Nauka śpiewu

Konsultacje wokalne

Jak mówić ciekawie?

Zastanawiasz się, jak to jest, że niektóre osoby nieważne na jaki temat się wypowiadają są wysłuchiwane, a ich słowa przyciągają uwagę i wzbudzają szacunek, sympatię, a oni sami uważani są za profesjonalistów, znawców i godnych zaufania? To właśnie dzięki umiejętnościom oratorskim, które NIE są cechami wrodzonymi i można je opanować niezależnie od wieku czy doświadczenia w przemawianiu czy prowadzeniu negocjacji lub interakcji z ludźmi. Ciekawy sposób mówienia to zagadnienie frapujące profesjonalnych mówców, liderów, prezesów, biznesmanów i osoby pracujące zawodowo głosem, lecz dla każdego z nas powinno być równie ważne. Ciekawy sposób prezentowania swych przemyśleń, opowiadania o doświadczeniach czy przekazywania informacji ma również znaczenie w życiu prywatnym. Przecież od sposobu w jaki komunikujemy się z najbliższymi zależy to, czy nasza wypowiedź zostanie wysłuchana, zrozumiana i odpowiednio zinterpretowana, a w dalszej kolejności może umożliwić budowanie więzi i bliskości. Jak mówić ciekawie, w sposób interesujący, przyciągający i angażujący rozmówców? Poznaj techniki, triki i podstawowe zagadnienia, na które warto zwrócić uwagę, chcąc poprawić swój sposób wypowiadania się. 

Jak mówić ciekawie? Dlaczego warto mówić ciekawie?

Ciekawy sposób mówienia ma wiele zalet w relacjach biznesowych, przyjacielskich, rodzinnych czy nawet miłosnych. Dzięki mowie możemy dzielić się z innymi swoimi doświadczeniami, odczuciami i wiedzą, a także wywoływać konkretne reakcje u współrozmówców. Ciekawy sposób komunikacji jest narzędziem, które odpowiednio wykorzystane przyczynia się do zwiększenia pewności siebie, budowania wyjątkowych relacji z ludźmi oraz osiągania sukcesów zawodowych.

Jak mówić ciekawie? Poradnik

 • Zastanów się, kto będzie odbiorcą Twojej wypowiedzi.

Twój odbiorca ma znaczenie dla formy komunikacji, intonacji oraz używania konkretnego słownictwa. Inaczej należy mówić do osoby dorosłej, a inaczej do dzieci. W trakcie biznesowych negocjacji czy rozmów z kontrahentami powinno się się stosować oficjalny styl, zaś wśród przyjaciół czy współpracowników będzie on uznany za faux pas. Występując publicznie dla poważnej publiczności nie jest wskazane, by używać młodzieżowego slangu i frazesów popularnych na Tiktoku. Różnica pokoleniowa dotycząca stylu bycia, sposobu mówienia czy stosowanego języka musi być brana pod uwagę. Podobnie jak używanie wulgaryzmów czy potocznych słów. Każde narzędzie oraz element mowy winniśmy precyzyjnie i świadomie używać, by ubarwić wypowiedź, a przy tym dotrzeć do konkretnego słuchacza. 

 • Jaki masz cel wypowiedzi?

Zazwyczaj nie wypowiadamy się dla samego paplania i wylewania z siebie potoku słów, tak ot, dla zabawy. Każda rozmowa nieważne czy prywatna czy służbowa ma jakiś cel – zbudowanie trwałej więzi, otwarcie na drugiego człowieka, stworzenie wspólnych planów, ukazanie prawdy o rzeczywistości, przedstawienie faktów, zgłoszenie problemów, krytykę, pochwałę, wygranie przetargu, przekazanie wiedzy, podzielenie się swoimi umiejętnościami, wyperswadowanie, uzyskanie aprobaty czy awansu. Nieważne czy ów cel jest moralny czy manipulacją – bądź świadomy swojego celu.

 • Stwórz dobrą treść i zatroszcz się o poprawną polszczyznę

Przemyśl, co chcesz przekazać i zastanów się, jak na dany temat wypowiadać się możliwie najciekawiej. Informacje ubierz w odpowiedni sposób, nafaszeruj konkretną treścią, bez zbędnego tzn. słowolejstwa. Nie powtarzaj natarczywie jednego wyrazu, fraz czy frazesów (najczęściej do nich zalicza się: fajnie, że tak powiem, co nie), ponieważ uwaga odbiorców nie będzie skierowana na sens i zrozumienie komunikatu, lecz na dostrzeganie ów powtórzeń. Oczywiście utrwalanie informacji polega na wykorzystaniu zjawiska powtarzalności, ale bynajmniej nie osiągniesz zamierzonego efektu nadużywając konkretnych słów, a ponadto audytorium może odczuć irytację. Błędy językowe nie zostaną zinterpretowane jako niezwykle kreatywne podejście do poprawnej polszczyzny, lecz jako brak kompetencji i profesjonalizmu. 

