Lekcje śpiewu dla początkujących

 

Chciałbyś się zapisać na zajęcia wokalne, ale obawiasz się, że należy to robić z początkiem roku szkolnego? Myślisz, że nauka śpiewu odbywa się grupowo i dopiero we wrześniu ruszy nowa grupa? Nigdy nie uczyłeś się śpiewu, ale chciałbyś zacząć? Nie masz pojęcia jak zabrać się za szukanie nauczyciela śpiewu, na co zwracać szczególną uwagę? Chcesz nauczyć się śpiewać, ale masz mało wolnego czasu i mieszkasz daleko od większego miasta? Zastanawiasz się jak długo potrwa nauka śpiewu? Myślisz ile razy w tygodniu będziesz musiał samodzielnie w domu ćwiczyć? Myślisz, że zajęcia wokalne przeznaczone są tylko dla dzieci? Pragniesz poprawić brzmienie swojego głosu? Szukasz nauczyciela śpiewu?

 

Na początku kilka ważnych informacji: nauka śpiewu, by była najbardziej efektywna musi odbywać się indywidualnie, gdyż każdy człowiek ma inny głos, problemy i potrzeby, w grupie można śpiewać dla przyjemności i gdy ma się już technikę wokalną, ale jeżeli jesteś osobą początkującą potrzebujesz zajęć jeden na jeden – TY i nauczyciel. W związku z tym, naukę śpiewu możesz rozpocząć w dowolnym momencie.

Mieszkasz daleko od większych ośrodków kultury? To żaden problem – w dzisiejszych czasach możesz również korzystać z zajęć online: wygodnie, szybko i równie skutecznie.

Najpierw oczywiście wpisz w Google frazę: nauka śpiewu i swoją miejscowość lub region np. Śląsk i zobacz wyniki, które się wyświetlają. Następnie dokładnie przeanalizuj opis tak, by mieć pewność, że zapiszesz się na zajęcia do profesjonalisty, który zna się na rzeczy, a nie do osoby, która coś tam potrafi śpiewać i wymyśliła sobie, że dorobi sobie na korepetycjach ze śpiewu. Pamiętaj, że nie da się być specjalistą w wielu dziedzinach, więc jeżeli widzisz, że ktoś zajmuje się głosem, nauką gry na wszystkich instrumentach, do tego malarstwem, rzeźbą, tańcem i językiem japońskim, to zamknij jak najszybciej takie ogłoszenie. Gdy już wybierzesz swojego faworyta lub faworytkę (mogą to być np. 3 osoby), wtedy zadzwoń i zapytaj o więcej szczegółów i umów się na pierwsze zajęcia. Masz prawo wyboru, więc zdecyduj się na taką osobę, która będzie Ci odpowiadać stylem bycia, zachowaniem, formą zajęć itp. Gdy znajdziesz swojego nauczyciela musisz mu zaufać i dać się poprowadzić.

Nauka śpiewu jest jak nauka tańca, kurs językowy czy trening na siłowni – jednym wystarcza poziom naprawdę podstawowy, a inni chcą być możliwie najlepsi. Choć w śpiewie niestety nie ma jasno wyznaczonych poziomów, to z doświadczenia przyjmuję przy zajęciach 2 razy w tygodniu, że co pół roku wchodzi się na coraz wyższy poziom w śpiewie, ale jest ich wiele. Mówimy oczywiście o uczniu, który jest zaangażowany, wykonuje zadane ćwiczenia w domu i uważnie słucha poleceń nauczyciela. Przy mniejszej intensywności nauki wchodzenie na kolejne szczeble poziomu wokalnego mogą wydłużać się o kilka tygodni, miesięcy. Śpiewu można uczyć się krótko, by otrzymać podstawowe informacje lub ciągle dążyć do perfekcji.

Nauka śpiewu jest idealna dla dzieci? Nie – osobiście uwielbiam pracę z dorosłymi, gdyż ich poziom intelektualny, świadomość głosu, zrozumienie pojęć technicznych, umiejętność kontrolowania własnego ciała pozwala na naprawdę intensywną pracę, sprawne wprowadzanie kolejnych zagadnień, a co za tym idzie: szybkie efekty.

Intensywność kursu wokalnego zależy od ucznia: możesz wyrazić chęć samodzielnej pracy w domu lub poprosić, by cały proces edukacyjny odbywał się pod opieką nauczyciela.

Jeżeli szukasz nauczyciela śpiewu, to nie obawiaj się, że to zły moment: każdy dzień, tydzień, miesiąc, pora roku są odpowiednie, aby spełnić swoje marzenia. Jesteś zupełnie początkujący? To nic! Każdy kiedyś zaczynał – ja też;)

Powodzenia!