Nauka śpiewu

Konsultacje wokalne

Nauka śpiewu K–pop

K–pop jest to gatunek muzyczny, który od kilku lat wciąż zyskuje na popularności, szczególnie wśród młodzieży i nie powinno to dziwić – muzyka jest bardzo zróżnicowana do tego stopnia, że każdy znajdzie coś dla siebie, zarówno fani delikatniejszych brzmień, jak i ci którzy w muzyce poszukują energii czy dobrej zabawy. K-pop, znany również jako koreański pop, to gatunek muzyczny, który narodził się w Korei Południowej. Jest to eklektyczna mieszanka różnych stylów muzycznych, w tym dance-popu, hip-hopu, rocka, jazzu oraz electro-popu. Nauka śpiewu K–pop jest już dostępna i w zasięgu Twojej ręki, ale najpierw poznaj technikę wokalną tego gatunku muzycznego.

Jednym z charakterystycznych elementów K-popu, który przyczynił się do jego międzynarodowego rozgłosu, jest wyjątkowe połączenie wokalu, rapu oraz dynamicznych teledysków z zaawansowanymi choreografiami. Fani tego gatunku na całym świecie z zapałem uczą się tych choreografii, naśladują ruchy swoich idoli i tworzą własne covery teledysków. Choć perfekcyjny taniec jest nieodłącznym elementem muzyki K–pop, jednakże śpiew również prezentuje się na dość wysokim poziomie. Z pewnością wokaliści od najmłodszych lat szlifują swoją technikę wokalną, by następnie w czasie skomplikowanych choreografii bez zadyszki i trudności, śpiewać i zachwycać publiczność. Chcesz śpiewać K–pop? Marzysz o tym, by w przyszłości wziąć udział w profesjonalnych warsztatach z wielkimi gwiazdami? Zastanawiasz się, od czego zacząć naukę śpiewu w kontekście Twoich muzycznych planów? Nie musisz wyjeżdżać do Korei, by przygotować się do śpiewania K–popu. Dowiedz się, co charakteryzuje wokalistów K – pop oraz od czego zacząć swój rozwój wokalny.

Śpiew K–pop

Zacznijmy od tego, że śpiew jest tutaj naprawdę zróżnicowany – od  delikatnych, czułych, romantyczny i poruszających piosenek, po taneczne, szybkie, przesycone dużą ilości tekstu, aż do prawdziwie wokalnych popisów, gdzie wokalista wyśpiewuje forte i niezwykle długo imponująco wysokie dźwięki. Śpiew w tym gatunku muzycznym wymaga solidnych podstaw technicznych nie tylko z uwagi na skomplikowane układy taneczne, ale przede wszystkim ze względu na niezbędną precyzję i wytrzymałość głosową. W K-popie, gdzie dynamiczny i technicznie wymagający śpiew musi współgrać z równie intensywnymi choreografiami, wokaliści muszą ciężko pracować nad każdym aspektem swojego warsztatu.

Nieodzowne jest więc nie tylko ciągłe szlifowanie techniki wokalnej, ale także dogłębne zrozumienie i praktyka prawidłowej emisji głosu. Dobra emisja głosu pozwala na efektywne wykorzystanie potencjału głosowego, minimalizując jednocześnie ryzyko przeciążeń, które mogą wynikać z intensywnego symultanicznego śpiewania i tańczenia. Opanowanie prawidłowego oddechu wraz z całą techniką appoggio (podparcia oddechowego), rezonansu czy wyzbycie się zbędnych napięć, a wytworzenie ich tam, gdzie są przydatne – to podstawa śpiewu K–popu, gdzie ekspresja i przekaz emocjonalny odgrywają centralną rolę.

Rozwijanie warsztatu wokalnego w kontekście K–popu to zatem nieustający proces, który wymaga od wokalistów dużego zaangażowania, ciągłego szkolenia i adaptacji do szybko zmieniających się trendów muzycznych. Śpiewacy muszą być gotowi nie tylko na techniczne wyzwania, ale również na rozwijanie swojej zdolności do przekazywania różnorodnych emocji poprzez muzykę, co czyni ich występy jeszcze bardziej przekonującymi i pamiętnymi. Wokaliści tego gatunku muzycznego to wszechstronni i utalentowani wokaliści, tancerze oraz aktorzy. Z tego właśnie powodu nauka śpiewu K–pop musi rozpocząć się od stworzenia odpowiednich fundamentów technicznych, by z czasem stopniowo poszerzać umiejętności wokalisty.

Jak śpiewać K – pop?

W celu uzyskania brzmienia głosu oraz techniki zbliżonej do koreańskich artystów niezbędne jest uświadomienie sobie, jakie cechy posiada śpiew oraz jakie głosy są ikonami tej muzyki. 

