Nauka śpiewu

Konsultacje wokalne

Mój głos nie brzmi miło

Mój głos nie brzmi miło – to natrętna myśl, która sprawia, że nie masz ochoty na poznawanie nowych ludzi, odzywanie się w gronie znajomych czy ogólnie posługiwanie się mową? Choć ze wszystkich sił starasz się ją ignorować, wraca do Ciebie i to w momentach, gdy chciałbyś zrobić dobre wrażenie na kimś, wzbudzić sympatię czy zaufanie u współrozmówcy? Wiele razy słyszałeś, że Twoja mowa brzmi pretensjonalnie, agresywnie, grubiańsko lub opryskliwie? Zastanawiasz się, czy możesz zrobić cokolwiek, by Twój głos brzmiał serdecznie, uroczo i przyjacielsko? Jesteś człowiekiem otwartym, dobrym i godnym zaufania, lecz Twój  głos nie jest odbiciem Twojej duszy, serca i charakteru? Mój głos nie brzmi miło – męczy Cię świadomość tego faktu. Czemu Twój głos tak brzmi i czy możesz zacząć brzmieć miło? 

Mój głos nie brzmi miło – przyczyny

Głównym powodem niemiło brzmiącego głosu jest brak świadomości mechanizmów zachodzących w czasie mówienia, wieloletnia ignorancja zagadnień takich jak emisja głosu czy dykcja, czego skutkiem są licznie występujące maniery lektorskie, specyficzne akcentowania czy intonowania wypowiedzi, rezonowanie w przestrzeniach nadających charakterystyczną barwę, co w efekcie sprawia, że współrozmówca lub słuchacz odbiera taką personę negatywnie kojarząc jej styl wypowiedzi z kimś niesympatycznym czy złośliwym, choć często mylnie. Niemiła barwa głosu może być wynikiem zmian chorobowych w obrębie krtani, fałd głosowych lub narządów rezonacyjnych. Dysfonia to określenie na zmianę głosu w wyniku choroby – głos traci swoją dźwięczność, blask, siłę i wyrazistość stając się chropowaty i szorstki. Ponadto głos jest skorelowany z psychiką człowieka, więc zmiana brzmienia głosu na mało przyjemny może okazać się objawem chorób psychicznych jak depresja, schizofrenia, zaburzenia nerwicowe czy ADHD. 

Mój głos nie brzmi miło – ludzie negatywnie odbierają brzmienie mojego głosu i mowę

Charakterystyka niemiło brzmiącego głosu wymaga podejścia holistycznego. Przypisywanie komuś konkretnych cech na podstawie wypowiedzi oraz sposobu komunikacji jest sumą wielu składowych. Ważnymi elementami na podstawie których dokonujemy (często podświadomie) analizy osobowości, charakteru czy intencji współrozmówcy są: barwa i ton głosu, wolumen, sposób akcentowania wyrazów i całych zdań, tempo mowy, modulowanie głosem (melodyjność i rytmika wypowiedzi), dykcja i artykulacja konkretnych głosek, stosowanie lub nie pauz, wydawanie dodatkowych dźwięków (np. emm) a nawet mimika, sposób układania ust, spojrzenie czy gesty.

Niemiły głos, czyli jaki?

Nieładny głos, który odbierany jest jako niemiły jest skutkiem nieprawidłowości z zakresu emisji głosu, ortodoksyjnego podejścia do niektórych zasad lub samodzielnych prób zmiany brzmienia na „lepszy” przy pomocy poradników lub niekompetentnych trenerów głosu.

Cechy nieładnego i niemiłego głosu:

 • Zbyt niski ton mowy
 • Chrypka i chropowatość
 • Szczękościsk i mówienie przez zaciśnięte zęby
 • Ostra barwa głosu
 • Nosowanie
 • Bardzo głośna mowa
 • Agresywny i nerwowy styl mówienia
 • Brak pauz
 • Zbyt głośne wdechy
 • Mlaskanie, stosowanie przerywników jak eeemmm,yyym, ohm, hmmm
 • Pretensjonalność wypowiedzi (nadużywanie elokwentnego słownictwa, hiperpoprawność)
 • Zaciskanie kącików ust
 • Brak melodyjności wypowiedzi
 • Niekontrolowana mimika twarzy

O czym mówi mój głos?

Nie trzeba być ekspertem w dziedzinie emisji głosu czy foniatrą, by nieświadomie odbierać informacje oraz motywy na podstawie głosu, a także oceniać głos oraz jego posiadacza. Poza wyglądem właśnie na podstawie sposobu mówienia wytwarzamy swój obraz drugiego człowieka. Głos jest jednym z najbardziej wpływowych elementów komunikacji. Nawet to samo zdanie wypowiedziane z inną energią, odmienną wysokością, natężeniem, akcentowaniem czy melodyjnością może mieć całkowicie inne znaczenie i przesyłać różne informacje psychologiczne. Ton głosu jest odbiciem uczuć, emocji, przeżyć, a nawet psychiki czy elokwencji człowieka, ujawnia też on też prawdziwe zamiary i intencje. Nawet jeśli słowa mają przeciwstawne znaczenie od brzmienia głosu, podświadomość zawsze uwierzy głosowi. Głos mówi o człowieku wiele – w nim odbijają się wszelkie doświadczenia życiowe, każde cierpienie, ból, łzy, radości czy szczęście. 

Twój głos mówi wiele o Twoim charakterze, osobowości, energii życiowej, poziomie stresu, lęku, pewności siebie, napięć, a także o Twoim stylu bycia, życia czy priorytetach. W kontaktach międzyludzkich i budowaniu relacji głos odgrywa ogromną rolę – wybieramy na swoich partnerów czy przyjaciół tych, których głos jest podobny do naszych rodziców lub zwyczajnie mówią w sposób atrakcyjny dla nas. 

Mój głos nie brzmi miło – porady

Jeśli Twój głos, sposób mówienia obniżają jakość Twojego życia, utrudniają kontakty z ludźmi lub nawiązywanie więzi, nie jest adekwatny do Twojego charakteru czy osobowości, nie brzmi atrakcyjnie ani sympatycznie, warto dokonać szczegółowej analizy, by określić przyczynę takiego stanu rzeczy. Kolejnym krokiem powinna być praca nad zmianą błędów emisyjnych oraz próba uzyskania kontroli nad swoim głosem. Warto skorzystać z pomocy i doświadczenia specjalisty

Jeśli Twój głos nie brzmi miło na początek zwróć uwagę w jakich sytuacjach głos brzmi jeszcze gorzej, niesympatycznie itp. Spróbuj nagrać swój głos w czasie naturalnej rozmowy z kimś, a następnie samodzielnie wsłuchać się w brzmienie Twojej mowy. Czy polubiłbyś osobę z takim głosem? Chciałbyś sam siebie słuchać wiele godzin? Nie podoba Ci się Twój głos? Zwróć uwagę na to, by zwolnić tempo, mówić ciszej i dostosowywać się do współrozmówcy w trakcie komunikacji. 

Wybierz temat wiadomości

Dołącz do Akademii Śpiewu

Poszukujesz profesjonalnego nauczyciela emisji głosu? Napisz do doświadczonej specjalistki w dziedzinie śpiewu, mowy oraz rehabilitacji głosu i porozmawiajmy o Twoim głosie. Dowiedz się, jak skutecznie poprawić Twoją mowę, rozwinąć się wokalnie i spełnić marzenia o pięknym i zdrowym głosie. Specjalnie dla Ciebie zostanie przygotowany specjalny plan pracy nad głosem dostosowany do Twoich potrzeb, oczekiwań oraz możliwości.