Nauka śpiewu

Konsultacje wokalne

Feminizacja głosu ćwiczenia

Feminizacja głosu jest jednym z istotnych elementów podczas tranzycji w kierunku kobiecym M/K. Decydując się na ów przełomowy proces, by w końcu odzyskać radość życia, po dokonaniu pierwszych zmian w swej fizyczności (bardziej lub mniej inwazyjnych), rozpoczęciu działań mających na celu zmianę danych osobowych, to właśnie brzmienie głosu jest tym czynnikiem, który wymaga korekty. Brzmienie głosu niezgodne z tożsamością płciową przyczynia się do nieporozumień, przykrości czy izolacji. Niejednokrotnie zdarza się, iż to właśnie głos jest powodem opóźnienia oficjalnego coming out. Dokonując tranzycji płci niezbędne jest skupienie się na głosie, który ma fundamentalne znaczenie w życiu społecznym. W takim wypadku głos można zmienić jedynie stosując dwie z dostępnych opcji: operacja feminizacji głosu (która jest kosztowna i jednak to poważny zabieg, który może przynieść różny efekt) lub intensywna praca nad feminizowaniem głosu. Choć pierwsze wyjście wydaje się wygodne i szybkie, jednak warto powiedzieć sobie wprost, że niewiele osób na nią stać, znaczące jest również ryzyko powikłań czy nieprzewidzianych sytuacji w trakcie tego poważnego zabiegu. Druga możliwość wymaga cierpliwości, czasu i wkładu własnego, lecz to praca na naturalnych narządach głosotwórczych, bez skalpela, narkozy czy stresu związanego z pobytem w szpitalu. Decydując się na feminizację głosu pojawiają się liczne pytania i wątpliwości, lecz głównym jest: jakie ćwiczenia wykonywać, żeby feminizować głos, by brzmiał kobieco? Feminizacja głosu ćwiczenia – poznaj je.

Feminizacja głosu — ćwiczenia do samodzielnej pracy

Czas trwania feminizacji głosu, jej przebieg oraz efekty są zależne od wielu czynników: indywidualnej anatomii, zdrowia i kondycji narządów głosotwórczych, problemów emisyjnych biologicznego głosu, podparcia oddechowego, aktywizacji rezonatorów, a nawet temperamentu, zdrowia psychicznego, wieku czy występowania wcześniejszych samodzielnych prób podnoszenia głosu w domu. Ćwiczenia zalecane podczas feminizacji głosu powinny być całkowicie dostosowane do indywidualnych predyspozycji uczennicy, gdyż niewłaściwe wykonywanie zbyt trudnych treningów głosu, może skutkować pojawieniem się licznych dysfunkcji głosu. Ćwiczenia feminizacyjne, które są bezpieczne i uniwersalne nie przyczyniają się stricte do podwyższenia głosu, lecz ich celem jest zrelaksowanie mięśni okołokrtaniowych.


Samodzielne ćwiczenia na feminizację głosu:

Wszystkie ćwiczenia wykonuj spokojnie, nie powinnaś odczuwać wielkiego dyskomfortu ani napięcia. W wypadku jakichkolwiek dolegliwości przerwij trening. Każde ćwiczenie wykonaj max. 10 razy.

