Nauka śpiewu

Konsultacje wokalne

Pomoc dla wokalisty

Jesteś wokalistą i szukasz pomocy? Gdzie wokalista może znaleźć pomoc i wsparcie? Co zrobić, gdy przytłaczają problemy głosowe lub wokalne? Jak wygląda praca, by zmienić brzmienie swojego głosu i jak przebiega terapia wokalna? Jakie są sposoby pomocy wokaliście – czy książka, artykuł lub filmik na YouTube może być lekarstwem na problemy wokalne? Pomoc dla wokalisty może czasem oznaczać ratunek przed utratą pasji, radości czy nawet pracy.

Nieważne od ilu lat śpiewasz, czy jesteś profesjonalistą lub zupełnym amatorem ani nawet to, czy potrafisz śpiewać, jeśli czujesz, że potrzebujesz pomocy w kwestii śpiewania – ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Oczywiście pierwszym etapem jest zrozumienie, że masz problem ze śpiewaniem lub kontrolowaniem własnego głosu, zaś zmiana tego stanu rzeczy będzie wymagać jakichkolwiek działań.

Gdy wokalista szuka pomocy – pomoc dla wokalisty

Pierwszym krokiem w poszukiwaniu pomocy może być cokolwiek – od zakupu książki, po przeglądanie całego Internetu aż do umówienia się na lekcje śpiewu lub konsultacje z trenerem wokalnym. Może to oznaczać również próby kontaktowania się ze znanymi wokalistami, zadawanie pytań na forach czy poszukiwania wsparcia u bliskich lub znajomych (niekoniecznie śpiewających). Naczelną zasadą w poszukiwaniu pomocy przez śpiewaka jest zrobienie czegoś, wykonanie pierwszego kroku, sięgnięcie po coś i próba zgłębienia tematu techniki wokalnej. Nieważne którą z opcji wybierzesz, ważne jest przełamanie wewnętrznych oporów i przyznanie się przed samym sobą, że istnieje pewien problem wokalny, z którym nie potrafisz sobie poradzić. Uczciwość względem siebie i osób wspierających jest kluczowa dla uzyskania efektu. Jeśli zabrałeś się do czytania jakiejś pomocnej książki rekomendowanej przez specjalistów z zakresu wokalistyki, przeczytaj ją uważnie, a następnie wykonaj kolejny krok – skontaktuj się ze specjalistą, lecz ten ruch niech poprzedzi rzetelny research. Upewnij się, że możesz tej osobie powierzyć swój głos, że zrozumie wagę Twoich problemów, a ponadto, że jest to ktoś posiadający specjalistyczne wykształcenie oraz praktykę, tylko wtedy otrzymasz pomoc. Dobrze, by było żebyś wiedział, że Twój terapeuta głosu ma dla Ciebie plan leczenia. Żywię głębokie przekonanie, że wspólny język z pedagogiem, budowanie z nim relacji oraz wielka empatia ze strony pedagoga są niezbędne do zlikwidowania problemów wokalnych. Gdy powierzysz już mu swój głos musisz czasowo zrezygnować z myśli, że dasz sobie radę sam. Musisz uczciwie powiedzieć, że sprawy wokalne fatalnie wyglądają i niezbędna jest pomoc z zewnątrz. Musisz w 100 procentach zaangażować się w likwidację kłopotów wokalnych – niech Twój głos będzie sprawą najważniejszą. Czasem leczenie będzie wymagać radykalnych kroków jak np. Kilkumiesięczny zakaz śpiewania czy rezygnację z ulubionego chóru czy zespołu, lecz warto byś był gotowy na pewne ofiary, by trwale zmienić swoje wokalne nawyki i wyuczyć się dobrych mechanizmów. Poświęć się całkowicie sobie, pracy nad swoim głosem, ale przede wszystkim daj sobie czas – pośpiech jest Twoim wrogiem. 

Pomoc dla wokalisty – gdzie szukać pomocy wokalnej?

