Nauka śpiewu

Konsultacje wokalne

Czy mam dobrą dykcję? Test online

Dykcja odgrywa kluczową rolę w komunikacji międzyludzkiej. To sposób, w jaki wymawiamy słowa i konstruujemy zdania, wpływa na to, jak jesteśmy postrzegani przez innych i jak skutecznie przekazujemy swoje myśli. Dobrze rozwinięta dykcja może otworzyć wiele drzwi, zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Czy kiedykolwiek w Twojej głowie pojawiła się myśl: Czy mam dobrą dykcję? Czy mówię wyraziście? Jak prezentuje się mój sposób mówienia w porównaniu do innych osób? Czy świetna dykcja jest moim atutem, a może mam wady wymowy i powinienem poprawić swoją dykcję? Wykonaj test online i przekonaj się, czy masz dobrą dykcję. 

Test dykcji – instrukcje

Znajdź chwilę dla siebie, usiądź wygodnie, zadbaj o odpowiednie warunki. Test nie powinien zająć Ci więcej niż kwadrans, aczkolwiek ważne, byś wykonywał go bez pośpiechu czy towarzystwa. Odpowiedz szczerze na poniższe pytania, niektóre z nich mogą wymagać od Ciebie dłuższej chwili zastanowienia, wypowiadania niektórych łamańców językowych lub trudniejszych zbitek na głos, a być może i użycia telefonu w celu nagrania w celu rzetelnej analizy własnej dykcji. Oczywiście nie jesteś profesjonalistą i być może odkrycie własnych niedociągnięć dykcyjnych może być dla Ciebie problematyczne, dlatego wyniku testu nie traktuj jak nieomylnej wyroczni, potraktuj go jako ciekawostkę i być może impuls do rozpoczęcia pracy nad swoją dykcją. Bądź szczery sam ze sobą, nawet jeśli odpowiedzi na niektóre pytania nie będą dla Ciebie satysfakcjonujące. Tutaj nie ma złych odpowiedzi. Celem testu jest odkrycie, czy Twoja dykcja wymaga poprawy i wprowadzenia pewnych zmian w Twoim sposobie wypowiadania się i komunikowania z otoczeniem. Gotowy? To działamy!

Czy masz dobrą dykcję? test online do samodzielnego wykonania w domu

1. Czy ludzie często proszą Cię o powtórzenie wypowiedzi, bo nie zrozumieli Twoich słów?

 1. Tak, zdarza się to bardzo często.
 2. Czasem.
 3. Rzadko.
 4. Prawie nigdy.

2. Czy zdarza Ci się “połykać” końcówki słów podczas mówienia?

 1. Tak, zdarza się to często.
 2. Czasem.
 3. Rzadko.
 4. Prawie nigdy.

3. Włącz opcję nagrywania w telefonie. Wymów szybko następujący łamaniec 3 razy z rzędu: “W Szczebrzeszynie chrząszcz w trzcinie brzęczy”. Odsłuchaj nagrania i oceń swoją dykcję.

 1. Trudno mi ocenić, ale ciężko było mi wymówić w szybkim tempie i jakoś świszczę w nagraniu
 2. Wymówiłem/am za drugim lub trzecim podejściem, brzmi to dość dziwnie.
 3. Wydaje mi się, że brzmi poprawnie, ale nie było to łatwe zadanie.
 4. Brzmi profesjonalnie! Dla mnie rewelacja! Uwielbiam łamańce dykcyjne!

4. Czy kiedy mówisz, ludzie zwracają uwagę na Twoją dykcję, komentując, że jest wyjątkowo dobra lub zła?

 1. Tak, często słyszę pochwały.
 2. Czasami ktoś zwróci uwagę, że mówię wyraziście.
 3. Rzadko dostaję komentarze na ten temat.
 4. Często dostaję krytyczne uwagi.

5. Czy zauważasz, że Twoja dykcja zmienia się w zależności od sytuacji? Na przykład gdy rozmawiasz z kimś bliskim jest poprawna, a gdy występujesz publicznie, to nie potrafisz opanować swojego języka i wypowiedzieć niektórych słów?

 1. W czasie wystąpień publicznych nie potrafię kontrolować swojej dykcji.
 2. Moja dykcja jest w miarę poprawna, gdy rozmawiam ze znajomymi, ale w sytuacjach stresujących czasem tracę panowanie nad swoją mową.
 3. Wszystko zależy od samopoczucia, ale generalnie różnica jest minimalna.
 4. Moja dykcja jest konsekwentna i dobra niezależnie od okoliczności.

6. Czy starasz się mówić wyraźnie i powoli, zwracając uwagę na wymowę każdego słowa?

 1. Nie, po co?
 2. Raczej nie zwracam na to uwagi, choć mam świadomość, że to ważne.
 3. Gdy zależy mi, by zrobić dobre wrażenie, wtedy dbam o wyrazistą i poprawną wymowę.
 4. Zawsze staram się mówić dobrze i dbam o dykcję. To wyraz szacunku do ludzi.

