Nauka śpiewu

Konsultacje wokalne

Jak zwiększyć pewność siebie w mowie?

Jak zwiększyć pewność siebie w mowie? Pewność siebie to stan umysłu, który umożliwia nam odważne i kreatywne działanie, rozwijanie się, spełnianie swoich marzeń i śmiałe dążenie do celu. Pewność siebie w czasie mówienia jest cechą pożądaną i pielęgnowaną u mówców, wykładowców, negocjatorów, nauczycieli, trenerów, przywódców, aktorów, dziennikarzy oraz osób piastujących wysokie i odpowiedzialne stanowiska, lecz nie jest atutem do której prawo uzurpowali sobie ludzie wybitni czy wyjątkowi. Każdy człowiek powinien z odpowiednią dozą pewności siebie komunikować się z bliskimi, pracownikami czy klientami. Owe predyspozycje do pewnej mowy zazwyczaj wynikają z osobowości oratora, aczkolwiek znajomość mechanizmów mowy, brzmienia głosu czy specjalnych trików może wywołać wrażenie, że mówca jest pewny swych słów (choć niekoniecznie musi to być prawdą). Pewność siebie w mówię sprzęga się z wiedzą na temat głosu, umiejętnościami oratorskimi, poprawną mową, kontrolowaniem własnego głosu, elementami aktorskimi, a także stanem psychicznym. 

Czy pewność siebie w mowie jest potrzebna?

Mowa jest podstawą komunikacji werbalnej. Liczne badania dowodzą, że sposób mówienia bywa ważniejszy niż treść przekazywanej informacji. Ponadto już po kilkudziesięciu sekundach słuchacz dokonał oceny sposobu mówienia i stał się pozytywnie lub negatywnie nastawiony do oratora. Pewność siebie często mylona jest z pretensjonalnością, zarozumialstwem czy skrajnym egocentryzmem i zastępowana postawą uniżenia czy mocnym zaniżaniem swojej wartości. Pewna, zdecydowana i nieskrępowana mowa przekłada się na szacunek, podziw czy atencję ludzi wokół, zarówno w przestrzeni zawodowej jak i tej osobistej. Słowa wypowiedziane pewnie, zdecydowanym tonem, bez oznak lęku, niepewności, chwiejności i zwątpienia budzą respekt otoczenia i przyczyniają się do nieświadomego przypisania cech persony kompetentnej, rzetelnej, pracowitej, inteligentnej oraz wartościowej. Nikt nie wie wszystkiego, czasem każdy ma wątpliwości, działa na oślep i intuicyjnie, ryzykuje, lecz zdecydowanie przedstawienie swojego stanowiska może przynieść wiele korzyści, a nawet jeśli okaże się błędem, wówczas zostanie lepiej odebrana przez zaangażowanych w sprawę. Pewność w czasie wypowiadania słów ma również znaczenie w życiu prywatnym i budowaniu relacji z nimi – zdecydowane deklaracje brzmią wiarygodnie i powodują, że bliska osoba wierzy w słowa i ufa. 

Jak zwiększyć pewność siebie w mowie?

 • Poznaj słabe i mocne strony swojej dykcji
 • Mów nisko i pewnie
 • Stosuj pauzy w mowie
 • Nie podnoś głosu i nie mów zbyt głośno
 • Nie mów pretensjonalnie
 • Oddychaj torem brzuszna – przeponowy – żebrowym i pamiętaj, że oddech to paliwo dla Twojej mowy
 • W czasie mówienia mocno otwieraj buzię i aktywnie pracuj ustami
 • Moduluj głosem i unikaj monotonnej mowy
 • Staraj się mówić energicznie
 • Zadbaj o odpowiednią postawę ciała, bądź wyprostowany i wciągnij lekko dolną część brzucha
 • Bądź zaangażowany w rozmowę lub wystąpienie
 • Patrz na rozmówcę/słuchaczy
 • Poszerz swoje kompetencje z zakresu emisji głosu oraz wystąpień publicznych
 • Ciągle się rozwijaj i działaj

Jak zwiększyć pewność siebie w mowie?

Nic tak nie dodaje pewności siebie jak wiedza i świadomość, że posiada się kontrolę. Głos nie będzie brzmiał pewnie, jeśli emisja głosu, zasady prawidłowej wymowy, akcentowania czy modulowania są jak czarna magia. Zapoznanie się z mechanizmami działania mowy i poznania tajników dobrego mówienia to podstawa sukcesu. Można uzyskać kontrolę nad własnym głosem, brzmieniem mowy, lecz niezbędna jest wiedza teoretyczna oraz ćwiczenia praktyczne. Określenie cech „pewnej mowy” jest ważnym elementem, by zrealizować swój cel i zmodyfikować swój sposób mówienia. Poprawna, piękna i pewna mowa to atut, który dodaje atrakcyjności nie tylko wypowiedziom, ale przede wszystkim mówcy.

Wybierz temat wiadomości

Dołącz do Akademii Śpiewu

Poszukujesz profesjonalnego nauczyciela emisji głosu? Napisz do doświadczonej specjalistki w dziedzinie śpiewu, mowy oraz rehabilitacji głosu i porozmawiajmy o Twoim głosie. Dowiedz się, jak skutecznie poprawić Twoją mowę, rozwinąć się wokalnie i spełnić marzenia o pięknym i zdrowym głosie. Specjalnie dla Ciebie zostanie przygotowany specjalny plan pracy nad głosem dostosowany do Twoich potrzeb, oczekiwań oraz możliwości.