Nauka śpiewu

Konsultacje wokalne

Jak modulować głosem?

Zastanawiasz się, dlaczego niektóre osoby, gdy mówią, to aż chce się ich słuchać? Jak to jest, że pociągają za sobą tłumy, uważane są za interesujące, charyzmatyczne? Jakie są metody manipulowania głosem? Czy mowa jest elementem perswazji? Jak pracują głosem mówcy, aktorzy i ci, których uwielbiasz słuchać? Jak mówić, by zaciekawiać innych? Jak nauczyć się modulować głosem? I najważniejsze: jakie są zalety odpowiedniej modulacji głosem. Właśnie teraz poznaj największy sekret wszystkich mówców, lektorów, aktorów, a także terapeutów, nauczycieli czy mentorów – tych wszystkich ludzi, którzy poprzez swoją mowę wpływają na innych. 

Modulacja głosem – co to jest?

Modulowanie głosem to ważny element komunikacji, a nawet wywierania wpływu na innych. Odpowiednia modulacja umożliwia przekazanie informacji w taki sposób, by odbiorca odpowiednio i konkretnie zinterpretował nasze słowa. Co więcej posługując się tym mechanizmem można zaprezentować siebie w taki sposób, by ktoś przypisał nam konkretne cechy osobowości, nawet jeśli niekoniecznie je posiadamy. Czy modulacja głosem to narzędzie stosowane w czasie manipulacji? Owszem, lecz nie powinniśmy negatywnie odbierać tego zjawiska, gdyż absolutnie naturalne jest dążenie do perfekcji i każdy człowiek chce „wypaść dobrze” w oczach innych, czy to na randce, czy na spotkaniu biznesowym lub w trakcie konferencji i negocjacji. Nawet chcąc uniknąć natrętnych telemarketerów zupełnie nieświadomie stosujemy manipulację głosem, mówiąc nisko, pewnie, a czasem agresywnie odmawiając dalszej rozmowy. Modulujemy głosem, gdy chcemy zwrócić na siebie uwagę kogoś, kto wpadł nam w oko, kiedy staramy się przyspieszyć załatwianie spraw w urzędzie lub przepraszając za nasze przewinienia, by uniknąć czyjegoś gniewu lub kary. Już w dzieciństwie dzieci specjalnie modulują głosem, by wymusić kupno nowej zabawki lub móc iść się bawić na plac zabaw. Modulowanie głosem to element naszej codzienności, w życiu prywatnym i zawodowym, którą wykorzystujemy, by osiągnąć własne korzyści, zadbać o siebie lub zdobyć coś, na czym nam zależy. Czy ktokolwiek może się złościć na słodko i milutko mówiącą dziewczynę? Oczywiście, że nie – a to kolejny przykład modulowania głosem.

Modulacja głosem dotyczy:

 • Wysokości dźwięku mowy
 • Barwy głosu (ciepła, ostra, nosowa, głęboka)
 • Zmian dynamicznych (siła głosu)
 • Akcentowania (akcenty słowne i zdaniowe)
 • Intonowania (tworzenia melodii mowy)
 • Stosowania lub nie pauz
 • Jakości dykcji
 • Elementów aktorskich w mowie
 • Energii mowy
 • Intencji mówcy

Jak modulować głosem?

Chcesz zgłębić tajniki modulowania głosem? Oczywiście, to nie jest żadna tajemna wiedza, lecz wymaga opanowania podstawowych zagadnień z zakresu emisji głosu, dykcji oraz wyuczenia sobie odruchu kontrolowania brzmienia swojego głosu.

 1. Nie mów monotonnie.
 2. Często zmieniaj głośność swojej mowy.
 3. Staraj się odpowiednio intonować swoje wypowiedzi adekwatnie do treści.
 4. Unikaj stosowania skrajnego tempa wypowiadanych słów – nie mów za wolno ani za szybko.
 5. Skup się na prawidłowym oddechu, gdyż to on jest paliwem dla Twojego głosu.
 6. Rozluźnij gardło.
 7. Dowiedz się, co to zjawisko rezonansu i naucz się kontrolować rezonowanie dźwięku mówionego w konkretnych przestrzeniach.
 8. Akcentuj zgodnie z zasadami języka polskiego.
 9. Uwolnij się od jakichkolwiek manier (emmm, mmmm, chrząkanie, mlaskanie)
 10. Zadbaj o wyrazistą mowę i poprawną dykcję.
 11. Baw się swoim głosem – nie bój się używać oryginalnego brzmienia swojego głosu.
 12. Skup się na swojej intencji, pomyśl o tym, co chcesz uzyskać, jakie reakcje wywołać.
 13. Pamiętaj, że Twoje myśli sterują brzmieniem Twojego głosu.
 14. Pracuj wyobraźnią i w swojej głowie usłysz, jak ma wybrzmieć Twoja wypowiedź.
 15. Ćwicz emisje głosu mówionego – trening czyni mistrza

