Nauka śpiewu

Konsultacje wokalne

Jak śpiewać i grać na gitarze jednocześnie?

Jak śpiewać i grać na gitarze jednocześnie – to pytanie spędza sen z powiek sporej części gitarzystów oraz wokalistów. Gitara i śpiew to dwa instrumenty, które towarzyszą w czasie wakacyjnych wojaży, biwaków czy spotkań ze znajomymi, nic więc dziwnego że właśnie ten fakt motywuje zwolenników muzykowania przy ognisku lub grillu do rozpoczęcia nauki śpiewu i opanowania synchronizacji tych dwóch elementów. Śpiew jest wyjątkowy, gra na gitarze sprawia ogromną przyjemność i tworzy wyjątkowy nastrój, ale ich symbioza sprawia, że muzykowanie daje ogromną satysfakcję.

Jak szybko opanować grę na instrumencie oraz śpiewanie, by każdą z tych czynności wykonywać poprawnie? Od czego zacząć próby zsynchronizowania gry i śpiewu? Co jest trudniejsze – śpiew czy gra na instrumencie? 

Jak śpiewać i grać na gitarze jednocześnie? Problemy śpiewającego gitarzysty i grającego wokalisty

Największą trudnością w kwestii śpiewania i grania na instrumencie jest podzielność uwagi na pozornie dwóch elementach, lecz w praktyce oznacza to kontrolowanie kilkunastu komponentów. Śpiewanie składa się z oddechu, rezonansu, artykulacji i oczywiście fonacji, czyli stricte technicznych aspektów, a do tego nie można pominąć elementów ściśle muzycznych jak frazowanie, dynamika, akcentowanie czy tempo oraz części artystycznej, która przejawia się poprzez odpowiedni ładunek emocjonalny oraz zaangażowanie wokalisty. Gra na gitarze to akompaniament dla warstwy wokalnej, lecz jest niezwykle ważna – to od niej zależy odpowiednia harmonia, a także utrzymywanie właściwego metrum piosenki. Śpiewający wokalista musi skoncentrować się na technice w obu warstwach (akompaniamentu oraz głosu), odpowiedniej melodii, rytmice i tekście w partii śpiewanej, a także na sprawnych i odpowiednich zmianach akordów. W celu opanowania synchronizacji niezbędna jest automatyzacja choć niektórych elementów, jak np. prawidłowy oddech, perfekcyjna znajomość melodii, tekstu i chwytów gitarowych.

Jak szybko opanować śpiew i grę na gitarze jednocześnie?

Skuteczna nauka z wymaga czasu, wysiłku i zaangażowania. Efektywność nauki zależna jest od stosowanych metod oraz praktyk mających na celu lepsze przyswajanie wiedzy oraz poprawę tzn. pamięci mięśniowej – każdy pedagog posiada swoje tajniki, dzięki którym możliwe jest szybsze opanowanie zagadnień. Samodzielna nauka śpiewu lub gry na instrumencie często kończy się fiaskiem i licznymi złymi nawykami, co skutkuje brakiem możliwości połączenia śpiewu i gry w jeden piękny występ. Najlepszą metodą jest skupienie się najpierw na nauce śpiewu (gdyż jest bardziej skomplikowana technicznie), dopiero po zgłębienie podstawowych zagadnień z zakresu emisji głosu należy na prostych utworach próbować synchronizacji śpiewu i gry. Warunkiem osiągnięcia sukcesu na polu śpiew-gitara jest perfekcyjne opanowanie piosenki w izolacji, czyli dobra znajomość akompaniamentu oraz części wokalnej. Łączenie obu tych elementów powinno stanowić finał wielotygodniowych, a nawet kilkumiesięcznych przygotowań.

Jak śpiewać i grać na gitarze jednocześnie?

 1. Skup się na nauce śpiewu i opanuj podstawowe zagadnienia wokalne.
 2. Wybierz prostą piosenkę, która nie jest zbyt skomplikowana, najlepiej wolną.
 3. Naucz się dobrze melodii, rytmu oraz tekstu piosenki.
 4. Przemyśl interpretację utworu wokalnego.
 5. Naucz się grać piosenkę na gitarze – koniecznie na pamięć.
 6. W bardzo wolnym tempie spróbuj połączyć śpiew i grę na gitarze, nie przejmuj się drobnymi błędami czy chwilami zacinania się.
 7. Stopniowo przyspieszaj tempo utworu do docelowego.
 8. Nagraj się i przeanalizuj nagranie.
 9. Poproś swojego nauczyciela śpiewu o opinię na temat wykonania piosenki.
 10. Postaraj się wykonać utwór zgodnie z poleceniami trenera wokalnego.
 11. Pamiętaj o pozytywnym nastawieniu oraz lekkim uśmiechu.

Choć jednoczesny śpiew i gra na gitarze może wydawać się czynnością banalnie prostą, w rzeczywistości wymusza umiejętność dobrej gry na instrumencie oraz poprawnej emisji głosu, a także skupienie w trakcie wykonywania piosenki. 

Wybierz temat wiadomości

Dołącz do Akademii Śpiewu

Poszukujesz profesjonalnego nauczyciela emisji głosu? Napisz do doświadczonej specjalistki w dziedzinie śpiewu, mowy oraz rehabilitacji głosu i porozmawiajmy o Twoim głosie. Dowiedz się, jak skutecznie poprawić Twoją mowę, rozwinąć się wokalnie i spełnić marzenia o pięknym i zdrowym głosie. Specjalnie dla Ciebie zostanie przygotowany specjalny plan pracy nad głosem dostosowany do Twoich potrzeb, oczekiwań oraz możliwości.