Nauka śpiewu

Konsultacje wokalne

Kurs śpiewu

Rozważasz zapisanie się na kurs śpiewu, lecz masz wątpliwości, czy to coś dla Ciebie? Czy do wzięcia udziału w kursie śpiewu niezbędny jest talent, odpowiedni wiek lub inne predyspozycje? Czy osoba dorosła może zapisać się na kurs śpiewu? Z czym się wiąże nauka śpiewania? Dziś chciałabym przybliżyć Ci temat kursu śpiewu, ale na początku chciałabym Cię zapewnić, że nie musisz ani posiadać wybitnego talentu ani doświadczenia wokalnego, nie musisz mieć też 10 lat czy posiadać genu muzycznego, wystarczy, że masz chęci by śpiewać i to niezależnie od Twojej motywacji. Każdy człowiek posiada swoją własną motywację, czasem jest niespełnione marzenie z dzieciństwa, czasem potrzeba opanowania konkretnej piosenki, ale również konkretny stan emocjonalny lub przełomowe wydarzenie po którym poszukuje się ukojenia, spokoju i pragnie się zmienić coś w swym życiu. Nieraz są to bardzo romantyczne czy wręcz filmowe powody otwarcia się na muzykę, a czasem zwykła zachcianka czy chęć spróbowania czegoś nowego i niekonwencjonalnego. Nieważne dlaczego pomyślałeś o kursie śpiewania, jeśli pojawiła się taka idea, oznacza to, iż powinieneś pójść za ciosem i dać sobie szansę. Zanim jednak zdecydujesz się umówić na pierwsze zajęcia wokalne, warto byś dowiedział się, na czym polega kurs śpiewania, czego możesz się spodziewać i jakie realne korzyści płynął ze śpiewania. 

Kurs śpiewu – motywacja do nauki śpiewu

W obliczu dynamicznego tempa życia, czujemy się przytłoczeni codziennością, pragmatyzmem, walką o byt, czasem mamy wrażenie jakbyśmy byli robotami wykonującymi polecenia, realizującymi plan dnia i wciąż dążącymi do perfekcji. Czujemy się zmęczeni, tracimy kontakt z sobą, z własnymi emocjami, zatracamy się w pracy czy pogoni za wyższym standardem życia. W pewnym momencie poziom stresu i przemęczenia jest tak wysoki, iż konieczna jest jakaś zmiana, jakaś nowość, coś, co sprawi, że ta szara codzienność nabierze kolorów. Życie niektórych bardzo doświadcza, cierpienie psychiczne, samotność, złamane serce. Gdy szala goryczy się przeleje jedynym ratunkiem jest odkrycie metody samoukojenia, tego magicznego środka, który uleczy ból serca, uspokoi i przyniesie ulgę w cierpieniu duszy. Niejednokrotnie poszukujemy różnych sposobów na wyrażenie siebie, swoich emocji, myśli czy rozwijanie swoich umiejętności. Dziś nie możemy osiąść na laurach, wciąż powinniśmy się rozwijać, poszukiwać nowych dziedzin, w których możemy się udoskonalić, by czuć się lepiej, pewniej, by błyszczeć w towarzystwie i być personą wyjątkową, kolorową, ciekawą.  Śpiew jest formą terapii, rozrywki, odskocznią od codzienności, a także formą wyrażania siebie, regulowania oddechu oraz własnych emocji. Jest to aktywność dostępna dla wszystkich, niezależnie od wieku, płci, stylu życia, wykonywanego zawodu czy trudności życiowych – muzyka zawsze otwiera przed Tobą swoje drzwi podobnie jak nauczycielka emisji głosu w Akademii Śpiewu. Indywidualny kurs śpiewania może stać się nie tylko pasjonującym wyzwaniem, ale także kluczem do lepszego zdrowia fizycznego i psychicznego oraz nieustannego rozwoju osobistego.

