Nauka śpiewu

Konsultacje wokalne

Czemu nie umiem głośno śpiewać?

Czemu nie umiem głośno śpiewać? Zupełnie nie mam kontroli nad moim głosem. Gdy próbuję coś zaśpiewać wydaje się jakby był to szept. Jakie są powody słabego głosu? Czy delikatny głos jest uwarunkowany genetycznie? Kiedy śpiewam trochę głośniej, wtedy głos się łamie, boli mnie gardło, a dźwięk jest brzydki, skrzeczący, szorstki i dziwny. Nawet zaśpiewanie „sto lat” jest stresujące, bo mam wrażenie, że zupełnie mnie nie słychać – to Twoje słowa? Doskonale Cię rozumiem, bo kiedyś również nie potrafiłam głośno śpiewać, a dziś chcę Ci pomóc otrzymać odpowiedzi na nurtujące Cię pytania i być może zachęcić Cię do wyrażenia gotowości, by wzmocnić swój głos. 

Dziś możesz skonfrontować się ze swoim wokalnym demonem, który uniemożliwia Ci śpiewanie pełnym głosem. Dowiesz się jakie mogą być przyczyny doskwierających Ci problemów z głośnym śpiewaniem i kontrolowaniem własnego głosu. Pomogę Ci zmierzyć się z tym trudnym i być może bolesnym lub wstydliwym dla Ciebie tematem, ale najpierw odpowiedz na kilka pytań i wykonaj specjalny test siły Twojego głosu.

Sprawdź dlaczego nie potrafisz głośno śpiewać – test

Odpowiedz TAK, jeśli zgadzasz się ze stwierdzeniem lub NIE, gdy nie jest prawdziwe.

 1. Potrafię śpiewać głośno jedynie niskie dźwięki.
 2. Umiem krzyczeć, ale gdy próbuję coś głośno zaśpiewać, wtedy głos się łamie.
 3. Jestem osobą energiczną.
 4. Czuję ucisk w gardle, napięcie kiedy staram się śpiewać piosenkę z ulubionym wokalistą.
 5. Czuję jakbym miał w sobie dwa głosy – jeden skrzeczący, a drugi chuchający (dmuchający, szeptający) i zupełnie ich nie kontroluję.
 6. Nie podoba mi się mój głos, gdy śpiewam.
 7. Śpiewanie jest dla mnie dużym wysiłkiem, a nie chcę się męczyć w czasie śpiewania, więc najczęściej śpiewam bardzo cicho.
 8. Nigdy nie uczyłem się prawidłowej emisji głosu.

Dlaczego nie umiem głośno śpiewać – wyniki testu

TAK to jeden punkt. Dodaj swoje odpowiedzi (NIE to zero). Przeczytaj wszystkie wyniki, gdyż może uznasz, że inna diagnoza jest Ci bliższa i lepiej obrazuje Ciebie oraz Twój śpiew. 

6 – 8 Nie masz słabego głosu

Jeśli odpowiedziałeś pozytywnie na większość twierdzeń, mam dla Ciebie dobrą wiadomość: najprawdopodobniej NIE posiadasz naturalnie delikatnego głosu ani żadnych schorzeń, które uniemożliwiają Ci śpiewanie pełnym głosem. Źródłem Twojego problemu jest brak odpowiedniej techniki wokalnej, a także świadomości własnego głosu – w tym przede wszystkim jego skali. Kiedy próbujesz śpiewać, wtedy bardzo mocno napinasz krtań, nie wykorzystujesz odpowiednio mięśni oddechowych oraz przestrzeni rezonacyjnych, mówiąc potocznie próbujesz śpiewać „z gardła”, co zazwyczaj kończy się „buntem Twojego głosu”. Organizm ludzki zawsze zwalcza wszelkie działania oraz czynniki, które wpływają na niego destrukcyjnie, stąd czasem pojawiające się „złamania głosu” lub załamania głosu w czasie śpiewania. To czerwona kartka jaką dostajesz od swojego głosu. Śpiewając taką metodą, przekraczając skalę swojego głosu, siłując się z własnym organizmem sabotujesz swój śpiew oraz ograniczasz swój potencjał wokalny. Zmiana sposobu śpiewania, lecz przede wszystkim postrzegania śpiewu i ogólnie głosu to punkt zwrotny, który przyczyni się do wzmocnienia głosu i odzyskania nam nim kontroli.

