Nauka śpiewu

Konsultacje wokalne

Jak pozbyć się jąkania u osoby dorosłej

Jąkanie jest to zaburzenie rytmu i płynności mowy, manifestujące się w postaci powtarzania lub przedłużania dźwięków, sylab lub całych słów. Niejednokrotnie towarzyszą mu inne dysfunkcje ze strony aparatu mowy, aparatu oddechowego lub rezonacyjnego, co skutkuje znaczącymi trudnościami komunikacyjnymi, a także kompleksami czy obniżeniem pewności siebie. Chociaż pozornie może wydawać się, że jest to problem, który, dotyczy głównie dzieci, w istocie zagadnienie to dotyczy w takim samym stopniu dorosłych. Rzecz jasna, jąkanie zdiagnozowane i leczone w dzieciństwie umożliwia całkowitą eliminację problemu, jednakże również u dorosłych możliwe jest wytrenowanie mowy płynnej i wyrazistej. Jak pozbyć się jąkania u osoby dorosłej? Jaki specjalista pomaga wyeliminować jąkanie? I co najważniejsze – jak długo trwa i jakie jest prawdopodobieństwo sukcesu terapii? Jąkanie nie jest chorobą ani dolegliwością, z którą musisz nauczyć się żyć. Jeśli uświadomisz sobie swój problem, zwrócisz się do odpowiedniej osoby z prośbą o pomoc, dotrzesz do źródła problemu, zaczniesz trenować systematycznie – wkrótce możesz odczuwać satysfakcję z mówienia oraz cieszyć się swobodną i bezproblemową komunikacją z ludźmi. 

Jak pozbyć się jąkania u osoby dorosłej? Uświadomienie problemu jąkania

Mogłoby się wydawać, że osoby cierpiące z powodu jąkania są w stanie zrobić wszystko, by pozbyć się tej przykrej przypadłości. Niestety nic bardziej mylnego – największym błędem i grzechem jest zaniedbanie leczenia jąkania. Dlaczego? Osoba, która sama jest instrumentem, generatorem dźwięku mówionego, nie tylko nie słyszy dokładnie brzmienia swojego głosu czy mankamentów, lecz zwyczajnie zaczyna do nich przyzwyczajać. Ponadto rodzina i najbliżsi, którzy permanentnie ignorują zająkiwanie się oraz nie uświadamiają osoby zainteresowanej o fakcie, iż jąkanie jest słyszalne, utrudnia zrozumienie mowy, obniża jakość komunikacji oraz realnie wpływa na wizerunek przyczynia się do lekceważenia tematu terapii jąkania. Uświadomienie sobie problemu jąkania oraz tego, że zazwyczaj nie występuje ono samodzielnie, lecz wraz z innymi zaburzeniami mowy jest pierwszym krokiem do poprawy jakości komunikacji z otoczeniem oraz wzmocnienia pewności siebie. 

Przyczyny jąkania się

Jąkanie, choć powszechnie rozpoznawalne, nadal pozostaje zaburzeniem o skomplikowanych i wielowymiarowych przyczynach. Oto kilka podstawowych potencjalnych przyczyn jąkania się

  • Czynniki genetyczne: Jąkanie może mieć podłoże genetyczne, kilkanaście lat temu naukowcy odkryli mutacje genu, które zwiększają prawdopodobieństwo występowania tego zaburzenia.
  • Otoczenie i środowisko: Dzieci uczą się mowy poprzez słuchanie i naśladowanie rodziców oraz opiekunów, nie powinno więc dziwić, że badania wskazują, iż dzieci, których bliscy krewni cierpią na jąkanie, są trzy razy bardziej narażone na to zaburzenie.
  • Przyczyny neurologiczne: jąkanie neurologiczne jest spowodowane uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego (np. urazem głowy, nowotworem, zażywaniem narkotyków). Może współwystępować z innymi zaburzeniami mowy, np. afazją lub dyzartrią.
  • Nieprawidłowy oddech: Brak kontroli własnego oddechu, zbyt płytki oddech, nieaktywne mięśnie międzyżebrowe, brak aktywnej przepony oraz mięśni międzyżebrowych (oddychanie szczytowe), asymetryczna praca przepony, częste i niewystarczające wdechy, brak umiejętności ekonomicznego zużywania powietrza, brak świadomości własnego oddechu to jedne z najczęściej występujących determinantów zaburzeń płynności mowy.
  • Problemy psychiczne: Jąkanie często jest związane z doświadczeniami emocjonalnymi takimi jak strach, poczucie winy, a także z obniżoną samooceną i niskim poczuciem własnej wartości. Jąkanie często towarzyszy zaburzenim lękowym, depresji czy autyzmowi. 
  • Czynniki emocjonalne: Brak umiejętności panowania nad własnymi emocjami, a w szczególności stresem, nerwowością czy złością mogą prowadzić do okresowo występującego jąkania się. W sytuacjach stresowych czy wzbudzenia emocjonalnego dolegliwości nasilają się, po czym samoczynnie znikają.
  • Fizjologiczne reakcje ciała: U osób jąkających się obserwuje się często niekontrolowane ruchy, takie jak odwracanie głowy, marszczenie czoła, napinanie szyi, czy nawet kołysanie się. Te nieświadome akty ruchowe mogą być zarówno przyczyną jąkania się.