Pomocy najlepiej szukać u profesjonalnych i doświadczonych pedagogów śpiewu, niestety wszelkie próby samoleczenia mogą przynieść odwrotny efekt, podobnie zresztą jak w przypadku spotkań z kimś niekompetentnym. Zły nauczyciel śpiewu może przynieść więcej szkód. W czasie poszukiwania pomocy zdaj się na własną intuicję, a nie na dzielące kilometry czy oszczędność. Niestety szukanie pomocy oznacza wydatki i powinieneś się z nimi liczyć. Szukanie pomocy w wypadku profesjonalnego i czynnego wokalisty wcale nie musi oznaczać zerwania wszelkich kontraktów czy zobowiązań na koncerty czy występy – jeśli będziesz pilnie przestrzegać zaleceń pedagoga, wówczas nie musi być konieczna przerwa w śpiewaniu. Wszystko zależy od konkretnego przypadku. Reasumując – pomocy poszukuj u profesjonalisty. 

Kiedy należy szukać pomocy u nauczyciela śpiewu?

 • Brak panowania i kontrolowania swojego głosu
 • Nagłe ograniczenie lub skurczenie się skali głosu (najczęściej dotyczy górnych rejestrów)
 • Znacząca zmiana brzmienia głosu
 • Dolegliwości bólowe, chrypka, kaszel, wrażenie guli w gardle, stany zapalne czy guzki śpiewacze
 • Problemy z fonacją (czyli z wydobywaniem dźwięku)
 • Utrata zdolności modulowania głosem
 • Problemy intonacyjne (których wcześniej nie było)
 • Zbyt trudny repertuar 
 • Uczucie utraty więzi i „czucia” swojego głosu
 • Osłabienie głosu (zbyt ciche śpiewanie)
 • Szmery w czasie śpiewania (dmuchana, chuchana emisja głosu)
 • Kiksy wokalne
 • Zbyt szybkie wykorzystywanie falsetu
 • Nieumiejętność śpiewania falsetem
 • Problemy oddechowe, zadyszka, krótki oddech, za głośne wdechy
 • Drżenie głosu
 • Problemy z tremą 
 • Zaburzenia koncentracji i koordynacji psychiczno – ruchowej w trakcie śpiewania
 • Dyskomfort w czasie śpiewania

Obawy przed nauką śpiewu – boję się zapisać na lekcje śpiewu

Pomoc dla wokalisty nie jest banalna i prosta. Nim pojawią się efekty, nim ktoś zdecyduje się poprosić o pomoc, już pojawiają się trudności. Jedną z głównych komplikacji budzących lęk jest przekonanie, że konieczne będzie całkowite zerwanie z dawnym brzmieniem, stylem śpiewania czy swoimi oryginalnymi elementami. Strach przed ujawnieniem tajemnicy, że po tylu latach na scenie, posiadania dyplomów ukończenia szkół muzycznych czy wygranych konkursach, nadal nie ma się pełnej kontroli nad własnym głosem i nie do końca rozumie się mechanizmy, jakie kierują śpiewem. Duma i niechęć do usłyszenia słów krytyki. Ponadto rozpoczęcie współpracy z pedagogiem śpiewu niesie swego rodzaju ryzyko, zakorzeniony strach przed pogorszeniem sytuacji lub nieopłacalnego wysiłku w zmianę techniki wokalnej czy nawyków głosowych. Brak wiary w to, że wszystkie wypracowane elementy pozostaną i nie znikną tuż po zakończeniu nauki oraz najważniejsze świadomość i wewnętrzne opory przed poczuciem, że jest się od kogoś zależnym – w tym wypadku oczywiście od profesjonalnego trenera wokalnego. Kluczem do wyzdrowienia wokalnego jest chęć, zaangażowanie, pokora i zaufanie. 

Czy chcesz, by Twój głos brzmiał lepiej niż obecnie? Czy chcesz odzyskać kontrolę nad swoim głosem? Chcesz znów cieszyć się śpiewem i czerpać satysfakcję z publicznych występów? Czasem warto zacząć od początku i poszukać pomocy.

Wybierz temat wiadomości

Dołącz do Akademii Śpiewu

Poszukujesz profesjonalnego nauczyciela emisji głosu? Napisz do doświadczonej specjalistki w dziedzinie śpiewu, mowy oraz rehabilitacji głosu i porozmawiajmy o Twoim głosie. Dowiedz się, jak skutecznie poprawić Twoją mowę, rozwinąć się wokalnie i spełnić marzenia o pięknym i zdrowym głosie. Specjalnie dla Ciebie zostanie przygotowany specjalny plan pracy nad głosem dostosowany do Twoich potrzeb, oczekiwań oraz możliwości.