Nauka śpiewu

Konsultacje wokalne

Jak ćwiczyć głos – ćwiczenia

Jakie są najlepsze ćwiczenia na poprawę głosu? Czy można samodzielnie poprawić swój głos? Jaki trening głosu jest najefektywniejszy? Jak ćwiczyć głos – ćwiczenia. Poznaj najlepsze ćwiczenia na poprawę głosu i przekonaj się, że w krótkim czasie możesz realnie zmienić swój głos – wystarczy odrobina chęci, czasu, cierpliwości oraz przede wszystkim odpowiednie zestawy ćwiczeń, najlepiej przygotowane przez profesjonalną i doświadczoną nauczycielkę emisji głosu mówionego. Zanim jednak poznasz najlepsze ćwiczenia na poprawę głosu warto dowiedzieć się kilku podstaw – czym jest głos i jakie jego elementy można wskutek odpowiedniego treningu zmienić, rozwinąć, ulepszyć oraz udoskonalić oraz o czym warto pamiętać wykonując ćwiczenia na poprawę głosu.

Głos – co musisz o nim wiedzieć

Głos to wyjątkowy instrument nie tylko o niezwykłej budowie, ale przede wszystkim o niezwykle elastycznych właściwościach. Z uwagi na fakt, iż wiele narządów wchodzi w skład tzn. aparatu rezonacyjnego można dowolnie regulować jego barwę, brzmienie, intonację i wolumen. Praca głosem odbywa się wielopłaszczyznowo – całość inicjuje strumień wydychanego powietrza, który doprowadzony do strun głosowych zamienia się na falę dźwiękową, a ta zaczyna rozbrzmiewać w wielu przestrzeniach (które można skutecznie kontrolować), by w końcowym etapie narządy traktu głosowego (ich ustawień) wpłynęły na efekt końcowy. Choć pozornie może wydawać się to skomplikowanym procesem, jednak na wielu etapach tej drogi możliwe jest modyfikowanie głosu. Oznacza to, iż nawet popełniając mały błąd, można jego skutki zniwelować lub zatuszować. Dzięki systematycznej pracy, możliwe jest osiągnięcie znaczących efektów, które wpłyną na pewność siebie oraz zbudują wizerunek osoby kompetentnej, zrównoważonej i godnej zaufania lub umożliwią elastyczne dostosowywanie brzmienia głosu do potrzeb i okoliczności mówcy. Zrozumienie mechanizmów własnego głosu pozwala na jego świadome użycie w różnych sytuacjach życiowych i zawodowych. 

Co można zmienić w głosie?

Głos można modyfikować pod wieloma aspektami. Do najważniejszych należą: barwa, wysokość tonu podstawowego, sposób akcentowania, modulacja, tempo mowy, dynamika oraz ogólna energia głosu. Każdy z tych elementów wpływa na to, jak jesteśmy odbierani przez otoczenie. Swoboda w używaniu głosu to klucz do efektywnego komunikowania się, zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Odpowiednia praca nad tymi aspektami może przynieść znaczące korzyści w różnych dziedzinach życia. Głos można trenować codziennie, ale nie jest to konieczne. Wystarczy krótki trening trzy razy w tygodniu oraz wyrobienie sobie nawyku samokontroli mowy, by szybko dostrzec pierwsze efekty. 

Jak ćwiczyć głos – ćwiczenia

Ćwiczenia na poprawę głosu przyniosą zamierzone rezultaty, ale kluczem do sukcesu jest odpowiednie ich wykonywanie oraz przestrzeganie kilku podstawowych zasad:

