Jak zwalczyć tremę?

Jak zwalczyć tremę? To jeden z głównych tematów wśród młodych ludzi, którzy w przyszłości pragną być muzykami, wokalistami, aktorami itp. Jak zwalczyć tremę – to jedno z najczęstszych problemów w szkołach muzycznych (szczególnie pierwszego stopnia). Młode osoby, które chcą rozpocząć karierę muzyczną potrafią przygotować się do występów od strony technicznej, przygotować repertuar, lecz niestety z problemem tremy zostają sami. Zresztą temat tremy i tego jak ja opanować, jest mi bardzo bliski.

Jak zwalczyć tremę? – skąd wiesz, że to właśnie trema?

Trema dla niektórych jest czymś, co motywuje, dodaje energii, dreszczyku emocji, jest czymś niezbędnym, by występ się udał, zaś dla innych jest koszmarem, sytuacją, gdy tracą panowanie nad swoimi myślami, ciałem, reakcjami. Trema potrafi dosłownie sparaliżować osobę, która w czasie występu powinna się najbardziej zmobilizować do działania, skupić i skoncentrować. Trema potrafi zaprzepaścić kilkutygodniowe czy nawet kilkumiesięczne przygotowania do występu. Trema (taka prawdziwa) to nie lekki stresik, coś nawet przyjemnego, a coś, co jest największym koszmarem. Przychodzi nagle i uzyskuje panowanie nad każdą częścią ciała, nad myślami, uczuciami. Sprawia, że wykonawca nie wie co się stanie, nie jest pewny za swoje własne odruchy. Trema jest potworem i czymś, co się nienawidzi. Do tremy nie możesz się przyzwyczaić, jedyne wyjście to pokonać wroga.

Jak zwalczyć tremę? – co zrobić, gdy się pojawi?

Najpierw musisz uświadomić sobie, dlaczego trema pojawiła się w Twoim życiu? Co spowodowało, że w czasie występu tak koszmarnie się denerwujesz, że nie panujesz nad sobą? Dlaczego trema odbiera Ci przyjemność publicznego występowania?

Gdy już wiesz, co spowodowało jej pojawienie się, wtedy możesz działać. Przykładowo: jeżeli pewne osoby sprawiły, że zacząłeś się koszmarnie stresować występem, to zmień otoczenie. Nawet jeżeli oznacza to zmianę szkoły muzycznej, akademii muzycznej czy prywatnej szkoły śpiewu. Musisz zmienić otoczenie, gdyż jeżeli to inni ludzie są przyczyną Twojego stresu, wtedy bez wyeliminowania ich ze swojego życia nie dasz rady.

Jeżeli to Twoje myśli sprawiły, że pojawiła się trema, wówczas możesz rozpocząć pracę nad zwalczeniem jej. Tutaj możesz spróbować samodzielnie ją zwalczyć lub udać się do psychologa, który pomoże Ci poradzić sobie z problemem.

Jak zwalczyć tremę? – poradnik jak zwalczyć tremę

Jeżeli trema pojawiła się z powodu Twoich myśli, wtedy możesz wypróbować kilku sposobów, aby się jej pozbyć. Jeżeli sama myśl wystąpienia sprawia, że ściska Cię w żołądku, dłonie robią się wilgotne, a ciało drży, wtedy warto byś przed właściwym występem już go przeżył. Brzmi dziwnie? Gdy jesteś już przygotowany do wystąpienia, wtedy codziennie dawaj koncert. Najpierw będąc sam w pokoju ustaw krzesła w takim ułożeniu, jakby były to miejsca przygotowane dla publiczności – postaw na nich maskotki lub weź zwierzaka i występuj dla nich. Następnie codziennie dawaj koncert wyobrażając sobie, że grono Twoich słuchaczy jest coraz większe i większe. Gdy wszystko jest dobrze i panujesz nad swoją tremą, wtedy zaproś na występ kogoś bliskiego, kto Ci dopinguje, wierzy w Ciebie i Cię wspiera. Jeżeli to się uda, wtedy zaproś kilku przyjaciół i powtórz swoje wystąpienie. Pomyśl o tym, przed kim najbardziej byś się bał  lub wstydził występować – może to być nauczyciel, którego nie lubisz, były chłopak lub dziewczyna, marudna ciocia lub może ktoś, kto jest dla Ciebie autorytetem i wzorem do naśladowania. Wydrukuj zdjęcie tej osoby, połóż na krześle obok Twoich przyjaciół i wyobraź sobie, że występujesz właśnie przed nim (lub nią). Dodatkowo kładąc się spać wyobrażaj sobie występ – to jak Ci świetnie idzie, zobacz twarze Twojej publiczności, poczuj emocje, nawet pozwól sobie na odrobinę stresu, ale takiego zdrowego, który nie paraliżuje, a jest zupełnie naturalny. Gdy przeżyjesz wiele razy występ, wtedy ten prawdziwy już nie będzie taki straszny;)

Z tremą można walczyć, sama ją zwalczyłam, więc doskonale Cię rozumiem. Uwierz mi – to tylko Twoje myśli sprawiają, że pojawia się trema. Pokonaj ją! Jesteś od niej silniejszy;)