1 – 3  Twój głos jest odzwierciedleniem Twojej duszy

Mankamenty Twojego głosu oraz zaistniałe trudności wskazują iż problem tkwi głębiej – najprawdopodobniej w Twojej psychice. Syndrom słabe głosu świadczy o tym, że jesteś bardzo zablokowany, skrępowany, nie potrafisz się otworzyć, rozluźnić, poczuć swobodnie w czasie śpiewania. Być może często bywa Ci smutno i nie potrafisz odnaleźć sensu, doskwiera Ci chroniczny brak sił, permanentne uczucie zmęczenia i utraty motywacji. Może ze zbyt dużą dawką krytycyzmu traktujesz sam siebie, Twoje myślenie bywa autodestrukcyjne i nie napełnia Cię optymizmem. Ciągle czujesz się oceniany, lecz największym krytykiem nie są Twoi bliscy, lecz Ty sam – w Twojej głowie siedzi Twój wewnętrzny hejter, który burzy Twoje poczucie własnej wartości i nie traktuje Cię sprawiedliwie. Gdy cierpisz, walczysz z codziennością, wówczas Twój głos odczuwa Twoje emocje. Ten skrępowany, niewyraźny, bojaźliwy, zestrachany i łamliwy głos ilustruje Twój stan psychiczny. Warto swoją przygodę ze śpiewem rozpocząć od wsłuchania się w siebie, swoje potrzeby, a nawet poszukać wsparcia u specjalisty. Bądź dla siebie dobry, szczodry, wspierający i zrób wszystko, by odnaleźć w sobie siłę. Prawda jest taka, że nikt Ci jej nie da, gdyż już ją masz, ale gdzieś zakopałeś ją pod stertą swoich negatywnych myśli, trudnych doświadczeń czy złych wspomnień. Nie poddawaj się zbyt szybko, choć będzie trudno, ale Twoje działania zaowocują pozytywnymi przemianami w Twoim życiu i głosie.

4 – 6 Twój głos posiada wiele zalet, ale też swoje problemy

Dotarcie do podłoża problemów z głośnym śpiewaniem wymaga wnikliwej analizy, gdyż pozornie wszystko jest dobrze: jesteś zdrowy, pracowity, poukładany, radzisz sobie z własnym życiem. Skądinąd choć masz świadomość swych zalet i niedoskonałości, jednak nie potrafisz opanować swojego głosu. Gdy w czasie spotkania ze znajomymi wspólnie śpiewacie, wtedy czujesz się gorszy i słabszy od innych. Nawet jeśli uczyłeś się śpiewu lub nadal uczysz w towarzystwie pojawia się ogromna blokada, a Ty doświadczasz syndromu oszusta wokalisty – nie czujesz się ani kompetentny ani wystarczająco utalentowany, a wśród amatorów masz opinię znawcy śpiewu. Czujesz ogromną presję i nie wiesz dlaczego w domu lub na lekcji śpiewu wszystko układa się po Twojej myśli, zaś w czasie śpiewania na luzie do gitary czy na karaoke Twój głos traci wszelkie walory i nie brzmi. Potrafisz dobrze zaśpiewać tylko wtedy, gdy czujesz się swobodnie i zostały spełnione odpowiednie warunki dotyczące sytuacji, okoliczności, miejsca, czasu, słuchaczy, repertuaru czy czasu przygotowań. Problem słabego i łamiącego się głosu w Twoim przypadku jest bardziej złożony – Twoja psychika, niskie poczucie własnej wartości, świadomość własnych braków i lęki łączą się z brakami technicznymi, których nie jesteś świadomy lub nie chcesz się z nimi pogodzić. Niewłaściwie dobrany repertuar czy tonacja, ale nade wszystko brak akceptacji własnej skali, rodzaju i możliwości głosu to źródło Twojego „słabego głosu”, „załamania głosu” czy cichego śpiewania. Zapamiętaj, że skażone przekonanie o sobie samym, zniekształcony obraz siebie odbierają Ci swobodę, radość i satysfakcję ze śpiewania.  

Czemu nie umiem głośno śpiewać? 