 1. Przed treningiem głosu przygotuj swoje otoczenie, zadbaj o spokój i swobodę. Nie trenuj w biegu lub przy świadkach.
 2. Nie spiesz się w trakcie wykonywania ćwiczeń, staraj się skoncentrować na własnych odczuciach w aparacie głosowym oraz efektach dźwiękowych.
 3. Poznaj podstawowe zasady prawidłowej emisji głosu, by lepiej zrozumieć swój głos i jego potrzeby,
 4. Przed ćwiczeniami przestrzegaj higieny głosu i diety wokalnej.
 5. Nagrywaj siebie w czasie treningów i systematycznie kontroluj brzmienie.
 6. Ćwiczenia wykonuj przed lustrem, by unikać zbędnych napięć w ciele, w szczególności skoncentruj się na szyi oraz klatce piersiowej. 
 7. Nie staraj się brzmieć mocno i głośno. Najpierw technika, a dopiero później wolumen. 
 8. Nie rób nic na siłę, nie napinaj gardła i staraj się brzmieć naturalnie i swobodnie.
 9. W razie odczucia dyskomfortu lub jakichkolwiek dolegliwości bólowych, natychmiast przerwij wykonywanie ćwiczenia

Jak ćwiczyć głos – ćwiczenia

Oto 5 najlepszych ćwiczeń na poprawę głosu. Zestaw można wykonywać samodzielnie w domu lub z pomocą specjalisty od emisji głosu.

1 Ćwiczenie oddechowe

Stań wyprostowany, zadbaj o rozluźniona szyję, ułóż dłoń na górnej części brzucha (nad pępkiem), a następnie weź energiczny wdech ustami starając się maksymalnie wypiąć górną część brzucha, a następnie równie energicznie usuń powietrze (zrób wydech) z mocnym syczeniem sssssss. Ćwiczenie powtórz 10 razy (oczywiście możesz więcej).

2. Mormorando (mruczenie) – mmmmmmm

 • Weź spokojny oddech ustami, zamknij je i zacznij delikatnie mruczeć na głoskę mmmmmmm
 • Mrucz cichutko i leciutko
 • Zastanów się, gdzie odczuwasz rezonans (drgania) – w klatce piersiowej, w krtani, na twarzy, ustach, w nosie.
 • Po 10 powtórzeniach spróbuj mruczeć niżej, połóż dłoń na klatce piersiowej i postaraj się odczuwać w niej wibracje – w taki sposób powtórz ćwiczenie minimum 15 razy
 • Jeśli czujesz się na siłach możesz spróbować mruczeć jak najdłużej potrafisz na jednym oddechu
 • Na koniec pobaw się intonacją i przesuwaj dźwięk w górę i w dół w swoim zakresie, starając się utrzymać ciągłość i płynność dźwięku, czyli mrucz nisko i wysoko. Powtórz tyle razy, ile masz ochotę. 

3. Samogłoski

 • Poniższy zestaw samogłoskowy czytaj bardzo wolno, wydłużając samogłoski i łącząc je z sobą, oddechy bierz w miejscach spacji
 • Mów delikatnie, cicho, ale płynnie
 • Ćwiczenie powtórz 2 – 3 razy

ieai iaou ieao iaei ioui iuea iaie ieiu ioea iaeo ieoi iaea iaeu ieoa ieau ioei iuoe ioeu ieie iaoi eiai eaio eiao eioa eiau eaou eaiu eaei eaeo eaoi

4. Rozgrzewka aparatu artykulacyjnego

 • Poniższy zestaw złożony z różnorodnych zbitek przeczytaj z ogromną troską o odpowiednią aktywność całego aparatu artykulacyjnego – żuchwę, usta i język
 • Zestaw przeczytaj najpierw bardzo wolno i dokładnie, a następnie powtórz szybciej

Ła łe łi ło łu ły

Kta kte kti kto kto kty

Wja wje wji wjo wju wjy

Kla kle kli klo klu kly

Pta pte pti pto ptu pty

Bda bde bdi bdo bdu bdy

Czka czke czki czka czku czky

Zwa zwe zwi zwo zwu zwy

Ćma ćme ćmi ćmo ćmu ćmy

Bża bże bżi bżo bżu bży

5. Śpiewna mowa samogłoskowa i zwolnienie tempa mowy

 • Przeczytaj poniższy tekst bardzo wolno, wydłużając samogłoski z 2 palcami ułożonymi między siekaczami, nie napinaj ciała ani nie staraj się mówić głośno
 • Postaraj się odpowiednio akcentować słowa i mów wolno ( akcent w języku polskim pada na przedostatnią sylabę), np. Na tapczAAAAAnie siEEEEEdzi LEEEEEŃ, nic nie rOOOObi cAAAAły dzień, OOOO wyprAAAAAszam to sOOOObie ja nic nie rOOOObie? 

