Nauka śpiewu

Konsultacje wokalne

Jak zwrócić na siebie uwagę głosem?

Jak zwrócić na siebie uwagę głosem? Czy właściwie możliwe jest, by nowo poznane osoby zapamiętały nas dzięki mowie? Jak sprawić, by ludzie na ulicy słysząc nasz głos odwracali się, a w ich oczach pojawiał się szczery zachwyt? Czy zachwycanie ludzi i kierowanie uwagi na siebie poprzez styl mówienia czy brzmienie głosu to dobra strategia? Chcesz być zauważony, doceniony, sprawiać wielkie wrażenie, zachwycać, hipnotyzować, olśniewać i żartować swoim głosem? Marzysz o tym, by ludzie Cię zapamiętali? Poznaj metody, dzięki którym zwrócisz na siebie uwagę.

Na co zwracamy uwagę słysząc kogoś po raz pierwszy?

Chcąc odkryć istotę i fenomen głosów, które pozostają w pamięci na długi czas, warto najpierw przeanalizować na jakie elementy mowy zwracamy uwagę przy pierwszym kontakcie, np. poznając kogoś obcego. Takie informacje są cennymi wskazówkami i drogowskazami na drodze wiodącej do uzyskania niebanalnego brzmienia głosu i zachęcającego stylu mówienia.

Na co zwraca się uwagę w trakcie rozmowy? Jakie elementy mowy mają znaczenie, gdy rozmawiamy z kimś pierwszy raz?

  • Ton głosu – wysoki lub niski
  • Barwa głosu – jasna lub ciemna
  • Tempo mowy – wolne lub szybkie oraz zmienne lub jednolite 
  • Głośność mowy – zbyt cicha, za głośna, odpowiednia
  • Akcentowanie – to ono decyduje o energii mowy
  • Dykcja – czy występują wady wymowy lub niedokładności dykcyjne
  • Cechy charakterystyczne mowy, maniery – przerywniki hmmm, emmm, mlaskanie, pytający styl mówienia, pauzy lub ich brak, mimika
  • Styl mówienia – energiczny, nerwowy, chaotyczny, flegmatyczny, monotonny, naturalny, swobodny, rozkazujący, pretensjonalny, kokieteryjny, profesjonalny, wulgarny, wyluzowany, młodzieżowy, aktorski, przekoloryzowany, interesujący, narzucający się, oficjalny itp.
  • Ogólne wrażenie i subiektywne odczucia względem mówcy – pozytywny lub negatywny odbiór

Jak zwrócić na siebie uwagę głosem?

Nie powstał jeden model idealnego brzmienia głosu i sposobu mówienia, by w każdej sytuacji wywołać pozytywne wrażenie na współrozmówcy lub słuchaczach. W  zależności od okoliczności, roli jaką pełnimy, formy konwersacji, osób biorących w niej udział, należy elastycznie dostosowywać się do powstałych realiów. 

W czasie spotkania ze znajomymi można zwrócić na siebie uwagę mówiąc barwą jasną, dość głośno, energicznie, w sposób interesujący, stosując tempo szybsze oraz zmienne, a także angażując się w konwersację. Nie jest konieczne celowe obniżanie lub podnoszenie tonu głosu, ukrywanie wad wymowy czy pewnych manier.

Jednakże w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej należy obniżyć głos, przyciemnić barwę, zwolnić tempo mowy, nie mówić zbyt głośno, akcentować wyrazy zgodnie z zasadami języka, zatroszczyć się o nienaganną dykcję, usunąć wszystkie yyy, eee, pomrukiwania, nie stosować mowy młodzieżowej oraz potocznej, brzmieć profesjonalnie, ale równocześnie pozytywnie, być opanowanym, pewnym siebie i z szacunkiem odnosić się do rekrutera.

Chcąc poderwać dziewczynę nie osiągnie się zamierzonego efektu i nie zwrócisz na siebie uwagę, gdy Twoja mowa będzie bełkotliwa lub przesadnie „męska”, czyli jeśli sztucznie obniżysz głos, przesadnie go przyciemnisz, będziesz modulował głos próbując wcielić się w rolę pewnego siebie podrywacza. W prywatnych sytuacjach nie dokonuj wielkich transformacji głosu. Oczywiście możesz lekko obniżyć głos i mówić pewnie, lecz skrajne działania mogą skutkować odwrotnym skutkiem. Jeśli chcesz zwrócić na siebie uwagę głosem na randce spraw, by Twój głos był ciepły, przyjacielski, napełniony pozytywną energią, mów starannie, lecz mimo wszystko bądź naturalny i najważniejsze: to, co mówisz też ma znaczenie.

Możesz zwrócić na siebie uwagę głosem, ale jest to możliwe tylko wtedy, gdy dobrze znasz swój głos, panujesz nad nim oraz potrafisz nim odpowiednio modulować.

Wybierz temat wiadomości

Dołącz do Akademii Śpiewu

Poszukujesz profesjonalnego nauczyciela emisji głosu? Napisz do doświadczonej specjalistki w dziedzinie śpiewu, mowy oraz rehabilitacji głosu i porozmawiajmy o Twoim głosie. Dowiedz się, jak skutecznie poprawić Twoją mowę, rozwinąć się wokalnie i spełnić marzenia o pięknym i zdrowym głosie. Specjalnie dla Ciebie zostanie przygotowany specjalny plan pracy nad głosem dostosowany do Twoich potrzeb, oczekiwań oraz możliwości.