 • Zadbaj o dykcję

Mowa będzie zrozumiana tylko wówczas, gdy z łatwością dotrze do uszu odbiorców. Wszelkie niedokładności dykcyjne lub wady wymowy zazwyczaj uniemożliwiają dobrą komunikację, a dla spostrzegawczych słuchaczy może stanowić element dekoncentrujący i zwyczajnie denerwujący. Nowe osoby w naszym otoczeniu nie są przyzwyczajone do naszej osobliwej dykcji czy formy artykułowania niektórych głosek, więc szczególnie w takich sytuacjach należy zatroszczyć się o wyrazistą mowę. Niewyraźny czy bełkotliwy sposób mówienia kojarzy się z ignorowaniem ludzi oraz pretensjonalną mową. Mowa będzie ciekawa tylko wtedy, gdy będzie wyrazista i staranna. 

 • Zróżnicuj tempo mowy

Tempo mówienia wpływa na jakość mowy, emisję głosu, klarowność komunikatu oraz komfort pracy głosem mówcy. Zbyt szybkie tempo mowy powoduje, iż słowa się zlewają, pojawia się wrażenie nerwowości i pośpiechu. Z drugiej zaś strony, za wolna mowa to idealna metoda, by ululać do snu swych słuchaczy. Jeśli chcesz mówić ciekawie, zadbaj o zmienne tempo mowy, baw się nim, stosuj pauzy. Brak przerw w trakcie mówienia to jeden z największych błędów, który popełniają zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy. 

 • Panuj na głośnością mowy

Wystąpienie publiczne, wykład, rozmowa z zarządem, prezesem czy ważnym klientem to przyczyny stresu, a ten jest generatorem utraty jakiejkolwiek kontroli nad wolumenem. Tutaj pojawiają się skrajne reakcje – albo mowa jest zbyt cicha, ledwo słyszalna, albo ktoś prawie krzyczy. Głośność wypowiedzi musi być dopasowana do współrozmówcy czy publiczności, sytuacji, ilości osób w niej uczestniczących oraz warunków (hałas, wielkość pomieszczenia). Wolumenem można ubarwiać swoją wypowiedź, pod warunkiem, że potrafi się korzystać z tego narzędzia. 

 • Akcentuj

Akcentowanie ważnych wyrazów lub całych fraz to dobry sposób na zwrócenie uwagi słuchaczy oraz wskazanie kluczowych elementów pod kątem treści. Dzięki akcentowaniu każdy z łatwością przyswoi przekazywaną wiedzę lub informacje, a ponadto odpowiednie akcentowanie nadaje wypowiedzi właściwy rytm i chroni przed monotonią. W języku polskim akcent pada na przedostatnią sylabę, lecz oczywiście występują również liczne wyjątki (matematyka, muzyka, poszliby). Należy jednak unikać akcentowania każdego wyrazu, gdyż przyczyni się do utraty naturalności wypowiedzi.

 • Odpowiednio intonuj

Mówiąc tworzymy swego rodzaju melodię złożoną z sylab o różnych wysokościach. Intonowanie to główne narzędzie ubarwiania wypowiedzi. To właśnie intonowanie sprawia, że mowa odbierana jest jako ciekawa i przyciągającą uwagę. Jednak istnieje tu pułapka – wiele osób wpada w wir powtarzania jednego schematu melodycznego. Co zrobić, gdy ów wzór całkowicie opanuje nasze intonowanie wypowiedzi? W takiej sytuacji jedynie dłuższa przerwa, czyli pauza może umożliwić zmianę ów skomponowanej frazy. Nadużywanie dużych skoków intonacyjnych przyczynia się do  wywołania wrażenia sztuczności, nieszczerości, mechanicznego sposobu komunikacji. Jakakolwiek powtarzalność melodyczna nie jest zalecana, szczególnie zaś stosowanie pytającego tonu, czyli unoszenie dźwięku każdej ostatniej sylaby zdania lub części wypowiedzi. Pokonanie ów problemu znacząco wpłynie na podniesienie poziomu wypowiedzi i pozytywny odbiór. 