  1. Spokojnie okrężne ruchy głową w obu kierunkach — zadbaj o wyprostowaną postawę ciała, ale rozluźniaj mięśnie karku.
  2. Masaż krtani — chwyć dwoma palcami po dwóch przeciwnych stronach krtani (jabłko Adama po dwóch stronach) i staraj się lekko przesuwać w lewo i prawo.
  3. Obniżanie głowy — obniż głowę, patrz na swoją klatkę piersiową i przytrzymaj w tej pozycji ok. 15 sekund starając się równocześnie wykonywać automasaż szyi.
  4. Unoszenie głowy z kłapaniem żuchwą — unieś lekko głowę, wzrok skieruj na sufit, a następnie otwieraj i zamykaj swobodnie usta na rybkę, czyli wykonuj kłapanie (ćwiczenie opisane zostało w podstawowych ćwiczeniach aparatu artykulacyjnego).
  5. Mruczenie z machaniem głową na boki — delikatnie, lekko, cicho, swobodnie na naturalnej wysokości głosu (biologicznie) mrucz mmmmm…, machaj głową w kierunku lewego i prawego ucha, uważaj, żeby nie wykonywać zbyt gwałtownych ruchów.
  6. Mruczenie w skłonie — wykonaj skłon tułowia, głowa swobodnie opada, w tej pozycji delikatnie mrucz jak w poprzednim ćwiczeniu
  7. Liczenie w skłonie — pozycja ciała jak w poprzednim ćwiczeniu, mówiąc bardzo cicho, naturalnym (biologicznym) głosem licz do 10.

Profesjonalne ćwiczenia feminizujące głos

Profesjonalne ćwiczenia feminizujące głos powinny obejmować nie tylko ćwiczenia wpływające na podniesienie tonu podstawowego, ale także ćwiczenia aparatu artykulacyjnego, samogłosek, mięśni oddechowych. Zastanawiasz się, gdzie możesz znaleźć bezpieczne i skuteczne zestawy ćwiczeń do feminizacji głosu? Od wielu lat nauczam feminizacji głosu, posiadam swój własny program nauczania, który poparty jest nie tylko wiedzą z zakresu emisji i rehabilitacji głosu, lecz przede wszystkim praktyki. Niedawno postanowiłam podzielić się z innymi swoimi autorskimi ćwiczeniami i stworzyłam kurs video z feminizacji głosu. Ten unikalny kurs zawiera starannie dobrany zestaw ćwiczeń, które zostały zaprojektowane, aby krok po kroku przeprowadzić Cię przez cały proces feminizacji głosu. Każde ćwiczenie zostało wybrane ze względu na swoją skuteczność w osiąganiu bardziej kobiecego brzmienia głosu. Przy tym kursie, zyskujesz nie tylko dostęp do profesjonalnych technik, ale także do jasnych instrukcji i demonstracji, które zapewniają, że każde ćwiczenie wykonasz poprawnie. Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz swoją podróż z feminizacją głosu, czy już posiadasz pewne doświadczenie, ten kurs jest idealnym treningiem głosu.

Preferujesz kontakt z żywym człowiekiem? Chcesz trenować pod czujnym okiem specjalisty?

Jeśli jesteś osobą sceptycznie nastawiona do e– learningu, wówczas oczywiście możesz skorzystać z profesjonalnych, indywidualnych zajęć z feminizacji głosu w Akademii Śpiewu. W czasie każdego spotkania prezentuję i szczegółowo wyjaśniam nowy zestaw ćwiczeń, który jest dostosowany do potrzeb i możliwości danego głosu. W czasie zajęć online mogę dokonać korekty potencjalnie pojawiających się błędów i cały program feminizacji głosu autentycznie dopasować do konkretnej osoby, biorąc pod uwagę nie tylko aspekty stricte techniczne, lecz także psychiczne czy motywacyjne. Jestem tu po to, by Ci pomóc i poza skuteczności gwarantuję niesamowicie ciepłą, domową i przyjacielską atmosferę. Od lat pomagam przechodzić przez tranzycję osobom takim jak Ty i możemy zrobić to wspólnie😉

Wybierz temat wiadomości

Dołącz do Akademii Śpiewu

Poszukujesz profesjonalnego nauczyciela emisji głosu? Napisz do doświadczonej specjalistki w dziedzinie śpiewu, mowy oraz rehabilitacji głosu i porozmawiajmy o Twoim głosie. Dowiedz się, jak skutecznie poprawić Twoją mowę, rozwinąć się wokalnie i spełnić marzenia o pięknym i zdrowym głosie. Specjalnie dla Ciebie zostanie przygotowany specjalny plan pracy nad głosem dostosowany do Twoich potrzeb, oczekiwań oraz możliwości.