Czy można zmienić głos?

Czy można zmienić głos?

Zastanawiasz się, czy można zmienić głos oraz w jakim zakresie można tego dokonać? Co jest konieczne do zmiany głosu? Czy każdy może zmienić swoją mowę, ponieważ codziennie mówimy i skupienie na tym elemencie musi być bardzo męczące. A może są rzeczy, których zwyczajnie nie da się zmienić? Czy są tabletki na zmianę głosu? Lub należy przeprowadzić jakąś operację? Czy każdy głos można zmienić?

Czy można zmienić głos? Dlaczego chcesz zmienić głos?

Motywacja do zmiany głosu jest bardzo zróżnicowana – jednym zwyczajnie nie podoba się barwa – zbyt ostra, krzykliwa, zachrypnięta, skrzecząca, inni skarżą się na zbyt wysoki lub zbyt niski głos, część osób uważa swój głos za niepasujący do wieku, płci czy wykonywanego zawodu lub do charakteru, są też tacy, którzy pragną o zmianie głosu w związku z dokonywaniem korekty płci. Niektórzy chcą zmienić głos dla samych siebie, zaś inni są napiętnowani przez otoczenie, wyszydzani lub ciągle napotykają na różne problemy ze względu na brzmienie głosu – tak więc motywacją są własne kompleksy, chęć samorozwoju, poprawienie komfortu życia, odzyskania pewności siebie czy zwyczajnie spokoju.

Czy można zmienić głos? Głosu pewnie nie da się zmienić.

Oczywiście są tacy, których życiowym mottem jest: jestem jaki jestem, lecz na szczęście są też osoby, które są świadome, iż wszystko można zmienić – kwestia tylko w jakim czasie i z jakim wysiłkiem. Zmiana głosu w zależności od problemu i poziomu tych zmian może zająć kilka tygodni, ale w wypadku np. korekty płci – rok lub kilka lat. Głos można zmienić i każdy (naprawdę każdy) może to zrobić. Dlaczego niektórzy nie decydują się na taką zmianę, mimo, że głos jest ich kompleksem, czymś co obniża komfort życia czy utrudnia komunikację? Głównymi przyczynami są: brak świadomości, a następnie lenistwo, brak chęci zmian i niskie wymagania względem siebie, zaś oczywiście najlepszym usprawiedliwieniem jest słynne: tego nie da się zmienić, są sprawy których nie można zmienić itp. Głos można zmienić – jeśli ktoś jest gotowy na pracę i zaangażowanie.

 

Czy można zmienić głos? Co można zmienić w głosie?

Zmiany głosu można podzielić na kilka zagadnień:

1. Zmiana barwy głosu.

Barwa, czyli brzmienie głosu – może być ciepła, głęboka, ostra, miękka itp. Tutaj można dowolnie ją korygować.

2. Zmiana wysokości dźwięku mowy – można obniżyć głos, podwyższyć, uśrednić

3. Zmiana wolumenu mowy – zwiększyć głośność mowy, wyciszyć, nauczyć płynnej zmiany wolumenu.

4. Podparcie oddechowe – nauka prawidłowego oddechu znacząco poprawia samoświadomość pracy głosem, a także umożliwia zmianę barwy, wysokości czy wolumenu oraz zdrowie.

5. Wyeliminowanie chrypki oraz objawów męczliwości głosu – zadbanie o zdrowa emisję głosu, co wpłynie na komfort pracy głosem.

6. Korekta tempa mowy – nauka mówienia wolniej lub szybciej, a także zmienności tempa.

Jak zmienić głos?

Zmiana głosu jest to duża ingerencja w emisję głosu, a więc wymaga tego, by proces ten odbywał się stopniowo, biorąc pod uwagę naturę danego głosu, jego możliwości biologiczne, psychikę człowieka oraz cel. Na początku kluczowe jest zapoznanie się i opanowanie podstawowych zagadnień z zakresu prawidłowej emisji głosu, takich jak: oddech, fonacja, rezonans oraz artykulacja. Następnie wykorzystując nabyte umiejętności można dokonywać zmian w głosie. Kolejnym etapem jest utrwalenie nowego brzmienia głosu oraz wypracowanie nawyków, by mowa nie wymagała dużej uwagi czy skupienia, lecz stała się odruchem. Nowy głos musi stać się tym prawdziwym i naturalnym głosem.

Wszystko można zmienić – kwestia chęci, motywacji, zapału, zaangażowania oraz tego, czy poprosisz o pomoc specjalistę.