Jak dostać solówkę? Jak zostać solistą zespołu?

Zastanawiasz się, jak dostać solówkę? Śpiewasz w chórze lub zespole i chciałbyś dostać solówkę? Myślisz o tym, jak zostać solistą w zespole? Jak wyróżnić się w chórze? Czy rozpoczynanie kariery od solówki jest dobre?

Jak dostać solówkę? Co to jest solówka?

Solówka jest to krótki fragment utworu muzycznego, który wykonuje jeden z członków zespołu. Solówka jest idealną okazją do krótkiego popisu wokalnego, ogromnym wyróżnieniem oraz szansą na zostanie stałym solistą zespołu. Solówka jest okazją do dowartościowania się, poczucia się wyjątkowo, ale jest też bardzo stresująca dla wykonawcy, który nie jest przyzwyczajony do śpiewania solo. W profesjonalnej muzyce klasycznej solówki raczej nie są praktykowane, gdyż fragmenty solowe wymagają solowej emisji głosu, która zdecydowanie różni się od chóralnej oraz fragmenty solo są dużo dłuższe niż w muzyce popularnej czy ludowej. Kompozytorzy w koncepcji danego utworu przewidują skład zespołu wokalnego z wyraźnym podziałem na chór oraz solistów. W muzyce rozrywkowej fragmenty solo bywają wynikiem koncepcji dyrygenta lub prowadzącego, mają na celu urozmaicić brzmienie utworu lub ich celem jest naprawdę popis wokalny. Solówka w popularnym tego słowa znaczenia to określenie na sytuację, gdy jeden z członków zespołu otrzymuje możliwość wykonania fragmentu solo.

Jak zostać solistą zespołu?

Jeżeli chcesz zostać solistą zespołu, musisz zwrócić na siebie uwagę dyrygenta lub prowadzącego swoim ogromnym zaangażowaniem, świetną techniką, wyjątkową barwą, często też kształcenie się w kierunku wokalnym, np. szkoła muzyczna, lekcje śpiewu itp. bywa tym czynnikiem, który ma największe znaczenie przy wyborze solisty w chórze. Chcesz zostać? Musisz wyróżnić się na tle innych uczestników. Bądź zawsze przygotowany do próby. Dbaj o swój rozwój wokalny. Nie bój się prosić prowadzącego o konsultacje, czy dobrze wyćwiczyłeś dany fragment utworu. Bądź aktywnym członkiem zespołu. Dbaj o swoją higienę głosu i jego zdrowie. Bądź pewny siebie, gdyż solista musi nie tylko posiadać piękny głos, ale charyzmę. Pamiętaj o tym, że jesteś ważnym członkiem zespołu. Twoja troska o dobro zespołu powinna objawiać się nie tylko przygotowaniem technicznym, starannością dotyczącą swojego wizerunku, tworzenie dobrej atmosfery i zaangażowaniem w sprawy organizacyjne. Solista musi wyróżniać się ogromną pasją, dokładnością i pozytywną energią.

Jak zostać solistą? Czy rozpoczynanie kariery od solówki to dobry pomysł? Poznaj moją historię.

Wielu artystów swoją przygodę ze śpiewem czy profesjonalną nauką rozpoczynało właśnie od solówki. Jestem na to chyba najlepszym dowodem. Jak to się stało? Jako dziecko śpiewałam w chórze parafialnym, byłam jeszcze malutka, więc jedyne co śpiewałam solo to „tuli tuli moje ubożątko, tuli tuli moje ty dzieciątko” w jednej z kolęd. Miałam być taką słodką maskotką w czasie jednego z koncertów. Stałą solistką chóru była dorosła kobieta, która pobierała prywatne lekcje śpiewu u jednej z nauczycielek w szkole muzycznej. Zawsze była dla mnie wzorem – piękny głos, miała podstawy techniczne, a do tego wszystkiego przepiękna i zawsze uśmiechnięta. W niedzielę miał się odbyć koncert – w sobotę moja mama otrzymała telefon, że solistka złapała zapalenie krtani i nie da rady być na koncercie. Utwór składał się głównie z solówki sopranu, w dodatku zakończony był b2 (B dwukreślne), czyli dość wysoko jak na długi dźwięk w dynamice forte. Mama niepewnie spojrzała na mnie i zapytała czy dam radę, jako rezolutna i odważna dziewczynka odpowiedziałam bez zastanowienia, że oczywiście. I dzień przed koncertem zaczęłam się uczyć utworu. Pamiętam, jak się denerwowałam wychodząc przed cały chór przy pełnym kościele publiczności, widziałam niepewność w oczach mojej mamy, zdziwienie chórzystów, że jednak ta kolęda zostanie wykonana. Zaśpiewałam najładniej jak potrafiłam, również ten wysoki dźwięk, lecz (teraz już wiem to) w wyniku braku kształcenia wokalnego, wiedzy na temat oddechu i podparcia oddechowego wysoki dźwięk był dość piskliwy i mało słyszalny, ale pojawił się. Byłam dumna, że dałam radę go zaśpiewać i zebrałam dużo pozytywnych opinii, choć wiedziałam, że solistce chóru nie dorównywałam. Po czasie podjęłam decyzję, że chcę śpiewać solo i sama zgłaszałam mamie (która była dyrygentką) chęć otrzymania solówki. To one spowodowały, że rok później zapisałam się do profesjonalnej nauczycielki śpiewu, a następnie do szkoły muzycznej i podjęłam decyzję, kim chcę być w przyszłości. Choć minęło już prawie 20 lat od mojej pierwszej solówki, to pamiętam doskonale tę kolędę, każde jej słowo czy dźwięk. Moja przygoda z profesjonalną nauką śpiewu zaczęła się właśnie od solówki.

Nieważne czy śpiewasz muzykę klasyczną czy rozrywkową, solówka jest idealną okazją by spróbować swoich sił i być może przekonać się, że kariera wokalna jest tym, o czym się marzy.