Cechy charakterystyczne dla wokalistów K–pop:

 • Jasna barwa głosu
 • Młodzieńcze brzmienie
 • Lekkość i prostota
 • Głosy delikatne
 • Duża dźwięczność
 • Rezonans oparty na tzn. masce 
 • Stabilny oddech, ale bez nadmiernego parcia oddechowego
 • Sprawność aparatu artykulacyjnego, dobra dykcja
 • Brak napięć w ciele, elastyczność ciała jako instrumentu
 • Wykorzystywanie wszystkich technik wokalnych w tym techniki mix czy natural voice
 • Szeroka skala głosu z uwzględnieniem górnych rejestrów
 • Umiarkowane wykorzystywanie vibrato
 • Wdzięk i ekspresja
 • Bogata dynamika głosu
 • Elastyczność wokalna (umiejętność adaptowania się do różnych stylów muzycznych)
 • Technika mikrofonowa 
 • Bogata mimika oraz gestykulacja, która wspiera technikę wokalną oraz interpretację utworów

Nauka śpiewu K–pop w Polsce

Niezależnie od preferowanego gatunku muzycznego, każdy dobry wokalista, powinien najpierw opanować podstawy prawidłowej emisji głosu, a także poznać różne techniki wokalne, by w przyszłości świadomie i swobodnie wykorzystywać je, a nawet łączyć ze sobą, by uzyskać odpowiednie brzmienie głosu oraz ekspresję wokalną. Zanim zgłębisz bardziej zaawansowane techniki śpiewu K–pop, istotne jest, by najpierw zbudować solidną bazę. Kluczowe umiejętności, które powinieneś rozwinąć na wstępnym etapie nauki, obejmują:

 • Efektywne wykorzystanie górnych rezonatorów, takich jak przestrzenie zatokowe, czoło, czaszka, zęby oraz kości policzkowe, jest kluczowe do osiągnięcia jasnego i młodzieńczego brzmienia głosu, charakterystycznego dla wokalistów K-pop. Aktywne angażowanie tych obszarów pozwala na zwiększenie jasności i witalności dźwięku, co jest istotne w interpretacji energetycznych, dynamicznych utworów.
 • Kontrolowana modyfikacja ustawienia traktu głosowego: Zrozumienie i nauka, jak świadomie manipulować wielkością i kształtem traktu głosowego za pomocą różnych elementów aparatu artykulacyjnego, takich jak język, wargi, żuchwa, podniebienie, krtań i mięśnie gardła. Kontrolowane zmiany w trakcie głosowym umożliwiają modyfikację barwy i tonu głosu, co jest niezbędne do osiągania różnorodności wokalnej i spełniania estetycznych oczekiwań tego gatunku.
 • Podparcie oddechowe wyzbyte nadmiernych napięć oraz nieobciążające głos: standardowe wypracowanie mocnego oddechu oraz appoggio wiąże się z pobudzeniem dolnych przestrzeni rezonansowych oraz pogłębieniem barwy głosu, w tym rodzaju muzyki niezwykle ważne jest wzmocnienie mięśni oddechowych bez pobudzania niskich formantów dźwięku

Nauka śpiewu K–pop jest możliwa w Polsce przy pomocy specjalisty, który pomimo tego, ze być może nie wykonuje tego rodzaju muzyki, posiada odpowiednią wiedzę z zakresu emisji głosu oraz rozumie i jest otwarty na ten gatunek muzyczny. Po wyćwiczeniu podstawowych technik wokalnych, niezbędne jest włączenie tańca w trakcie śpiewu jako nieodłącznego elementu śpiewu  K–pop. Warto wzorować się na najlepszych wokalistach z tego gatunku (IU – LILAC – w mojej ocenie bardzo dobra technika wokalna), ale co kluczowe – śpiewać prosto z serca. 

Szukasz nauki śpiewu K–pop? Skorzystaj z formularza kontaktowego i przekonaj się, że możesz brzmieć jak Twój idol.

Wybierz temat wiadomości

Dołącz do Akademii Śpiewu

Poszukujesz profesjonalnego nauczyciela emisji głosu? Napisz do doświadczonej specjalistki w dziedzinie śpiewu, mowy oraz rehabilitacji głosu i porozmawiajmy o Twoim głosie. Dowiedz się, jak skutecznie poprawić Twoją mowę, rozwinąć się wokalnie i spełnić marzenia o pięknym i zdrowym głosie. Specjalnie dla Ciebie zostanie przygotowany specjalny plan pracy nad głosem dostosowany do Twoich potrzeb, oczekiwań oraz możliwości.