Nauka śpiewu

Konsultacje wokalne

Trening oddechowy

Trening oddechowy – to trening wszystkich mięśni oddechowych, których synergia jest niezbędna do uzyskania prawidłowej emisji głosu, wzmocnienia go oraz uzyskania podparcia oddechowego. Potęga treningów oddechowych nie tkwi w samym procesie wdychania i usuwania powietrza, lecz uzyskania pełnej koordynacji i samokontroli mięśni oddechowych. Następstwem wzmocnionych mięśni jest emisja głosu, która faktycznie jest oparta na mocnym oddechu, co daje gwarancję lepszego panowania nad głosem oraz utrzymania go w dobrym zdrowiu przez lata.

Trening oddechowy dla wokalistów i mówców

Treningi oddechowe dla wokalistów i mówców to specjalnie dobrane zestawy ćwiczeń, które dają fenomenalne efekty i właściwie już po kilku spotkaniach można odczuć i usłyszeć ogromną różnicę w brzmieniu i funkcjonowaniu głosu. Treningi oddechowe w Akademii Śpiewu to nie jest zbiór popularnych i dostępnych w Internecie ćwiczeń lub forma zajęć relaksacyjnych, lecz autorska forma ćwiczenia mięśni oddechowych dla osób używających głosu. To oryginalna forma zajęć grupowych, rodzaj intensywnych ćwiczeń oddechowych (fitness oddechu), których celem jest dokładne zrozumienie mechanizmów oddechowych, wzmocnienie oraz uelastycznienie mięśni oddechowych, wydłużenie fazy wydechowej oraz uzyskanie kondycji oddechowej. Polega na wykonywaniu specjalnych ćwiczeń wymuszających pracę mięśni wdechowych oraz wydechowych w określonym tempie oraz z wieloma powtórzeniami przy użyciu konkretnych głosek. Aktywność aparatu artykulacyjnego wpływa na intensywność oraz efektywność treningu, a więc w czasie treningu oddechowego nie tylko trenowany jest sam aparat oddechowy, lecz głosowy, artykulacyjny czy nawet rezonacyjny. Holistyczne podejście do nauki oddechu to podstawa tej autorskiej metody nauki oddychania.

Jak wygląda trening oddechowy?

Trening oddechowy to zajęcia grupowe (max 10 osób) odbywające się systematycznie stacjonarnie w siedzibie Akademii Śpiewu lub hybrydowo (by uczniowie korzystający z nauki online również mogli trenować swoje mięśnie oddechowe). Treningi oddechowe to idealny moment, by w 100% swoją uwagę na oddech –  ich tempo, forma, a także poruszane zagadnienia czy ćwiczenia zawsze są dostosowywane do poziomu oraz potrzeb uczestników. Dodatkowym atutem zajęć jest energetyczna muzyka, która wpływa na dobry nastrój i uwalnia pozytywne emocje. Uczniowie doceniają grupowe zajęcia oddechowe ze względu na wspaniałą atmosferę, możliwość poznawania nowych osób, ale przede wszystkim ze względu na wykonywanie ćwiczeń pod opieką profesjonalnej nauczycielki emisji głosu, która specjalnie dla swoich uczniów stworzyła cały program nauczania oddechu.

Rodzaje ćwiczeń oddechowych

W celu uzyskania najlepszych efektów ćwiczenia oddechowe zostały podzielone na trzy główne tory: tor żebrowy, przeponowy oraz całościowy. W czasie ćwiczeń wykonywane są ruchy parciowe oraz statyczne, a także wszelkiego rodzaju urozmaicone schematy ruchowe. Ćwiczenia oddechowe wykonywane są w pozycji stojącej lub leżącej. W zależności od tematyki oraz treningu można wyróżnić trening oddechowy:

  • klasyczny
  • obwodowy
  • metodą MIX (łączący oddech wraz z ćwiczeniami rezonatorów)
  • oddechowo – artykulacyjny
  • oddechowo – rezonansowy
  • wydłużający fazę wydechową
  • w formie tabaty
  • uwzględniający ćwiczenia rozciągające i relaksacyjne

Dla kogo przeznaczone są trening oddechowy?

Trening oddechowy pozornie może wydawać się łatwy, jednak naprawdę, aby przyniósł pożądany efekt trzeba narzucić sobie odpowiednie napięcie mięśniowe, aktywność narządów aparatu artykulacyjnego oraz maksymalne zaangażowanie w poprawne wykonywanie ćwiczeń. W Akademii Śpiewu zajęcia oddechowe przeznaczone są dla uczniów Akademii, gdyż wymagane jest opanowanie podstawowych umiejętności oddechowych oraz nomenklatury stosowanej w czasie treningów.

Zajęcia oddechowe zalecane są wszystkim osobom, które intensywnie pracują głosem, uczą się śpiewu lub mowy, są profesjonalnymi mówcami lub wokalistami, ich sukcesy zawodowe są zależne od negocjacji i komunikacji z klientem lub kontrahentem, cierpią na choroby krtani i strun głosowych, zaburzenia psychiczne lub nerwice czy depresje. Każda osoba, która chce zmienić brzmienie swojego głosu może, a nawet powinna intensywnie trenować swoje mięśnie oddechowe.

Czy treningi oddechowe są bezpieczne?

Praca z oddechem powoduje przyspieszenie akcji serca, podwyższenie ciśnienia tętniczego oraz rozgrzanie ciała i mocne dotlenienie organizmu. Oczywiście osoby bardzo schorowane oraz w podeszłym wieku muszą intensywność ćwiczeń dostosować do swoich możliwości oraz aktualnego samopoczucia. W czasie treningów oddechowych nauczyciel dba o poprawność wykonywanych ćwiczeń oraz odpowiedni poziom trudności. Oddychanie jest bezpieczne.

Czy warto zapisać się na treningi oddechowe?

Rozległa oferta zajęć grupowych, wykorzystywanie różnych sprzętów pomocniczych, pozycji ciała, towarzysząca muzyka oraz tempo i charakter utworów, a także rozległy i systematycznie modernizowany układ i forma ćwiczeń powodują, że zajęcia są zawsze ciekawe i atrakcyjne, również dla stałych uczestników zajęć, ale to od ucznia zależy czy pragnie autentycznie i na 100% angażować się w swój rozwój wokalny. Treningi oddechowe przynoszą wspaniałe efekty, co dostrzegają wszyscy uczniowie, którzy kiedykolwiek spróbowali tej formy zajęć.

W ODDECHU TKWI SIŁA ORAZ ZDROWIE TWOJEGO GŁOSU!