Mojego głosu nie da się zmienić

Mojego głosu nie da się zmienić

Mojego głosu nie da się zmienić – to zdanie, które bardzo często słyszą Twoi znajomi? Generalnie uważasz, że są rzeczy, których nie można zmienić nawet wkładając w nie pasję, zaangażowanie, ogromne chęci i trud. Jesteś przekonany, że człowiek niewiele jest w stanie zmienić – od charakteru, zachowania, nawyków, aż po właśnie brzmienie głosu, sposób mówienia, poruszania się czy nawet fizyczność. Sądzisz, że głosu nie można zmienić, bo taki już masz i koniec. Nie wyobrażasz sobie, że głos można zmodyfikować, polepszyć, zaś ewentualne próby odmiany z góry skazujesz na porażkę. Skąd w Tobie tyle pesymizmu, braku wiary w siebie i innych – a może to idealna wymówka, by nie próbować? “Tego nie da się zmienić” myślisz, dzięki temu sam przed sobą jesteś usprawiedliwiony i nie musisz odczuwać najmniejszej presji, możesz dalej żyć sobie spokojnie i nic nie zmienić. Choć jesteś uparty to przedstawię Ci kilka dobrych argumentów, że Twój głos można zmienić.

Mojego głosu nie da się zmienić – prawda czy fałsz

Fałsz. Głos jest żywym instrumentem, składa się z wielu elementów, które w ciągu życia ulegają zmianie, dodatkowo nawet same przestrzenie rezonacyjne nie mają stałej budowy czy ułożenia, a więc nawet z dnia na dzień można dostrzec minimalne zmiany w brzmieniu głosu. Każdy głos można się zmienić, oczywiście wymaga to pracy i zwyczajnie czasu oraz należy brać pod uwagę fakt, że na niektóre rzeczy nie mamy wpływu, jak np. długość i grubość strun głosowych, budowa krtani czy zatok, ale na siłę mięśni oddechowych, ułożenie krtani, technikę czy nastawienie psychiczne do ewentualnych zmian głosu – jak najbardziej mamy wpływ. Każdy głos można zmienić. Jeżeli jesteś dobrym obserwatorem z pewnością dostrzegasz, że ludzie wokół Ciebie ciągle się zmieniają – chudną (lub grubną), zapuszczają włosy lub panowie brodę, twarz wygląda inaczej, czasem ingerują w swój wygląd różnymi zabiegami (brwi, rzęsy, zabiegi odchudzające) – zmienia się ich fizyczność, ale nie tylko. W Internecie można odnaleźć informacje o tym, że charakter człowieka zmienia się średnio co 7 lat, ale generalnie z upływem czasu człowiek się zmienia. Można zmienić charakter, a nawet mocno zmodyfikować osobowość, oczywiście przy pomocy specjalisty – skoro psycholog podejmuje się pracy nad pewnymi cechami charakteru czy osobowości, to oznacza, że naprawdę wszystko można zmienić. Czymże jest zmiana brzmienia głosu przy ingerencji w psychikę człowieka?

Mojego głosu nie da się zmienić – odpuść

Podjąłeś w życiu kiedyś jakąś decyzję, która spotkała się z ogólną reakcją otoczenia: a po co Ci to? Nie lepiej byłoby odpuścić i mieć święty spokój? – każdy z nas doskonale to zna, liczne rady, sugestie znajomych i przyjaciół dla których najważniejsze to się w życiu nie przemęczyć, nie angażować i żyć sobie jakby nigdy nic, bez prób zmian czy walki o siebie i swoje szczęście. Dotyczy to każdej sfery życia: rozwoju osobistego, nauki, poszerzania kompetencji, poprawy wyglądu czy zdrowia oraz związków czy relacji z ludźmi. Odpuść – tego chcą wszyscy, bo odpuszczanie jest teraz takie modne.

Jesteś gruby? Odpuść, w końcu jest moda na plus size. Jesteś chory? Mamy teraz pandemię, odpuść walkę o własne zdrowie, ciesz się, że nie masz Covid. Nie masz pracy marzeń? Masz na rachunki i życie, nie bądź zbyt ambitny, odpuść. Przyjaciółka ostatnio się dziwnie zachowuje i trochę jej nie poznajesz? Po co Ci użeranie się z nią, dopytywanie o samopoczucie, troska o nią, znajdziesz nową kumpelę – odpuść. Lekko potargałaś ulubioną sukienkę w której byłaś wtedy, gdy on pierwszy raz wyznał Ci miłość? Po co szukać krawcowej, chyba nie chcesz być taka obrzydliwie sentymentalna, a więc odpuść i wyrzuć ją. Masz problemy w związku? Terapia par, próba odbudowania tego wszystkiego, rozmowy i starania? Jesteś świetną dziewczyną lub super chłopakiem, zaraz znajdziesz sobie lepszego partnera lub partnerkę, a tego odpuść. Chcesz się zdrowo odżywiać? Ależ wymyślasz, bo niby jest moda na fit, weź idź na pizzę i odpuść sobie trochę. Chcesz zmienić brzmienie swojego głosu, bo czujesz się z nim źle, nie podoba Ci się, wstydzisz się go i masz kompleksy? Naprawdę musisz mieć wyjątkowo dużo wolnego czasu i gotówki, że szukasz specjalisty, który pomoże Ci zmienić głos – masz głos taki, jaki masz i odpuść.

Czy zawsze te rady dotyczące odpuszczania są dobre? Czy naprawdę w swoim życiu mamy wszystko odpuszczać? Czy, gdy pojawia się problem nie możesz starać się go rozwiązać, lecz musisz odpuszczać? Czy ci, którzy doradzają Ci odpuszczanie naprawdę chcą Twojego dobra? A może jednak zazdroszczą Ci ducha walki, pozytywnego nastawienia, sił, energii czy zwyczajnie chęci do stawiania sobie poprzeczki coraz wyżej? Jeżeli komuś naprawdę zależy na Twoim szczęściu, wówczas wspiera Cię i ma świadomość tego, że czasem o niektóre sprawy trzeba powalczyć, bo warto.

Mojego głosu nie da się zmienić – wsłuchaj się w siebie

Nie wiesz co robić? Nie wiesz co myśleć? