Nauka śpiewu

Konsultacje wokalne

Jak nie zaciągać w czasie mówienia?

Czasem ludzie zwracają mi uwagę, że zaciągam. Słyszę, że mówię jakoś inaczej niż moi znajomi czy współpracownicy. Nowo poznane osoby pytają się mnie, od kiedy mieszkam w Polsce, a ja jestem Polakiem i czuję się wtedy bardzo zawstydzony. Mimo, że nie mówię żadną gwarą czasem słyszę komentarze, że zaciągam po śląsku, podlasku lub jakbym był z kresów Polski. Moje zaciąganie jest dla mnie krępujące i zaczynam wstydzić się zabierać głos przy obcych. Zastanawiam się, jak nie zaciągać w czasie mówienia? Jakie są przyczyny zaciągania w mówię i czy można je wyeliminować? Skąd się bierze zaciąganie i jak z nim walczyć? –  jeśli utożsamiasz się z powyższymi stwierdzeniami, to mam dla Ciebie dobrą wiadomość. Czytając ten artykuł autorstwa profesjonalnej nauczycielki emisji głosu, poznasz genezę oraz skuteczne metody likwidacji zaciągania w mowie.

Co to jest zaciąganie w mowie? Definicja zaciągania

Zaciąganie w mowie to wypowiadanie jednej samogłoski tonem opadającym. Najczęściej występuje w sylabie akcentowanej lub ostatniej sylabie zdania pytającego. Przeciąganie związane jest z pojawieniem się kilku dźwięków w trakcie wypowiadania jednej sylaby, które tworzą melodię o kierunku opadającym. Ów feler zjawia się, gdy osoba mówiąca, nadmiernie wydłuża konkretną głoskę, czym stwarza idealne warunki (daje czas do wykonania zjazdu) do wystąpienia tej uciążliwej maniery. 

Skąd się bierze zaciąganie w czasie mówienia?

By dotrzeć do źródła zaciągania należałoby się cofnąć do okresu wczesnego dzieciństwa, gdy nasza mowa dopiero się kształtowała, a my chłonęliśmy wszelkie (nie tylko w kwestii mowy) nawyki i zwyczaje naszych opiekunów, rodzeństwa czy rodziców. Zaciąganie najczęściej jest wynikiem złych wzorców oraz nieświadomego naśladowania sposobu mówienia naszego otoczenia. Zaciąganie bywa też skutkiem samodzielnych prób zlikwidowania monotonnego sposobu mówienia i stosowania popularnych i szybkich porad, które można z łatwością odnaleźć w Internecie. Wiele lat spędzonych za granicą, codzienne używanie języków obcych mogą wpłynąć na zmianę sposobu akcentowania czy intonowania wypowiedzi. Niektóre style bycia, wzorce zachowań czy typy osobowości mogą być kojarzone z zaciąganiem. Osoba zmanierowana, pretensjonalna, nadęta i tworząca sztucznie wokół siebie aurę wspaniałości, sukcesu oraz inteligencji ma większe tendencje do stosowania tonu opadającego na sylabie akcentowanej niż ktoś naturalny, szczery i swobodny. 

Jak nie zaciągać w czasie mówienia?

 1. Mów wolniej.
 2. Regularnie otwieraj mocno usta w czasie mówienia, a nie sporadycznie na wybranych samogłoskach.
 3. Wsłuchuj się w swoją mowę i staraj się kontrolować swój głos.
 4. Naśladuj osoby, które odpowiednio intonują i akcentują swoje wypowiedzi.
 5. Unikaj kopiowania sposobu mówienia osób używających gwary lub dialektu.
 6. Utrzymuj stały rytm mowy, czyli nie wydłużaj żadnej sylaby (ani akcentowanej, ani ostatniej).
 7. Unikaj przesadnie śpiewnej mowy.
 8. W trakcie mówienia nie wykonuj dużych skoków interwałowych pomiędzy poszczególnymi sylabami (np. Jedna sylaba bardzo nisko, druga bardzo wysoko, a trzecia znów nisko).
 9. W codziennej mowie skupiaj się na unikaniu przeciągania, to wymaga zaangażowania i koncentracji.
 10. Regularnie nagrywaj i analizuj swój sposób wypowiadania się.
 11. Jeśli nie potrafisz samodzielnie kontrolować zaciągania i nie potrafisz wychwycić momentów, gdy stosujesz tzn. zjazdy skorzystaj z pomocy profesjonalisty. 

Zaciąganie w mowie jest wyraźnym błędem z zakresu akcentowania oraz intonowania wypowiedzi, przyczynia się zmniejszenia walorów estetycznych wypowiedzi oraz pozytywnego odbioru mówcy.

Wybierz temat wiadomości

Dołącz do Akademii Śpiewu

Poszukujesz profesjonalnego nauczyciela emisji głosu? Napisz do doświadczonej specjalistki w dziedzinie śpiewu, mowy oraz rehabilitacji głosu i porozmawiajmy o Twoim głosie. Dowiedz się, jak skutecznie poprawić Twoją mowę, rozwinąć się wokalnie i spełnić marzenia o pięknym i zdrowym głosie. Specjalnie dla Ciebie zostanie przygotowany specjalny plan pracy nad głosem dostosowany do Twoich potrzeb, oczekiwań oraz możliwości.