Nauka śpiewu

Konsultacje wokalne

Jak pozbyć się yyy, eee oraz waty językowej

W komunikacji interpersonalnej, płynność i klarowność wypowiedzi mają kluczowe znaczenie. Na sukces w życiu prywatnym i zawodowym składa się wiele elementów, wśród których jest również sposób i forma komunikacji. Faktem jest, iż sposób wyrażania myśli, poglądów, komunikatów, a nawet poleceń decyduje o tym jak odbierana jest dana osoba – czy jako ktoś kompetentny, godny zaufania, wiarygodny czy jako ktoś o niepewnych zamiarach, dyletant lub abderyta. Jakość przekazywanego komunikatu ma niebagatelne znaczenie dla efektywności komunikacji werbalnej, realizacji określonych celów oraz uzyskania sympatii odbiorców. Choć to, że styl wypowiedzi ma fundamentalne znaczenie dla budowania własnego pozytywnego wizerunku, ale przede wszystkim skuteczności komunikacji wydawać się może czystą tautologią, jednakże wiele osób zmaga się z problemem, który nie tylko obniża jakość ich przekazu, ale również może wpływać na percepcję kompetencji przez rozmówców. Zjawisko to, znane jako wata językowa, objawia się poprzez nadmierne stosowanie wtrąceń w postaci pojedynczych słów lub zwrotów zapychających, które są używane, gdy mówca nie jest pewny, co powiedzieć dalej, a także klasyczne i bardzo popularne yyy, eee, czy eeem lub zjawiska składające się na embolofrazję. Osoby nadmiernie stosujące wszelkiego rodzaju wypełniacze, zapychacze dźwiękowe lub nagminnie używające konkretnych słów jawią się jako mało elokwentne, niepewne siebie, mało interesujące, a także nieatrakcyjne i niekompetentne. Warto więc zlikwidować yyy, eee oraz inne zbędne dźwięki, słowa z wypowiedzi, by mowa znacznie zyskała na jakości. Jak zatem można sobie poradzić z tym problemem i poprawić swoją mowę? Jak pozbyć się yyy, eee oraz waty językowej? 

Yyy, eee, aaa, wata językowa, dźwiękowe pauzy, pauzy wypełnione, słowa wypełniacze i maniery językowe

Aby pozbyć się yyy, eee oraz waty językowej z wypowiedzi przydatna może okazać się lista najczęściej występujących dźwięków, słów i fraz, które zaburzają płynność mowy i utrudniają sprawną komunikację. Co obniża jakość wypowiedzi? Jakie elementy należy wyeliminować z mowy, by mówić lepiej i sprawniej? 

 • Embolofazje – wszelkiego rodzaju dźwięki, stęknięcia, które stosowane są w celu wydłużenia wypowiedzi lub wypełnienia pauz w sytuacji formułowania wypowiedzi we własnej głowie. 

Przykłady: yyy, eeee, aaaa, eeeem, aaaam, hmmm, mmmm, nnnn.

 • Wtrącenia – najczęściej są to słowa lub wyrażenia, które są zbędne w wypowiedzi, bez nich wypowiedź byłaby bardziej klarowna i lepiej zrozumiana. Wtrącenia dodawane są nawykowo lub w wyniku stresujących sytuacji. 

Przykłady: Znaczy się, że tak powiem, ten tego, no i tego, jakoś tak, znaczy.

 • Wtrącenia fatyczne – wtrącenia, które zorientowane są na utrzymanie kontaktu z odbiorcą, zwrócenie jego uwagi. Występuje, gdy adresat pragnie nawiązać dobry kontakt z publicznością, słuchaczami. Ten rodzaj waty językowej najcześciej można zaobserwować u starszych pokoleń.

Przykłady: Proszę ja Ciebie, proszę Ciebie, kochanieńka, kochani, proszę państwa, szanowni państwo, 

 • Wtrącenia pytające – słowa lub wyrażenia pojawiające się na końcu wypowiedzi, nawet krótkiej frazy. Wata językowa w postaci nagminnie pojawiających się pytań nagminnie pojawia się w czasie prowadzenia rozmów wśród znacznej części społeczeństwa. 

Przykłady: Co nie? Nie? Tak? Prawda? Kumasz? Rozumiesz?

 • Dźwiękowe pauzy/pauzy wypełnione – to wszelkiego rodzaju dźwięki, sylaby, samogłoski, słowa, powtórzenia, dodatkowe elementy wypowiedzi, które pojawiają się, by uniknąć krępującej ciszy w trakcie komunikacji. To zjawisko jest manifestacją błędnego postrzegania pauz w mowie, które są nie tylko niezbędne, ale również nie mają wpływu na ocenę inteligencji czy elokwencji mówcy. 