7. Czy kiedyś uczestniczyłeś/aś w lekcjach dykcji lub kursach poprawiających mowę?

 1. Nie i nie jestem zainteresowany/a. 
 2. Nie, ale to rozważam.
 3. Tak, ale nie zauważyłem/am znacznej poprawy.
 4. Uczestniczyłem/łam

8. Czy znajomi twierdzą, że mówisz bardzo szybko?

 1. Tak, mówię bardzo szybko i nerwowo.
 2. Raczej mam szybkie tempo mowy.
 3. Wydaje mi się, że mówię normalnie, ale nie jestem pewny/a.
 4. Moje tempo mowy jest zmienne, w zależności od treści. Czasem mówię wolniej, a czasem ciut szybciej.

9. Czy uważasz, że Twoja dykcja wpływa na Twoje relacje z ludźmi lub karierę zawodową?

 1. Nie wiem, nie zastanawiałem/am się nad tym nigdy.
 2. Nie sądzę, aby miała jakikolwiek wpływ.
 3. Nie jestem pewien/pewna, wydaje mi się, że może mieć jakieś znaczenie.
 4. Oczywiście, wyrazistość mowy świadczy o elokwencji oraz jest elementem autoprezentacji.

10. Czy zwracasz uwagę na dykcję innych osób i porównujesz ją z własną?

 1. Nie, nie interesuje mnie to zagadnienie.
 2. Rzadko.
 3. Czasami chyba zwracam na to uwagę.
 4. Oczywiście, sposób mówienia ma dla mnie znaczenie.

Czy mam dobrą dykcję? test – wyniki

Podlicz swoje odpowiedzi, skup się na tym, która litera (A,B,C,D) przeważa i odczytaj swój wynik. 

Większość odpowiedzi A: Twoja dykcja wymaga znacznej poprawy! Mówisz w sposób bełkotliwy, a być może posiadasz wady wymowy. Nie troszczysz się o wyrazistość Twojej mowy. Zdarza się, że ludzie proszą Cię o powtarzanie Twoich wypowiedzi lub muszą bardzo wysilać się, by zrozumieć Twoje słowa. Taka dykcja z pewnością wpływa na to, jak inni Cię postrzegają. Jeśli zależy Ci na jasnej i wyraźnej komunikacji, warto rozważyć zajęcia z dykcji lub ćwiczenia poprawiające wymowę. Dykcja jest obszarem, w którym możesz się znacząco rozwinąć, wystarczy jedynie odrobina chęci. Poprawa dykcji może odmienić jakość Twojego życia.

Większość odpowiedzi B: Twoja dykcja nie jest tragiczna, lecz do ideału jest daleko. Zdecydowanie są pewne obszary, które mogą wymagać uwagi. Regularne ćwiczenia i świadomość mogą pomóc Ci podnieść swój poziom wypowiadania się na wyższy poziom. Czasem w natłoku obowiązków zapominasz o tym, by odpowiednio pracować aparatem artykulacyjnym, gdy rozmawiasz z ludźmi. Indywidualne zajęcia z emisji głosu i dykcji to coś, dla Ciebie. 

Większość odpowiedzi C: Twoja dykcja jest dobra, ale zawsze można ją poprawić. Masz świadomość, że mowa ma niebagatelne znaczenie w procesie komunikacji w sferze prywatnej i zawodowej. W niektórych sytuacjach, gdy zatroszczysz się o aktywność aparatu artykulacyjnego, Twoja dykcja brzmi naprawdę poprawnie. Pamiętaj o tym, by regularnie ćwiczyć swoją dykcję, najlepiej z łamańcami dykcyjnymi.

Większość odpowiedzi D: Twoja dykcja jest naprawdę dobra! Komunikacja czy wystąpienia publiczne nie są dla Ciebie niczym trudnym, dobrze czujesz się rozmawiając z ludźmi, którzy z pewnością doceniają Twoją wyrazistą mowę. Nie osiadaj na laurach, gdyż zawsze są obszary, które można doprowadzić do perfekcji. Pamiętaj o systematycznych ćwiczeniach dykcyjnych. A czy zastanawiałeś/aś się nad brzmieniem głosu, jego barwą czy modulacyjnością? Zainteresuj się również tematem emisji głosu;)

Niezależnie od wyników powyższego testu dykcyjnego online, zachęcam Cię do tego, byś zdecydował się na profesjonalną diagnozę głosu. Ekspert od emisji głosu i dykcji, który spojrzy na Ciebie (i wsłucha się w Twój głos) w sposób holistyczny (nie jest to logopeda) może wskazać Ci obszary, które wymagają poprawy i treningów. Dorosłe osoby również mogą poprawić swoją dykcję, a takie zajęcia nie są jedynie zarezerwowane dla maluszków. Poznaj możliwości i ograniczenia Twojego aparatu artykulacyjnego oraz prawdę o swojej mowie.

Wybierz temat wiadomości

Dołącz do Akademii Śpiewu

Poszukujesz profesjonalnego nauczyciela emisji głosu? Napisz do doświadczonej specjalistki w dziedzinie śpiewu, mowy oraz rehabilitacji głosu i porozmawiajmy o Twoim głosie. Dowiedz się, jak skutecznie poprawić Twoją mowę, rozwinąć się wokalnie i spełnić marzenia o pięknym i zdrowym głosie. Specjalnie dla Ciebie zostanie przygotowany specjalny plan pracy nad głosem dostosowany do Twoich potrzeb, oczekiwań oraz możliwości.