Nauka śpiewu

Konsultacje wokalne

Terapia głosu i mowy dla osób transpłciowych

Terapia głosu i mowy dla osób transpłciowych, czyli profesjonalna pomoc i wsparcie na Twojej drodze w odkrywaniu siły i autentyczności Twojego głosu. Terapia głosu i mowy dla osób transpłciowych to niezwykła, holistyczna, głęboka podróż, której celem jest odnalezienie swojego prawdziwego głosu, który będzie kompatybilny z odczuwalną płcią, osobowością czy nawet stylem bycia. Brzmienie głosu jest z jednym z najbardziej rozpoznawalnych aspektów płci, dlatego feminizacja lub maskulinizacja głosu mają kluczowe znaczenie w procesie tranzycji. Głos koherentny z odczuwalną płcią,  to element niezbędny, by utrzymać dobre samopoczucie i zdrowie psychiczne, a także odpowiednio funkcjonować w społeczeństwie. Dysforia głosu wywołuje dyskomfort, przyczynia się do wewnętrznego rozdarcia i zamykania się na ludzi i życie, dlatego tak niezbędna jest szybka i skuteczna terapia głosu w czasie tranzycji, nawet przed dokonaniem większych ingerencji, jak zmiana dokumentów czy operacje. Terapia głosu powinna być pierwszym krokiem, który należy wykonać na swojej drodze do życia zgodnie z sobą.

Zalety terapii głosu i mowy dla osób transpłciowych

Terapia głosu i mowy umożliwia osiągnięcie pożądanego brzmienia głosu, a to niesie wiele pozytywnych konsekwencji oraz następstw.

Oto kilka zalet terapii głosu i mowy u osób transpłciowych:

 • Zwiększenie pewności siebie
 • Spójność głosu, wyglądu, zachowania
 • Samoświadomość możliwości własnego głosu
 • Redukcja dysforii głosu
 • Lepsze wyrażanie siebie oraz emocji
 • Poprawa komunikacji
 • Likwidacja kompleksu brzmienia głosu
 • Spokój psychiczny
 • Akceptacja społeczeństwa
 • Poprawa samopoczucia psychicznego
 • Integracja społeczna
 • Nowe kompetencje z zakresu emisji głosu
 • Świadome modulowanie głosem
 • Redukcja stresu

Osoby transpłciowe, które pracują nad korektą brzmienia głosu, zazwyczaj doświadczają wzrostu samoakceptacji, poczucia własnej wartości i pewności siebie. Umożliwia to bardziej pozytywne podejście do życia i osiągnięcie większej satysfakcji ze swojej tożsamości płciowej. Ponadto świadomość i umiejętność kontrolowania swojego głosu może przynieść korzyści w wyrażaniu swoich uczuć i potrzeb w różnych sytuacjach życiowych. Możliwe jest zwiększenie komfortu w trakcie przebywania wśród innych ludzi i co najważniejsze budowania z nimi głębszych relacji. Głos, który jest adekwatny do odczuwanej płci nie staje się barierą ani przeszkodą, by realizować się prywatnie lub zawodowo i co więcej już nie trzeba zamykać się w środowisku osób transseksualnych, by czuć się swobodnie, lecz można z podniesioną głową funkcjonować czy komunikować się z osobami o różnych poglądach czy stylach życia. 

Terapia głosu i mowy dla osób transpłciowych

Kwintesencją wszelakich przemian, terapii, leczenia jest życie w zgodzie z samym sobą. Choć czasem życie rzuca kłody pod nogi, pojawiają się trudności, a nawet pytanie: dlaczego właśnie mnie to spotkało, warto dołożyć wszelkich starań by żyć pełnią życia, intensywnie, zatapiając się w te wszystkie kolory, jakimi częstuje nas świat. Tranzycja jest ważnym krokiem ku lepszemu, lecz wymaga ogromnej siły emocjonalnej, by chronić się przed presją z zewnątrz, czasem prześladowaniami, ale także przed samym sobą. Każdy człowiek, który choć raz nie czuł się dobrze w swoim ciele, ze swoim charakterem, we własnej sytuacji życiowej, zawodowej, materialnej, rodzinnej czy nie posiadał upragnionych cech czy umiejętności doskonale zna to uczucie pustki, bezsensu czy przygnębienia. Tranzycja to jedyna opcja, by w końcu żyć życiem takim, na jakie się zasługuje i o jakim się marzy i choć wymaga pracy, samozaparcia i ogromnego zaangażowania finalnie doprowadzi do szczęścia i satysfakcji. Terapia głosu i mowy jest równie ważnym etapem tych przemian, co zmiana stylu ubierania się, zapuszczenie włosów czy rozpoczęcie aktywności „typowych” dla konkretnej płci. Decydując się na ten ważny krok, na rozpoczęcie terapii głosu, poza odpowiednią motywacją, niezbędna jest też pomoc specjalisty, który z empatią, ciepłem, troską i zaangażowaniem towarzyszy, motywuje, wspiera, doradza i prowadzi na odpowiednie ścieżki, by dotrzeć do upragnionego celu. Rozpoczynając proces przemiany głosu dochodzi do konfrontacji z własnymi lękami, granicami czy negatywnymi myślami, warto wówczas posiadać obok godnego zaufania człowieka, na którym można się wesprzeć w trakcie tej walki.

Terapia głosu i mowy dla osób transpłciowych w Akademii Śpiewu

Cześć, nazywam się Ania i jestem terapeutką głosu i mowy osób transpłciowych. Jestem Ciskobietą. Posiadam bogate doświadczenie i zależy mi na tym, by każdy czuł się przy mnie dobrze, swobodnie i naturalnie. Jestem osobą empatyczną, wyluzowaną i oczywiście szaloną. Potrafię zmotywować każdego leniuszka do pracy. Staram się dogłębnie poznać każdą osobę, która zwraca się do mnie z prośbą o pomoc i naprawdę indywidualnie przeprowadzać proces zmiany brzmienia głosu. Z całego serca staram się stworzyć bezpieczną przestrzeń pełną akceptacji, zaufania, zrozumienia i ciepła. Z ogromną satysfakcją obserwuję wszystkie te większe i mniejsze postępy moich podopiecznych, zarówno dotyczące stricte głosu, jego brzmienia, barwy oraz swobody w używaniu tego nowego, adekwatnego głosu, ale także zwiększenie pewności siebie, swobodę w komunikacji czy wyzbycie się dysforii czy kompleksu brzmienia głosu. Mając świadomość, jak wielka życiową rewolucją jest tranzycja, staram się z całych sił dać każdemu uwagę, możliwość rozmowy czy wsparcie w tym trudnym okresie. Z podziwem dostrzegam ogromnego ducha walki w każdej osobie, która dąży do własnego szczęścia. 

Zachęcam Cię do zapisania się na pierwsze konsultacje online i rozpoczęcia terapii głosu i mowy. Spróbuj i przekonaj się, że jesteś w stanie brzmieć tak, jak pragniesz! Nie czuj się jak w masce, gdy mówisz do ludzi, pozwól, by dostrzegli Twoje prawdziwe ja, Twój prawdziwy, autentyczny głos.