Zrozumienie przyczyn jąkania jest kluczowe dla skutecznego podejścia terapeutycznego i ewentualnej współpracy kilku specjalistów, jak: neurolog, psycholog, psychiatra oraz nauczyciel emisji głosu mówionego. 

Jak pozbyć się jąkania u osoby dorosłej? Nauczyciel emisji głosu pomoże pozbyć się jąkania

Dorosłe osoby cierpiące z powodu jąkania oraz zaburzenia płynności mowy nie potrafią wyjść z impasu, gdyż nie jest oczywiste, gdzie szukać pomocy w wypadku jąkania się, gdy problem jest stricte techniczny i nie łączy się z problemami neurologicznymi czy psychicznymi. W pierwszym odruchu na myśl przychodzi: logopeda, jednakże po dłuższym zastanowieniu wiele osób dochodzi do wniosku, iż jest to osoba koncentrująca się przede wszystkim na dykcji (likwidacji wad wymowy) lub pomocy najmłodszym. I jest w tym wiele słuszności. Specjalista od emisji głosu mówionego to osoba, która skutecznie pomaga w leczeniu jąkania się. Nauczyciel emisji głosu inaczej niż tradycyjny logopeda, skupia się nie tylko na bezpośredniej pracy nad mową, ale również na mechanizmach, które za nią stoją, takich jak napięcia w obrębie strun głosowych i krtani, niewłaściwej pracy tychże narządów czy zaburzeniach oddechowych lub innych przypadłościach towarzyszących. Te aspekty są często pomijane w typowej terapii logopedycznej, jednak mają kluczowe znaczenie w efektywnym przeciwdziałaniu jąkaniu. Kluczem do sukcesu w przezwyciężaniu jąkania jest indywidualne podejście i skoncentrowanie się na przyczynach, a nie tylko na objawach. Specjalista od emisji głosu, wykorzystując swoje umiejętności, może dostosować terapię do potrzeb konkretnej osoby, co znacznie zwiększa szanse na poprawę.

Jak pozbyć się jąkania u osoby dorosłej?

Z uwagi na złożoność problemu, trudnym staje się określenie czasu trwania terapii oraz końcowego efektu. W niektórych przypadkach wystarczy kilka miesięcy pracy, zaś bardziej skomplikowane mogą wymagać nawet kilku lat treningów. Do walki z jąkaniem warto podejść holistycznie, gdyż występujące symultanicznie inne zaburzenia czy dysfunkcje mowy, mogą pogłębiać trudności komunikacyjne i skutkować ogromnymi problemami komunikacyjnymi. 

Konkludując choć jąkanie u dorosłych może być źródłem frustracji, istnieją efektywne metody pracy nad tym problemem. Specjalista od emisji głosu, dzięki swojej wiedzy i umiejętnościom, może odegrać kluczową rolę w pomocy osobom zmagającym się z tym zaburzeniem. Wspólnie, poprzez skoncentrowanie na technice mowy i oddechu, możliwe jest znaczące zmniejszenie lub nawet całkowite przezwyciężenie jąkania.

Masz problem z jąkaniem się?

Umów się na pierwsze konsultacje i dowiedz się, jak pokonać ten problem.

Wybierz temat wiadomości

Dołącz do Akademii Śpiewu

Poszukujesz profesjonalnego nauczyciela emisji głosu? Napisz do doświadczonej specjalistki w dziedzinie śpiewu, mowy oraz rehabilitacji głosu i porozmawiajmy o Twoim głosie. Dowiedz się, jak skutecznie poprawić Twoją mowę, rozwinąć się wokalnie i spełnić marzenia o pięknym i zdrowym głosie. Specjalnie dla Ciebie zostanie przygotowany specjalny plan pracy nad głosem dostosowany do Twoich potrzeb, oczekiwań oraz możliwości.