Nauka śpiewu

Konsultacje wokalne

Zajęcia wokalne 2022/2023

Nadchodzący nowy rok szkolny to idealny moment, by zastanowić się nad wszelkiego rodzaju aktywnościami czy zajęciami dodatkowymi dla swoich dzieci lub siebie (nie tylko maluchy potrzebują bodźców do tego, by się rozwijać i nie doprowadzić do stagnacji życiowej). Sezon Wakacyjny wkrótce dobiegnie końca, a wraz z nim coraz więcej czasu spędzimy w mieście, skupieni na nauce, pracy, obowiązkach, lecz także na rozwijaniu swoich umiejętności oraz zainteresowań. Jesień jest porą roku, którą przeznaczamy na edukację, samorozwój oraz zdobywanie wiedzy, nawet jeśli 1 września nie mamy w planach udać się na oficjalne rozpoczęcie roku szkolnego, bo tytuł ucznia już nam się nie należy, a metryka świadczy o tym, że jesteśmy już naprawdę dorośli. Zajęcia wokalne 2022/2023 to indywidualne zajęcia artystyczne przeznaczone dla dzieci, młodzieży, studentów oraz dorosłych. Ponadto pod hasłem: zajęcia wokalne kryje się nie tylko opanowanie umiejętności wokalnych czy śpiewanie piosenek, ale także holistycznie zrozumienie mechanizmów działania głosu i ich opanowanie w praktyce, poznanie swojego głosu – jego możliwości, lecz również ograniczeń. Dodatkowo nauka emisji głosu obejmuje liczne ćwiczenia oddechowe w celu wytworzenia podparcia oddechowego, wzmocnienie głosu, nadanie mu odpowiedniej barwy, uaktywnienie rezonansu piersiowego, głowowego oraz mieszanego, otwarcie krtani, rozluźnienie gardła, uaktywnienie aparaty artykulacyjnego, a także zwiększenie samoświadomości i samokontroli pracy głosem (w mowie i śpiewie). Zajęcia wokalne rozwijają wszystkie elementy zaliczane do składowych prawidłowej emisji głosu (mowa oczywiście o zajęciach wokalnych w Akademii Śpiewu, gdyż zajęcia wokalne prowadzone przez niewyedukowanych i niedoświadczonych trenerów wokalnych nie przynoszą tak wielu korzyści dla głosu, a często narażają głos na nadmierne przeciążenia i nieprawidłowości).

Zajęcia wokalne 2022/2023 – zalety zajęć wokalnych

Główną zaletą zajęć wokalnych jest zrozumienie własnego głosu oraz jego mechanizmów obronnych (reakcje na stres, ważne wydarzenia, zmęczenie lub wpływ chorób na pracę głosem) i uzyskanie odpowiedzi na nurtujące pytania, niektóre z nich to:

 • Dlaczego jednego dnia głos brzmi dobrze, a innego  pojawia się chrypka i niemoc?
 • Czemu w czasie śpiewania brakuje mi powietrza?
 • Dlaczego w czasie występu głos drży?
 • Dlaczego denerwuję się, gdy muszę zabrać publicznie głos?
 • Czy mam talent wokalny?
 • Czy mam ładny głos?
 • Skąd się bierze chrypka?
 • Jak choroby wpływają na pracę głosem?
 • Jak dbać o głos?
 • Jak stan psychiczny wpływa na brzmienie głosu?
 • Dlaczego niektóre piosenki potrafię śpiewać, a inne nie?
 • Jaką mam skalę głosu?
 • Czy nadaję się do śpiewania?
 • Dlaczego boli mnie gardło po śpiewaniu?
 • Czy mój głos jest zdrowy?
 • Czy potrafię mówić z przepony?
 • Czy potrafię śpiewać z przepony?
 • Jaki mam głos?

Na powyższe i inne pytania można otrzymać wyczerpującą odpowiedź w czasie indywidualnych lekcji śpiewu z profesjonalnym nauczycielem śpiewu.

Zajęcia wokalne 2022/2023 – indywidualne czy grupowe?

Indywidualne lekcje śpiewu są najlepszym wyborem, gdyż umożliwiają całkowite skupienie się właśnie na Tobie i Twoim głosie – dodatkowo tempo przerabianego materiału, piosenki, ilość przerw na odpoczynek czy ogólnie energia zajęć dostosowana jest całkowicie do Twoich preferencji. Choć  indywidualne zajęcia wokalne mają liczne zalety niektóre maluchy ze względy na możliwość integrowania się z innymi dziećmi czy małą rywalizację, która motywuje – lepiej pracuje w czasie zajęć grupowych, dlatego w roku szkolnym 2022/2023 w Akademii Śpiewu pojawiła się nowa możliwość: Grupowe zajęcia wokalne dla dzieci. Dorośli mający absorbującą pracę, intensywne życie osobiste słusznie preferują indywidualne lekcje śpiewu.