Jak modulować głosem – zalety modulowania głosem

Kontrolowanie własnego głosu daje poczucie bezpieczeństwa. Twoim tajnym narzędziem dominacji może stać się to, co masz ciągle do dyspozycji, co jest w pełnej gotowości do działania. Możesz nauczyć się wyczuwać oznaki stresu, niepokoju, jakie daje Ci aparat głosowy i oddechowy, by skutecznie oddalać niebezpieczeństwo rzuconym w porę żartem, odpowiednią ripostą, a także wytworzeniem wokół siebie aury pewności, nieomylności czy nawet wyższości. I to wszystko dzięki odpowiedniej modulacji głosu i stosowania specjalnych trików, które wbrew pozorom nie są tak skomplikowane. Choć możesz negować swoje umiejętności aktorskie, skądinąd zmiana brzmienia głosu czy stylu mówienia zawiera w sobie elementy aktorskie, możesz czuć przerażenie na myśl o odpieraniu ataków inną metodą niż dotychczas. W swych retrospekcjach widzisz siebie unikającego trudnych czy wymagających rozmów, chowającego się w kącie, by nie zostać wywołanym do publicznego zabrania głosu, uciekającego przed konfrontacją, ostrą i dynamiczną wymianą poglądów czy bezsensownie przytakującego słysząc farmazony czy ucinającego niektóre tematy. Gdybyś zaryzykował i zmienił dobrze znany Ci system działania, odnalazł w sobie siłę, motywację, mógłbyś kreować inną, dotychczas nieosiągalną rzeczywistość. Dotąd zamiast stawiać czoła ponurym implikacjom własnej bezradośni wobec swojej mowy brzmienia głosu czy jego odbioru przez otoczenie wybierałem stagnację, przyjęcie roli biernego obserwatora w sytuacjach wymagających komunikacji z innymi, najczęściej obcymi ludźmi. Świadomość umiejętności modulowania głosem daje sposobność do tego, byś przestał się obawiać wyszydzenia Twych słów lub co gorsza, zignorowania. Pewność siebie i poczucie bezpieczeństwa to ogromne zalety opanowania mechanizmów umożliwiających kontrolowane modulowanie głosem. Ponadto umożliwia nieskrępowane wyrażanie własnych poglądów, potrzeb, przemyśleń, odczuć i konfrontowanie się z ludźmi, których do tej pory unikałeś. Czarowanie głosem niejednokrotnie ratuje z kryzysowych sytuacji, rozluźnia napiętą atmosferę czy sprawia, że pierwotnie negatywnie nastawiony współrozmówca zaczyna darzyć sympatią czy szacunkiem. Gdy uczysz się modulować swoim głosem, wtedy automatycznie  chętniej mówisz do innych, co skutkuje możliwością poznania ciekawych ludzi i rozwoju nie tylko na polu zawodowym, lecz również prywatnym. Modulowanie staje się Twoim buforem przed wszelkimi niedogodnościami, kresowymi sytuacjami oraz wówczas, gdy nie czujesz się swobodnie i komfortowo. Gdy wiesz, że umiesz panować i czasem manipulować głosem, wówczas możesz się odprężyć, zapomnieć co to wstyd i pozostawanie w tyle za innymi. Modulowanie głosem to synonim ciekawego sposobu mówienia, barwnych wypowiedzi, wymownego akcentowania, swobodnego intonowania i odpowiedniej energii wypowiadanych słów. To magiczny sposób na zjednanie sobie ludzi i odniesienie sukcesu.

Wybierz temat wiadomości

Dołącz do Akademii Śpiewu

Poszukujesz profesjonalnego nauczyciela emisji głosu? Napisz do doświadczonej specjalistki w dziedzinie śpiewu, mowy oraz rehabilitacji głosu i porozmawiajmy o Twoim głosie. Dowiedz się, jak skutecznie poprawić Twoją mowę, rozwinąć się wokalnie i spełnić marzenia o pięknym i zdrowym głosie. Specjalnie dla Ciebie zostanie przygotowany specjalny plan pracy nad głosem dostosowany do Twoich potrzeb, oczekiwań oraz możliwości.