Jan Brzechwa – Leń

 Na tapczanie siedzi leń, Nic nie robi cały dzień. “O, wypraszam to sobie! Jak to? Ja nic nie robię? A kto siedzi na tapczanie? A kto zjadł pierwsze śniadanie? A kto dzisiaj pluł i łapał? A kto się w głowę podrapał? A kto dziś zgubił kalosze? O – o! Proszę!” Na tapczanie siedzi leń, Nic nie robi cały dzień. “Przepraszam! A tranu nie piłem? A uszu dzisiaj nie myłem? A nie urwałem guzika? A nie pokazałem języka? A nie chodziłem się strzyc? To wszystko nazywa się nic?” Na tapczanie siedzi leń, Nic nie robi cały dzień. Nie poszedł do szkoły, bo mu się nie chciało, Nie odrobił lekcji, bo czasu miał za mało, Nie zasznurował trzewików, bo nie miał ochoty, Nie powiedział “Dzień dobry”, bo z tym za dużo roboty, Nie napoił Azorka, bo za daleko jest woda, Nie nakarmił kanarka, bo czasu mu było szkoda. Miał zjeść kolację – tylko ustami mlasnął, Miał położyć się – nie zdążył – zasnął. Śniło mu się, że nad czymś ogromnie się trudził. Tak zmęczył się tym snem, że się obudził.

Jak ćwiczyć głos – ćwiczenia

Jak ćwiczyć głos? Ćwiczenia na poprawę głosu powinny być wykonywane systematycznie z ogromną starannością o każdy szczegół oraz prawidłową technikę. Kluczowe jest, by w trakcie treningu nie głosu nie forsować głosu, nie nadwyrężać go, lecz autentycznie wsłuchiwać się w jego brzmienie i wibracje. Cierpliwość jest kluczem do sukcesu, głos na wszelkie modyfikacje potrzebuje czasu, gdyż mięśnie i narządy wpływające na jego brzmienie muszą wypracować nowy system działania oraz zapamiętać te mechanizmy. Z czasem zauważalna będzie poprawa w dźwięczności głosu, jego elastyczności oraz swobodzie posługiwania się nim. W trakcie pracy nad głosem bardzo ważne jest przestrzeganie zasad prawidłowej emisji oraz higieny głosu. Ćwiczenia prezentowane w tym artykule przyniosą pozytywne zmiany tylko wówczas, gdy będą wykonywane w 100 % zgodnie z instrukcjami oraz wytycznymi zdrowej emisji głosu. Jeśli samodzielna praca nie przynosi satysfakcjonujących efektów, warto poprosić specjalistę od emisji głosu o pomoc, wtedy masz szansę otrzymać spersonalizowany program nauczania, który pozwoli Ci osiągnąć piękny, silny, elastyczny i dźwięczny głos.

Wybierz temat wiadomości

Dołącz do Akademii Śpiewu

Poszukujesz profesjonalnego nauczyciela emisji głosu? Napisz do doświadczonej specjalistki w dziedzinie śpiewu, mowy oraz rehabilitacji głosu i porozmawiajmy o Twoim głosie. Dowiedz się, jak skutecznie poprawić Twoją mowę, rozwinąć się wokalnie i spełnić marzenia o pięknym i zdrowym głosie. Specjalnie dla Ciebie zostanie przygotowany specjalny plan pracy nad głosem dostosowany do Twoich potrzeb, oczekiwań oraz możliwości.