Nauka śpiewu

Konsultacje wokalne

Wpływ śpiewania na organizm

Wpływ śpiewania na organizm jest ogromny, znacznie większy niż to, co każdemu wokaliście wydaje się logiczne. Śpiewanie angażuje całe ciało: od tych ściśle fizycznych narządów jak przepona, mięśnie międzyżebrowe, tłocznią brzuszna, krtań, fałdy głosowe, miękkie podniebienie, zatoki, język, żuchwa, wargi, mięśnie twarzy, mięśnie pleców aż po mózg. Proces wytwarzania dźwięku nie pozostaje bez echa w funkcjonowaniu narządów, które pozornie nie mają znaczenia dla śpiewania, jak mięśnie dłoni, palców u dłoni i stóp, łydki, pośladki, barki, klatka piersiowa, a nawet żołądek, jelita, tarczyca czy mięśnie dna miednicy, Wszelkie zaburzenia w prawidłowym działaniu tychże narządów mają swój wydźwięk w brzmieniu głosu, a nawet postępach wokalnych w przypadku osób starających się opanować ten kunszt wokalny. Czy jeśli śpiewanie uaktywnia dosłownie cały organizm można udowodnić wpływ śpiewania na organizm oraz realnie wpłynąć na poprawę zdrowia czy uleczyć niektóre dysfunkcje? Śpiewanie to nie tylko wysiłek fizyczny, czyli swego rodzaju aktywność, która poprawia ciśnienie krwi, stabilizuje pracę serca, trenuje układ oddechowy oraz poprawia świadome kontrolowanie napięć mięśniowych, lecz również forma masażu poprzez wibracje. Dźwięk płynąc przez całe ciało, rezonując przyspiesza pracę jelit, zwiększa wydzielanie soków trawiennych oraz śliny, oczyszcza zatoki oraz gardło, przyczynia się do wydzielania się dopaminy oraz serotoniny, wzrasta przepływ mózgowy. Śpiewak aktywizuje do pracy wiele narządów, te zaś przyczyniają się do pobudzenia pozostałych, tak więc śpiewanie realnie wpływa na organizm – zmieniając jego chemię, organizację komórek nerwowych czy siłę napięć mięśniowych, a także zmienia mózg. Śpiewanie polega na przyswajaniu nowych informacji – melodii, rytmu, tekstu, konkretnych zagadnień wokalnych – komórki mózgu wytwarzają nowe połączenia między sobą, co oznacza, że organizm, cały człowiek się zmienia. Śpiewanie wymaga wielu interakcji zarówno tych czysto biologicznych jak i mentalnych.

Wpływ śpiewania na organizm – myślenie w śpiewie

Gdy pojawia się myśl o zaśpiewaniu piosenki (bez jakichkolwiek działań) już mózg uwalnia liczne substancje neurochemiczne, wydzielają się hormony, zaczynają działać inaczej wszystkie narządy, nawet wątroba, śledziona, które pozornie nie mają najmniejszego znaczenia w procesie fonacji. Myślenie o śpiewie wywołuje reakcję układu mięśniowego, gdyż mięśnie są w pełnej gotowości, a nawet niektóre najbardziej zaangażowane jak np. mięśnie międzyżebrowe czy przepona mimowolnie uaktywniły się. To jak uruchomienie wielkiej fabryki, gdzie niezwykle ważna jest spójność i zgodność w ich funkcjonowaniu – każdy nawet najmniejszy narząd „wyczuwa” chęć wydobycia dźwięku przez organizm, a to już od wokalisty (nawet domowego, samochodowego czy prysznicowego śpiewaka) zależy świadoma praca i sterowanie brzmieniem głosu poprzez konkretną pracę mózgu. Myślenie o śpiewaniu utworu nasyconego konkretnymi emocjami sprawia, że zostają aktywowane konkretne części mózgu. Myśląc o piosence przesyconej bólem, cierpieniem, sprawia, że wracają „odczucia mózgu i ciała” dotyczące tych trudnych chwil, których wokalista doświadczył, a wspomnienia stają się dla mózgu znów rzeczywistością – konkretne obwody mózgu zostają włączone. Dokładnie tak samo dzieje się, gdy wokalista pragnie wykonać piosenkę wesołą, radosną – choć początkowo może tego „nie czuć”, po pewnym czasie wskutek uaktywnienia konkretnych części mózgu, ta radość i szczęście stają się realne. Myślenie o śpiewaniu również wpływa na całego człowieka i przyczynia się do tego, że mózg „odpowiada na te wyobrażenia czy fantazje”. Czy można poprzez myślenie podnieść swój poziom wokalny i poprawić brzmienie swojego głosu? Skupiając uwagę na danej czynność już następuje rozwój, kluczowe jest to, by myśli były „dobre” i rozwijające oraz doprowadziły do konkretnych działań. Myśli na każdym etapie rozwoju wokalnego są niezwykle ważne i potrzebne, ale nieprawidłowe – mogą zaburzyć pracę mózgu, a w konsekwencji całego organizmu. 