 • Mów jasno i konkretnie

Choć potoczne „lanie wody” w okresie szkolnym czy w czasie egzaminów było cenną umiejętnością, lecz w codziennej komunikacji staje się przeszkodą do płynnej wymiany informacji. Nadużywanie wysublimowanego słownictwa, stosowanie licznych porównań, dygresji, epitetów i bogatych opisów czy nadmierne skupienie się na szczegółach i drobiazgach odciąga uwagę od głównego tematu i celu. Wyznacznikiem komunikacji międzyludzkiej jest umiejętność konkretnego i jasnego wyrażania swoich myśli tak, by współrozmówca lub słuchacz zrozumiał i zapamiętał nasze słowa. Człowiek posiada ograniczone możliwości koncentracji i automatycznie odcina się, odpływa myślami, gdy nie potrafi pojąć większości słów. Oczywiście warto czasem ubarwić swą wypowiedź słowem świadczącym o naszej inteligencji, ale nie należy przesadnie wznosić się na swe wyżyny intelektualne chcąc zaimponować innym. Ciekawa mowa jest wbrew pozorom złożona z prostych i konkretnych wypowiedzi. Dobra komunikacja cementuje więzi, a nie tworzy bariery, sprowadzenie audytorium lub ludzi wokół do parteru i obniżenie samooceny nie uatrakcyjnia wystąpienia lub dialogu. 

 • Bądź sobą

Pragnienie doprowadzenia do perfekcji procesów i narzędzi wykorzystywanych do komunikacji może przyczynić się do pojawienia się sztuczności, elementów aktorstwa czy sztywności oraz przerysowywania elementów składających się na atrakcyjny styl mówienia. Implikacją braku naturalności jest niechęć odbiorców do naszej osoby oraz brak budowania trwałych relacji, bo który chciałby współpracować czy przyjaźnić się z kimś nieszczerym. Wiedza sprzęga się z pewnością siebie i spokojem, a one są niezbędne, by wypowiedzi były naturalne i autentyczne. Gesty, mimika, modulacja czy słowa, które kolidują z osobowością, stylem bycia czy zajmowanym stanowiskiem mogą przyczynić się do utraty spójności wypowiedzi czy rozmowy, a w konsekwencji negatywnego odbioru. 

Jak mówić ciekawie?

Jeśli chcesz mówić ciekawie, to na początek zastanów się i odpowiedz na kilka pytań – pomogę Ci one ustalić Twoją definicję „ciekawej i atrakcyjnej mowy”, gdyż każdy z nas ma swoje własne preferencje i gusta, również w kwestii komunikacji i stylu mówienia.

 1. Jakie głosy są dla Ciebie atrakcyjne?
 2. Na co zwracasz uwagę, gdy z kimś rozmawiasz pierwszy raz?
 3. Czy masz swój ideał i wzór do naśladowania?
 4. Co najbardziej drażni Cię w mówię u innych – dziwny ton, wady wymowy, dziwne słownictwo czy połączenie kilku elementów?
 5. Jaki naprawdę jesteś? Spokojny czy energiczny? Lubisz się wyróżniać czy pewniej czujesz się, gdy się nie odznaczasz niczym spośród tłumu? Jaki masz typ osobowości? Mówiąc pokazujesz ludziom prawdę o sobie.
 6. Czy jesteś w stanie świadomie kontrolować swój sposób wypowiadania i jesteś gotowy na pracę, by Twoja mowa była ciekawa?
 7. Co planujesz dalej zrobić ze swoją mową?

Tylko konkretne działania, dokładna analiza, poznanie swoich słabych i mocnych stron, zrozumienie mechanizmów rządzących emitowaniem dźwięku i modulowaniem może skutkować zmianami w zakresie uatrakcyjnienia mowy i opanowania umiejętności ciekawej komunikacji.

Wybierz temat wiadomości

Dołącz do Akademii Śpiewu

Poszukujesz profesjonalnego nauczyciela emisji głosu? Napisz do doświadczonej specjalistki w dziedzinie śpiewu, mowy oraz rehabilitacji głosu i porozmawiajmy o Twoim głosie. Dowiedz się, jak skutecznie poprawić Twoją mowę, rozwinąć się wokalnie i spełnić marzenia o pięknym i zdrowym głosie. Specjalnie dla Ciebie zostanie przygotowany specjalny plan pracy nad głosem dostosowany do Twoich potrzeb, oczekiwań oraz możliwości.