Nauka śpiewu

Konsultacje wokalne

Jak nie brzmieć pretensjonalnie?

Jak nie brzmieć pretensjonalnie? Jak nie mówić sztucznie, manierycznie i teatralnie? Jakie błędy popełniają osoby, które chcą w czasie komunikacji podkreślać swoją elokwencję i kompetencje?

Jak nie brzmieć pretensjonalnie? Co oznacza pretensjonalna mowa?

Pretensjonalna mowa to sposób wypowiadania się bardzo sztuczny, nienaturalny, pełen manier, nieadekwatny do sytuacji i tematyki, wywołujący we współrozmówcy konsternację, a czasem niesmak. Pretensjonalna mowa może być celowym działaniem i skorelowana jest z charakterem mówcy, lecz najczęściej wynika z braku wiedzy, samoświadomości czy błędów z zakresu emisji głosu cz dykcji. Mówić najprościej to zbyt wyszukany styl wypowiadania się oraz intonowanie mowy nazbyt pompatycznie. Ludzie, którzy aspirują do wyższych sfer, bardzo często starają się mówić poprawnie i z odpowiednią modulacją, popadając w hiperpoprawność oraz teatralny ton wypowiedzi. Niestety efektem tych działań jest mowa pretensjonalna, zmanierowana i wyniosła.

Jak nie brzmieć pretensjonalnie? Poradnik

 1. Nie mów ą ę, czyli nie nadużywaj głosek nosowych z zachowaniem pełnej nosowości w każdym wyrazie, niezależnie od zasad prawidłowej wymowy. W języku polskim w śródgłosie głoski nosowe często powinny być częściowo odnosowione, jak np. mączny (monczny), a w wygłosie całkowicie pozbawione nosowości, np. się (się).
 2. Unikaj stosowania zapychaczy jak yyy, eee oraz angielskiego emmmm. Mówiąc w języku ojczystym nie należy podkreślać naleciałości z innych języków.
 3. Nie przełykaj ostentacyjnie śliny lub nie chrząkaj. Dodatkowe para dźwięki rozpraszają uwagę słuchaczy i nie są przyjemne w odbiorze.
 4. Nie przesadzaj z wyszukanym słownictwem w sytuacjach prywatnych. Sposób wypowiadania się powinien być dostosowany do tematyki oraz współrozmówcy.
 5. Nie podkreślaj żadnej głoski w swych wypowiedziach, najczęściej dotyczy ten problem głosek syczących oraz głoski r, która brzmi podwójnie lub potrójnie. 
 6. Nie przedawkuj z ilością zwrotów anglojęzycznych. 
 7. Uważaj, by nie nadużywać niektórych zwrotów w swojej wypowiedzi: “jakby”, “dokładnie”, “prawda?”, “rozumiecie”, „proszę pana”, „mili państwo”, “sądzę że”, “tak naprawdę”, „że tak powiem”, „mam rację czy nie”, „jest tak czy nie”. 
 8. Nie obniżaj sztucznie głosu, by wydawać się osobą inteligentną i godną zaufania.
 9. Nie używaj patetycznego i teatralnego stylu, nie przesadzaj z okazywaniem emocji, zachwytu czy podziwu.
 10. Nie mów zbyt głośno i rozkazującym tonem.
 11. Kontroluj mimikę ciała – unikaj grymasów, ironicznego uśmiechu czy postawy ciała świadczącej o traktowaniu innych z góry.
 12. Otwieraj usta i nie nosuj-  mowa z pozoru niedbała.

Jak nie brzmieć pretensjonalnie?

Pretensjonalna mowa jest sumą nałożenia się kilku błędów z zakresu emisji głosu oraz dykcji. Omyłkowe myślenie na temat stylu mówienia, który ma świadczyć o wysokiej kulturze osobistej, poziomie inteligencji czy wykształceniu skutkuje pretensjonalnym brzmieniem głosu. Istnieje możliwość nauki sposobu komunikacji, która kojarzona jest z personą obytą, wykształconą, z człowiekiem sukcesu. Praca nad zmianą stylu wypowiadania się lub modulowania głosem powinna być wsparta odpowiednią wiedzą z zakresu emisji głosu oraz dykcji, a także fonetyki. Pomoc specjalisty, trenera mowy lub nauczyciela emisji głosu mówionego to gwarancja przemian, którego efektem będzie piękny i zdrowy głos oraz perfekcyjna dykcja, a także umiejętność odpowiedniego modulowania wypowiedzi.

Podcast o emisji głosu – odcinek, w którym dowiesz się jeszcze więcej na temat tego, jak nie brzmieć pretensjonalnie.

Wybierz temat wiadomości

Dołącz do Akademii Śpiewu

Poszukujesz profesjonalnego nauczyciela emisji głosu? Napisz do doświadczonej specjalistki w dziedzinie śpiewu, mowy oraz rehabilitacji głosu i porozmawiajmy o Twoim głosie. Dowiedz się, jak skutecznie poprawić Twoją mowę, rozwinąć się wokalnie i spełnić marzenia o pięknym i zdrowym głosie. Specjalnie dla Ciebie zostanie przygotowany specjalny plan pracy nad głosem dostosowany do Twoich potrzeb, oczekiwań oraz możliwości.