Nauka śpiewu

Konsultacje wokalne

Jak brzmieć profesjonalnie?

W życiu zawodowym profesjonalizm jest niezwykle pożądanym atutem. Gdy inni doceniają nasz profesjonalizm, wówczas otwierają się przed nami drzwi do wielkiej kariery, jesteśmy szanowani, wysłuchiwani i traktowani jako autorytety, a także specjaliści w danej dziedzinie. Jakie komponenty tworzą ogólny efekt profesjonalizmu? W kontekście profesjonalizmy nader przemożnym elementem jest również głos. Jak brzmieć profesjonalnie? Czy można wytrenować profesjonalny głos? Co zrobić, by mówić jak prawdziwy profesjonalista?

Jak brzmieć profesjonalnie? Wpływ głosu na życie za

W perspektywie krótkoterminowej głos jest czynnikiem, który ma ogromny wpływ na tzn. Pierwsze wrażenie. To właśnie poprzez brzmienie głosu oraz dobór słownictwa rzecz jasna, współrozmówca może ocenić nas jako troglodytów lub erudytów, postrzegać jako osoby wartościowe lub przeciwnie. W perspektywie długoterminowej głos jest komponentem umożliwiającym budowanie relacji międzyludzkich zarówno tych zawodowych, jak i prywatnych, a dzieje się tak ze względu na tendencje kojarzenia konkretnej barwy głosu z danymi cechami. Przykładowo osobom o niższych głosach przypisuje się cechy pozytywne, nawet nie znając ich. W osądzie społeczeństwa głos jest równie ważny, co wizerunek. Preferujemy osoby o niższych i ciepłych głosach, mówiące w tempie średnim, stosujące modulację, nie wypowiadające się ani zbyt cicho ani za głośno. Odczuwamy awersję do współrozmówców, którzy posiadają drażniące nawyki w sposobie wypowiadania się, wady wymowy czy nieprzyjemną, piskliwą lub skrzecząca barwę głosu. Z zawrotną prędkością dokonujemy wartościowania człowieka biorąc pod uwagę jego głos. Skądinąd umiejętności zawodowe nie muszą dotyczyć emisji głosu, jednak nasz profesjonalizm jest oceniany również w kontekście mowy. Sposób mówienia może wywołać w odbiorcy komunikatu konkretne przekonanie odnośnie naszej osoby.

Jak brzmieć profesjonalnie? Czy można wyćwiczyć profesjonalny głos?

W każdym z nas drzemie wielki potencjał, by mówić pięknie, wyraziście oraz tak, by zachwycać innych, lecz zdecydowanie mniejszość posiada wiedzę i umiejętności, by kontrolować brzmienie swojego głosu. Do pracy nad uzyskaniem profesjonalnego brzmienia głosu należy podejść przede wszystkim empirycznie – systematyczne ćwiczenia, opanowanie podstawowych zagadnień z zakresu emisji głosu, samoświadomość, a także intensywna, regularna i skrupulatna praktyka umożliwią osiągnięcie wymarzonego głosu. Eksplorowanie możliwość swojego własnego głosu, chociaż to praktyka wywołująca ambiwalentne podejście, wymagająca cierpliwości i zaangażowania jest niezbędna w tym procesie. Wszelkie dążenia do etykietowania danego głosu jako profesjonalnego wymagają czasu, cierpliwości, zaangażowania oraz wsparcia profesjonalisty. Wytrenowanie profesjonalnie brzmiącego głosu nie jest możliwe jedynie u osób posiadających dobre predyspozycje głosowe czy słuchowe, lecz każdy może w większym lub mniejszym stopniu mówić tak, jak najlepszy specjalista.

Jak wyćwiczyć profesjonalny głos?

Pretensjonalne, protekcjonalne oraz butne brzmienie głosu to najczęstsze implikacje samodzielnych prób uzyskania profesjonalnego głosu. Skuteczne określenie oraz zrewidowanie niedoskonałości oraz elementów umniejszających specjalistyczny styl wypowiadania się jest możliwe jedynie pod opieką specjalisty. Niezwykle idylliczna wizja samo-nauczania nie ma przełożenia w rzeczywistości. Głos jako narząd niezwykle delikatny i równie elastyczny z łatwością przyjmuje nowe sposoby wytwarzania dźwięku lub stosowania konkretnej barwy, toteż bez trudu możliwa jest ingerencja w brzmienie głosu. Nieumiejętne działania, by wytworzyć profesjonalne brzmienie głosu mogą przynieść odwrotne konsekwencje. 

Profesjonalny głos, czyli jaki?

Cechy profesjonalnego głosu:

 • Niski ton mowy
 • Ciepła barwa
 • Blask w głosie
 • Pewny i stabilny głos
 • Pośredni wolumen
 • Odpowiednie tempo mowy (średnie)
 • Dobry akcent (stosowanie akcentacji zgodnie z zasadami językowymi)
 • Modulowanie głosem
 • Brak manier w mówię
 • Brak rażących wad wymowy
 • Wystarczający oddech
 • Odpowiednia mimika
 • Opanowanie i samokontrola
 • Spokój w wypowiedzi
 • Odpowiedni dobór słownictwa

Na czym polega praca nad uzyskaniem profesjonalnego brzmienia głosu?

Praca nad wytrenowaniem profesjonalnego brzmienia głosu składa się z kilku niezbędnych elementów. 

 1. Poprawa sprawności aparatu artykulacyjnego – uzyskanie efektu starannej mowy
 2. Wyeliminowanie rażących wad wymowy – najczęściej dotyczy głosek szumiących oraz ciszących.
 3. Rozluźnienie krtani i nauka miękkiego ataku na struny głosowe.
 4. Nauka oddychania – wydłużenie fazy wydechowej, opanowanie dobieranie powietrza w odpowiednich miejscach w czasie wypowiedzi, wzmocnienie głosu i uzyskanie podparcia oddechowego.
 5. Obniżenie głosu – uaktywnienie dolnych rezonatorów.
 6. Udźwięcznienie głosu – aktywizacja rezonatorów nasady i tzn. przybliżenie dźwięku
 7. Opanowanie elementów wpływających na ciepłą i przyjemną barwę.
 8. Wzmocnienie głosu – podparcie oddechowe i dolne rezonatory.
 9. Nauka akcentowania.
 10. Unormowanie wolumenu mowy.
 11. Zwolnienie lub przyspieszenie tempa mowy, by uzyskać odpowiednie tempo mowy.
 12. Nauka modulowania głosem – zmienna dynamika, frazowanie, akcentowanie i odpowiednie emocje.
 13. Korzystna mimika dla brzmienia głosu.
 14. Uzyskanie kontroli nad brzmieniem swojego głosu.
 15. Dopracowanie szczegółów w zależności od indywidualnych nawyków lub cech głosu.

Jeśli jesteś specjalistą w swej branży zrób wszystko, by inni dostrzegli w Tobie profesjonalistę. Zacznij mówić jak profesjonalista i odnoś sukcesy zawodowe.

Wybierz temat wiadomości

Dołącz do Akademii Śpiewu

Poszukujesz profesjonalnego nauczyciela emisji głosu? Napisz do doświadczonej specjalistki w dziedzinie śpiewu, mowy oraz rehabilitacji głosu i porozmawiajmy o Twoim głosie. Dowiedz się, jak skutecznie poprawić Twoją mowę, rozwinąć się wokalnie i spełnić marzenia o pięknym i zdrowym głosie. Specjalnie dla Ciebie zostanie przygotowany specjalny plan pracy nad głosem dostosowany do Twoich potrzeb, oczekiwań oraz możliwości.