 • Nie jesteś świadomy swojego głosu – jego wad i zalet
 • Nie znasz swojej skali i rodzaju głosu
 • Nie akceptujesz siebie i swojego śpiewu
 • Śpiewasz piosenki, które przekraczają Twoją skalę głosu lub posiadają liczne dźwięki przejściowe (mosty)
 • Starasz się naśladować inne osoby w czasie śpiewania (np. swojego idola)
 • Nie śpiewasz swoim głosem, Twój śpiew to ciągła gra aktorska
 • Starasz się zaimponować komuś
 • Stresujesz się i nie potrafisz zwalczyć tremy
 • Nie panujesz nad swoimi emocjami
 • Jesteś przemęczony i wypalony zawodowo
 • Nie uczyłeś się śpiewu i nie masz podstaw technicznych do głośnego śpiewania
 • Nie potrafisz oddychać z przepony oraz aktywizować mięśni międzyżebrowych, tłoczni brzusznej – nie masz podparcia oddechowego
 • Jesteś osobą zamkniętą w sobie, nie potrafisz się otworzyć i wyjść ze swojej strefy komfortu
 • Masz przemęczony głos
 • Wstydzisz się śpiewać
 • Nie dbasz o higienę głosu
 • Często chorujesz na zapalenie krtani, masz astmę, chorą tarczycę lub fałdy głosowe (guzki śpiewacze)
 • Nie dbasz o swoje zdrowie
 • Unikasz aktywności fizycznej (nie masz odpowiedniej kondycji wokalnej)
 • Nie trenujesz swojego głosu
 • Masz zbyt niską samoocenę
 • Masz w sobie mało energii życiowej
 • Jesteś leniwy i wygodny (śpiewanie to wysiłek psycho-fizyczny)
 • Śpiewasz nieprawidłową techniką dla swojego głosu
 • Masz mutację
 • Systematycznie śpiewasz chuchaną emisją głosu i fałdy głosowe, mięśnie oddechowe i okołokrtaniowe zapamiętały taki sposób fonacji (pamięć mięśniowa)
 • Jesteś przeziębiony
 • Twoje działania w przeszłości zniszczyły Twój głos (nadwyrężanie głosu w czasie dorastania, przeciążanie dziecka licznymi występami i zajęciami dodatkowymi, wykonywanie zbyt trudnego repertuaru zarówno technicznie jak i emocjonalnie, brak troski o głos)
 • Nie stosujesz się do porad i wskazówek nauczyciela śpiewu, a w czasie samodzielnych treningów wokalnych robisz dokładnie odwrotnie niż zaleca pedagog śpiewu

Czemu nie umiem głośno śpiewać?

Śpiewanie jest ściśle skorelowane z całym organizmem człowieka – jego psychiką oraz fizycznością. Dysfunkcje lub ograniczenia spowodowane chorobami lub nawet budową narządów biorących czynny udział w procesie wytwarzania dźwięku śpiewanego, mogą wywołać stan gdy głośne śpiewanie jest mocno utrudnione, a w skrajnych przypadkach wręcz niemożliwe. Poważne choroby fizyczne oraz psychiczne powodują niedomaganie mięśni oddechowych, krtani, strun głosowych, przestrzeni rezonacyjnych, aparatu artykulacyjnego czy komplikują synergię, której powstanie jest niezbędne, by wydobyć silny, stabilny i pewny głos. Codzienność stawia przed nami liczne wyzwania i rozpościera całe morze niepewności, które mają swoje odbicie w brzmieniu głosu. By dotrzeć do generatora Twoich problemów wokalnych niezbędne jest wsłuchanie się w siebie, zaobserwowanie reakcji swojego organizmu oraz głosu, a być może zwrócenie się z prośbą o pomoc do specjalisty.

Wybierz temat wiadomości

Dołącz do Akademii Śpiewu

Poszukujesz profesjonalnego nauczyciela emisji głosu? Napisz do doświadczonej specjalistki w dziedzinie śpiewu, mowy oraz rehabilitacji głosu i porozmawiajmy o Twoim głosie. Dowiedz się, jak skutecznie poprawić Twoją mowę, rozwinąć się wokalnie i spełnić marzenia o pięknym i zdrowym głosie. Specjalnie dla Ciebie zostanie przygotowany specjalny plan pracy nad głosem dostosowany do Twoich potrzeb, oczekiwań oraz możliwości.