Wpływ śpiewania na organizm – jak śpiewając można poprawić swoje zdrowie i samopoczucie?

  1. Skupienie uwagi na prawidłowym i głębokim oddychaniu reguluje pracę serca i mózgu.
  2. Intensywne ćwiczenia oddechowe wspomagają pracę jelit oraz poprawiają trawienie oraz przyczyniają się do lepszego kontrolowania mięśni dna miednicy. 
  3. Dotlenienie (które następuje wskutek ćwiczeń oddechowych oraz śpiewania) poprawia samopoczucie psychiczne i fizyczne
  4. Rezonans dźwięku oczyszcza zatoki oraz gardło z nadmiernej wydzieliny.
  5. Rezonans dźwięku to masaż całej jamy ustnej, zmniejsza się odruch wymiotny, zmniejsza się nadwrażliwość zębów oraz wszelkie ubytki w uzębieniu szybko zostają zlokalizowane (ból pojawia się szybciej i można odpowiednio wcześnie rozpocząć leczenie)
  6. Śpiewanie i emocje w czasie wykonywania utworów wytwarzają konkretne hormony, procesy hormonalne zostają wyregulowane.
  7. Wysiłek fizyczny wokalisty poprawia przemianę materii.
  8. Śpiewanie i kontrolowanie wielu czynności uaktywnia wiele części w mózgu, czyli odbywa się intensywny trening mózgu, a jego aktywność ma ogromne znaczenie na zdrowie i formę.
  9. Śpiewanie i konieczność nawilżania śluzówki gardła poprawiają zdrowie narządów głosotwórczych.
  10. Zwiększone przyjmowanie płynów, czyli nawodnienie organizmu.
  11. Zmniejszenie kortyzolu, a stres jest przyczyną wielu chorób i schorzeń.
  12. Tworzenie nowych sieci neuronowych.
  13. Widoczna poprawa koncentracji oraz kontroli własnego ciała.
  14. Zmniejszenie dolegliwości bólowych.
  15. Odzyskanie wewnętrznej równowagi i harmonii.

Wpływ śpiewania na organizm ludzki to temat nie tylko na artykuł, lecz całą książkę. Niemniej warto pamiętać iż, proces wytwarzania dźwięku angażuje wiele narządów oraz w szczególności mózg. Myśląc o śpiewie oraz śpiewając można poprawić swoje zdrowie fizyczne i psychiczne. Poprawa stanu w schorzeniach jak nerwice, choroby psychiczne, depresja, niedoczynność lub nadczynność tarczycy, anemia, arytmia, choroby układu krążenia, zaparcia, zespół jelita drażliwego, przewlekłe zapalenia zatok i krtani, astma – to fakty. 

Wybierz temat wiadomości

Dołącz do Akademii Śpiewu

Poszukujesz profesjonalnego nauczyciela emisji głosu? Napisz do doświadczonej specjalistki w dziedzinie śpiewu, mowy oraz rehabilitacji głosu i porozmawiajmy o Twoim głosie. Dowiedz się, jak skutecznie poprawić Twoją mowę, rozwinąć się wokalnie i spełnić marzenia o pięknym i zdrowym głosie. Specjalnie dla Ciebie zostanie przygotowany specjalny plan pracy nad głosem dostosowany do Twoich potrzeb, oczekiwań oraz możliwości.