Zajęcia wokalne 2022/2023 – rekrutacja

Zajęcia wokalne w Akademii Śpiewu to przede wszystkim indywidualny system nauczania, a więc nikogo nie obowiązują specjalne zasady rekrutacji, oczywiście więcej na temat stałej współpracy czy regularnych zajęć można przeczytać w regulaminie, lecz najważniejsze są chęci, zaangażowanie, kultura osobista, otwarta głowa i serce. Do nauki emisji głosu niezbędne są predyspozycje umożliwiające rozwój intelektualny oraz kształtowanie zdolności koordynacyjnych. Ogromnym ułatwieniem pracy nad głosem jest umiejętność skupienia się na kilku elementach (czyli minimalna podzielność uwagi), oryginalność, dobra koncentracja, ciekawość, samokontrola, zdolności adaptacyjne, pokora, skromność, kreatywność oraz wrażliwość emocjonalna. Oczywiście brak jednej z cech dobrego wokalisty lub mówcy nie stanowi przeszkody do pracy nad własnym głosem, ale w czasie nauki możliwe jest pojawienie się trudności, które będą wymagały cierpliwości i samozaparcia. 

Zajęcia wokalne stacjonarne i online

Ostatnie lata znacznie zmieniły nasze podejście do zajęć zdalnych i pokazały, że jest możliwa owocna nauka oraz efektywna praca bez wychodzenia z domu. Oczywiście preferencje dotyczące nauki stacjonarnej lub online zależna jest od indywidualnych predyspozycji i poglądów – ekstrawertycy do dynamicznego rozwoju potrzebują osobistego kontaktu z drugim człowiekiem, zaś introwertycy w zaciszu domowym osiągną lepsze efekty. Wybór zajęć offline lub online zależy całkowicie od Ciebie.

Gdzie zapisać dziecko na zajęcia wokalne?

Głos jest instrumentem, który będzie towarzyszyć Twojemu dziecku przez całe jego życie, a umiejętności wokalne czy oratorskie kształtują się już od wczesnego dzieciństwa i mają wpływ na brzmienie głosu, energię mowy, słuch muzyczny, zdolności wokalne czy sposób komunikacji w dorosłym życiu. Dziecko, które uczęszcza na profesjonalne zajęcia wokalne rozwija swoją wyobraźnię, kreatywność, poprawną dykcję i mowę, a także zyskuje świadomość tego, co jest ważne dla brzmienia głosu. Nawyki wokalne oraz dotyczące emisji głosu mówionego z dzieciństwa zostawiają wyraźny ślad w śpiewie lub mowie osoby dorosłej. Dziecko należy zapisać na zajęcia wokalne do profesjonalnego nauczyciela śpiewu, który posiada odpowiednią wiedzę, upoważnienia pedagogiczne oraz odpowiednie doświadczenie. Zapisanie malucha na zajęcia wokalne do kogoś przypadkowego, kto nie wykazał się uprawnieniami, dyplomem ukończenia choć szkoły muzycznej na wydziale WOKALNYM tylko dlatego, że jest wygodna lokalizacja i atrakcyjna cena może przyczynić się do zatrzymania rozwoju wokalnego, pojawienia się manier, nadmiernych napięć w ciele i krtani, a w skrajnych przypadkach do wystąpienia patologii głosu wskutek niedostosowania repertuaru do możliwości głosowych dziecka. Ponadto w czasie zajęć grupowych w domach kultury lub innych ośrodkach, rodzic nie ma wpływu na przebieg zajęć, a jedyną uwagą od trenera jest: śpiewaj głośniej. Wspólne śpiewanie w gronie dzieci, które być może nie posiadają słuchu muzycznego, krzyczą zamiast śpiewać może sprawić, że Twoje dziecko utraci swoją wrażliwość, muzykalność i wchodząc w tłum dzieci zacznie krzyczeć i nadwyrężać swój delikatny i cenny głos. Dzieci mają ogromne umiejętności adaptacyjne i nieświadomie poddają się psychologii tłumu, a będąc dziećmi mogą zwyczajnie nie być w stanie odróżnić dobrego śpiewania od złego, które niszczy głos.

Odpowiadając na pytanie, gdzie zapisać dziecko na zajęcia wokalne warto zastanowić się, czy jako rodzic zależy Ci jedynie na jakiejkolwiek formie zajęć dodatkowych czy naprawdę chcesz, by Twój maluch rozwinął się wokalnie – jeśli szukasz dobrych zajęć wokalnych to zapisz swoje dziecko na zajęcia wokalne do profesjonalnego nauczyciela śpiewu. 

Zajęcia wokalne 2022/2023 – możesz rozpocząć nowy rok szkolny dając sobie lub swojemu dziecku szansę na prawdziwy rozwój wokalny!