Nauka śpiewu

Konsultacje wokalne

Skuteczna metoda na jesienną chandrę

Jesienną porą, gdy wystrojone w złoto i miedź liście szepczą ostatnie pożegnalne pieśni, doświadczamy pory roku, która po ciepłym i szalonym lecie, przygotowuje nas do zimowego snu. Dni stają się coraz krótsze, a słońce, jak zmęczony podróżnik, szybko kryje się za horyzontem, pozostawiając świat w półmroku. To wszystko, co dzieje się w naturze budzi w nas melancholię, tęsknotę, a często również i smutek. Jesień to okres, w którym możemy doświadczyć obniżonego nastroju, mniej energii i motywacji do działania. Czy istnieje skuteczna metoda na jesienną chandrę? Sposób, który jest remedium na jesienną depresję i te wszystkie jesienne smutki? Co zrobić, gdy dopada jesienna chandra i jak sobie z nią poradzić? Warto odkryć skuteczną metodę na jesienną chandrę i docenić uroki tych jesiennych miesięcy.

Śpiewanie jako remedium na jesienną chandrę 

W takich chwilach, kiedy światło słabnie, a my znajdujemy się w coraz głębszej zadumie, śpiewanie może okazać się kojącym remedium. Oferuje ono nie tylko ucieczkę od codziennych zmartwień, ale także pozwala na wyrażenie emocji, które często trudno ubrać w słowa. Śpiew jest jak terapia, która pomaga odzyskać wewnętrzną równowagę i przynosi ulgę, zarówno dla ciała, jak i dla umysłu. Dźwięki wypływające z naszych ciał otulają nas jak bezpieczny kokon. Właśnie tego potrzebuje każda wrażliwa i przygnębiona dusza – przytulenia i odrobiny ciepła. Śpiewanie to forma ekspresji, ale także wyraz czułości i miłości do nas samych. Wsłuchując się w brzmienie własnego głosu, akceptując swe niedoskonałości czy ograniczenia wokalne, ale również doceniając walory własnego śpiewu, możemy nauczyć się podchodzić do siebie samych z czułością, miłością i dobrocią. A jesień jest czasem, gdy analizujemy własne życie, wspominamy, tęsknimy i niejednokrotnie podchodzimy do siebie, własnych działań zbyt krytycznie i oschle. Śpiew posiada wyjątkowe właściwości terapeutyczne, łagodzi, nastraja pozytywnie, przynosi światło i ciepło, w te coraz krótsze, chłodniejsze dni.

Skuteczna metoda na jesienną chandrę – śpiewanie

Śpiewanie, w swej najprostszej formie, jest odruchem, który jest z nami od początku naszego istnienia. Już od najmłodszych lat, naturalnie reagujemy na muzykę i dźwięki, a nasz instynkt prowadzi nas do wydawania dźwięków i melodii. To, co zaczyna się jako niemowlęcy bełkot, szybko przekształca się w śpiewanie, co jest świadectwem tego, jak głęboko śpiew jest zakorzeniony w ludzkiej naturze. Śpiewanie jest więc czymś więcej niż wyuczoną umiejętnością, jest formą wyrazu, komunikacji, ale przede wszystkim okazją do dogłębnego przyjrzenia się swoim własnym emocjom. Śpiewamy o czymś, a uczucia, które towarzyszą nam podczas wykonywania utworu wokalnego, pozwalają nam mimowolnie zidentyfikować, nazwać, lecz nade wszystko wyrazić swoje własne uczucia. Ta forma artystycznej ekspresji może pomóc w radzeniu sobie z trudnymi emocjami, takimi jak smutek, żal, lęk, strach, ponieważ daje możliwość ich wyrażenia i przetworzenia w bezpiecznym i kontrolowanym środowisku. Śpiewając masz przestrzeń na wyrażenie swoich myśli i uczuć poprzez działania wokalne.

Czy śpiewanie może poprawić nastrój?

