisji głosu, oczywiście przy odpowiednim zaangażowaniu, systematycznych treningach oraz spotkaniach z doświadczonym nauczycielem śpiewu. Postępy zależne są od indywidualnych predyspozycji ucznia, ale po roku nauki śpiewu nawet bardzo początkujący wokalista może poczuć się pewniej ze swoim śpiewem oraz oświadczyć, że potrafi coś tam zaśpiewać. Niektóre osoby, choć początkowo planowały zakończyć naukę śpiewu po roku, decydują się na kontynuowanie jej, gdyż pragną wzbić się na wyższy poziom wokalny lub zwyczajnie polubiły zajęcia ze swoim trenerem wokalnym, zaś lekcje śpiewu traktują jako odskocznię od codzienności oraz coś, co robią tylko dla siebie.

Kto może pomóc w nauce śpiewu?

Jeśli postanowiłeś, że w 2023 roku nauczysz się śpiewać, to z pewnością potrzebna będzie Ci pomoc specjalisty. Samodzielna nauka śpiewu najprawdopodobniej zakończy się rezygnacją z realizacji postanowienia noworocznego, a być może problemami głosowymi. Indywidualne, profesjonalne zajęcia wokalne to gwarancja szybkich efektów, nabycia dobrych nawyków, ciągła opieka specjalisty, odpowiednia motywacja i kontrola postępów. Jeśli poszukujesz nauczyciela śpiewu, który pomoże Ci spełnić marzenie o opanowaniu umiejętności śpiewania, zdecyduj się na pedagoga z powołania, doświadczonego i pozytywnie nastawionego do Twojego pomysłu;)