Jak pozbyć się yyy, eee oraz waty językowej?

Chcesz pozbyć się drażniącego yyy, eee oraz słów, które sprawiają, że znacznie obniża się jakość Twojej wypowiedzi? Oto krótki poradnik, jak to zrobić.

 1. Określ dokładnie jaki masz problem. Wypisz na kartce wszystkie dźwięki, słowa i zwroty, które pojawiają się w Twoich wypowiedziach jako wata językowa. 
 2. Zastanów się nad tym, w jakich sytuacjach pojawiają się yyy, eeee lub inne dźwięki czy słowa – czy tylko w chwilach stresu czy nagminnie używasz wtrąceń i wypełniaczy pauz. A może są osoby, przy których częściej występuje to zjawisko?
 3. Spróbuj określić genezę występowania waty językowej – zasłuchanie od bliskich, chęć naśladowania kogoś znanego, brak kontroli nad własnymi wypowiedziami, stres, trend wśród znajomych.
 4. Zwolnij tempo mowy. Często wata językowa pojawia się, gdy próbujemy mówić szybko, aby zapełnić ciszę. Świadome zwolnienie tempa mówienia może pomóc w lepszym kontrolowaniu swojego języka i dawać więcej czasu na przemyślenie tego, co chcemy powiedzieć.
 5. Przygotuj się do wystąpienia lub ważnej rozmowy. Im lepiej przygotowany jesteś do rozmowy czy prezentacji, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że będziesz potrzebował zapychać swoje zdania. Warto zainwestować czas w dokładne przygotowanie się do tematu rozmowy, co zwiększy Twoją pewność siebie i pozwoli płynnie formułować myśli.
 6. Nie bój się ciszy. Cisza nie świadczy o Tobie źle. Zaakceptuj krótkie pauzy między wypowiedziami, gdyż one świetnie organizują wypowiedź i poprawiają skuteczność komunikacji. Ciszę możesz używać świadomie jako narzędzie retoryczne, by podkreślić ważne punkty lub zwrócić uwagę słuchaczy.
 7. Naucz się prawidłowo oddychać. Zbyt płytkie oddechy i trudności oddechowe wpływają na przyspieszenie tempa wypowiedzi, zmniejszenie komfortu w czasie mówienia czy wzrost stresu. Regularne ćwiczenia głosowe i oddechowe mogą znacząco przyczynić się do redukcji waty językowej.
 8. Kończ zdanie kropką. Jeśli właściwie zakończysz zdanie, fragment swojej wypowiedzi poprzez obniżenie głosu, zamknięcie frazy, wówczas w sposób naturalny nie dasz sobie możliwości do dodawania yyy eee lub innych wyrazów. 
 9. Kontroluj się. Praca nad poprawą jakości mowy wymaga koncentracji i zaangażowania. Podczas rozmów, tych ważnych i mniej – staraj się intensywnie myśleć nad wyeliminowaniem swoich starych, złych nawyków. 
 10. Trenuj i nie poddawaj się pomimo trudności. Zmiana nawyków mówienia wymaga czasu i cierpliwości. Jeśli obawiasz się, ze zabraknie Ci motywacji czy samodyscypliny możesz rozważyć profesjonalne zajęcia z emisji głosu mówionego.

Jak pozbyć się yyy, eee oraz waty językowej?

Eliminacja waty językowej to proces, który wymaga zaangażowania i praktyki, ale jest niezwykle ważny dla każdego, kto pragnie skuteczniej komunikować się zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. 

Pragniesz mówić płynniej i bardziej przekonująco? Skorzystaj z formularza kontaktowego, aby otrzymać spersonalizowane porady i techniki, które pomogą Ci wyeliminować niepotrzebne wtrącenia takie jak „yyy”, „eee” i inne dźwiękowe pauzy. Znajdź skuteczne rozwiązania, które poprawią klarowność Twojej wypowiedzi i zwiększą Twoją pewność siebie w komunikacji. Nie czekaj, zadbaj o swoją elokwencję już dziś!

Wybierz temat wiadomości

Dołącz do Akademii Śpiewu

Poszukujesz profesjonalnego nauczyciela emisji głosu? Napisz do doświadczonej specjalistki w dziedzinie śpiewu, mowy oraz rehabilitacji głosu i porozmawiajmy o Twoim głosie. Dowiedz się, jak skutecznie poprawić Twoją mowę, rozwinąć się wokalnie i spełnić marzenia o pięknym i zdrowym głosie. Specjalnie dla Ciebie zostanie przygotowany specjalny plan pracy nad głosem dostosowany do Twoich potrzeb, oczekiwań oraz możliwości.