Być może masz ambiwalentny stosunek do tego, by zmieniać swój nastrój poprzez śpiew. Choć nie od dziś wiadomo, że sport, taniec, ruch, śpiewanie czy granie na instrumentach ma terapeutyczną moc, to jednak trudno wyobrazić sobie nagłą modyfikację samopoczucia psychicznego dzięki tak prostej czynności jak śpiewanie. A jednak takie są fakty. Poprzez wybór konkretnej piosenki, możemy przekazać światu, co nas boli, zasmuca, za czym tęsknimy w formie, która nie wzbudza w nas wstydu czy zażenowania. Jest prostszą drogą do wyrażenia siebie. Przykładowo, gdy jest Ci smutno,  wypowiedzenie szczerego komunikatu: czuję smutek, jest mi źle, niesie za sobą pewien ciężar, nie jest łatwe i często nie przechodzi przez gardło. W takiej sytuacji, wybierając piosenkę adekwatną do swojego stanu emocjonalnego, możesz bez skrępowania wyrazić swój ból i cierpienie. Twój stan emocjonalny wpływa na brzmienie Twojego głosu, jego barwę, natężenie, oddech, frazowanie oraz wyraz artystyczny, lecz również konkretny utwór wokalny wraz z treścią, nasuwająca się interpretacją czy bagażem emocjonalnym oddziałują na Ciebie jako wykonawcę.  Korzystając z tego, możesz poprzez śpiew wpłynąć na własny stan psychiczny. Gdy czujesz się przytłoczony i przygnębiony, trochę na przekór sobie, zaśpiewaj pogodną piosenkę, po pewnym czasie odczujesz przemianę swojego stanu psychicznego. Wdzięczne, promienne i jasne melodie generowane przez Twój instrument (przez Ciebie) autentycznie zaczną w Tobie rezonować i wypełnią Ciebie, przebudowując Twoją energię, nastawienie czy emocje. Być może taka metoda może wydawać Ci się szalona, ale uwierz mi, doświadczysz tego, jak śpiew niweluje negatywne emocje. 

Skuteczna metoda na jesienną chandrę – zajęcia wokalne

Jesień to idealna pora roku, by rozpocząć swoją przygodę ze śpiewem, a uczestnictwo w zajęciach wokalnych niesie szereg korzyści:

 • Dotlenienie organizmu
 • Wydzielanie endorfin (hormon szczęścia)
 • Redukcja stresu
 • Wzmocnienie układu odpornościowego
 • Rozluźnienie zbędnych napięć w ciele
 • Utrzymywanie prawidłowej postawy ciała
 • Trenowanie koordynacji ruchowej 
 • Poprawa koncentracji i pamięci
 • Korzyści dla jakości mowy i dykcji
 • Zwiększenie pewności siebie
 • Poprawa kondycji i wydolności oddechowej
 • Forma terapii 
 • Lepsza komunikacja z innymi
 • Możliwość poznania ciekawych osób
 • Rozwój słuchu muzycznego oraz wyczucia rytmu
 • Wzrost kreatywności
 • Zwiększenie samoświadomości
 • Umiejętność wyrażania własnych emocji
 • Uwrażliwienie na piękno muzyki
 • Podniesienie jakości życia
 • Nabycie technicznych umiejętności wokalnych

Śpiewanie, jako łatwo dostępna i przyjemna forma aktywności, oferuje szereg korzyści dla zdrowia psychicznego. Od redukcji stresu, przez poprawę zdrowia emocjonalnego i umysłowego, po budowanie relacji społecznych i wzmacnianie pewności siebie – korzyści te sprawiają, że śpiewanie jest wartościową praktyką dla każdego, kto szuka naturalnych metod wsparcia swojego dobrostanu psychicznego. Niezależnie od poziomu umiejętności, śpiewanie otwiera drzwi do lepszego samopoczucia i zdrowszego życia.

Chcesz pokonać jesienną chandrę? Śpiewaj z Akademią Śpiewu!

Akademia Śpiewu to miejsce, w którym nie tylko odkryjesz potencjał własnego głosu, ale spotkasz empatyczną i opiekuńczą nauczycielkę, która z pełnym zaangażowaniem będzie wspierała Cię w Twojej podróży ku odzyskaniu równowagi psychicznej. To miejsce, gdzie każdy może znaleźć ukojenie, radość i nową energię do życia. Niezależnie od tego, czy jesteś początkujący, czy zaawansowany, zapraszam Cię do doświadczania magii śpiewu razem ze mną. Wspólnie wyśpiewajmy te wszystkie emocje i pokonajmy jesienną chandrę! Zapisz się na jesienne zajęcia wokalne!

Wybierz temat wiadomości

Dołącz do Akademii Śpiewu

Poszukujesz profesjonalnego nauczyciela emisji głosu? Napisz do doświadczonej specjalistki w dziedzinie śpiewu, mowy oraz rehabilitacji głosu i porozmawiajmy o Twoim głosie. Dowiedz się, jak skutecznie poprawić Twoją mowę, rozwinąć się wokalnie i spełnić marzenia o pięknym i zdrowym głosie. Specjalnie dla Ciebie zostanie przygotowany specjalny plan pracy nad głosem dostosowany do Twoich potrzeb, oczekiwań oraz możliwości.