Kurs śpiewu – zalety

Śpiewanie to nie tylko forma artystycznego wyrazu, ciekawe hobby czy sposób na spędzenie wolnego czasu, lecz również źródło licznych korzyści dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Badania wykazują, że aktywność wokalna pobudza układ krążenia, zwiększa pojemność płuc oraz poprawia postawę ciała. Regularne praktykowanie śpiewu wzmacnia mięśnie brzucha i klatki piersiowej, co wpływa pozytywnie na ogólną kondycję fizyczną. Ponadto, kontrolowane oddychanie podczas śpiewu sprzyja relaksacji, obniża poziom stresu, uwalnia endorfiny, wspomaga pracę układu nerwowego, poprawia nastrój i ogólne samopoczucie. Śpiewanie aktywizuje wiele obszarów mózgu, czyli przyczynia się do utrzymania nas w dobrej formie umysłowej. Wzmocnienie mięśni krtaniowych, opanowanie technik wokalnych oraz świadoma i kontrolowana praca aparatu głosowego chronią przed wszelkimi przeciążeniami głosu jak chrypka czy problemy głosowe. Osiąganie postępów w nauce śpiewu, zrozumienie swojego głosu i zdobycie kompetencji z zakresu wokalistyki, może znacząco wpłynąć na podniesienie poczucia własnej wartości oraz pewności siebie.

Śpiewanie środkiem ekspresji emocjonalnej – śpiewaj dla zdrowia psychicznego

Nie bez powodu śpiew jest powszechnie stosowany w muzykoterapii. W trakcie nauki śpiewu pod okiem wykwalifikowanej nauczycielki śpiewu, nauczysz się świadomie kontrolować dźwięki i wyrażać uczucia poprzez melodię i tekst, co prowadzi do uwalniania napięć emocjonalnych oraz poprawy ogólnego samopoczucia psychicznego. Śpiew stanowi wyjątkowy kanał do wyrażania radości, smutku, tęsknot, bólu, żalu czy nawet złości. Wybór konkretnych dzieł wokalnych, preferencje muzyczne czy piosenki, które „chodzą po głowie całymi dniami” powinny być przeanalizowane właśnie do kątem emocji z jakimi się wiążą. Rzeczywistość w jakiej przyszło nam żyć często ogranicza nasze możliwości werbalizacji emocji czy okazywania ich w jakikolwiek sposób. Sukcesy osiągają ci najtwardsi, po trupach dążący do celu, a wrażliwość, dobroć czy emocjonalność są cechami, które mają świadczyć o słabości, bo przecież „musisz być twardą babą”, „faceci nie płaczą” czy „musisz się dzielnie trzymać”. Jedynie w czasie śpiewania utworów wokalnych, nieco pod pretekstem śpiewu możemy się uzewnętrznić emocjonalnie, pokazać swoją wrażliwość czy wyśpiewać to, co nosimy w sercu. Celem nauki śpiewu nie zawsze jest opanowanie techniki wokalnej, lecz często wyśpiewanie uczuć, które na co dzień muszą być skrywane przed światem. 

Kurs śpiewania

Nie da się ukryć, że umiejętność śpiewania jest niezwykle wartościową umiejętnością w społeczeństwie. Zarówno w sferze zawodowej, jak i towarzyskiej, umiejętność wyrażania się za pomocą dźwięku może okazać się kluczowa. Od prezentacji publicznych po kameralne spotkania, pewność siebie w mówieniu oraz zdolność do wywierania pozytywnego wrażenia na innych są atutami, które rozwijają się wraz z umiejętnościami wokalnymi, gdyż w czasie śpiewania i mówienia pracują dokładnie te same narządy, mięśnie i zachodzą podobne zjawiska akustyczne. Śpiewanie może być ciekawą, niesztampową oraz atrakcyjną formą pracy nad swoją mową, a w Akademii Śpiewu masz możliwość zdobywać nowe umiejętności zarówno w sferze śpiewania, jak i mówienia.  Tutaj niezależnie od wieku, może rozpocząć fascynującą podróż w głąb swojego głosu. Nauka śpiewu pod okiem doświadczonej nauczycielki emisji głosu przynosi nie tylko artystyczną satysfakcję, ale również wpływa korzystnie na zdrowie fizyczne i psychiczne.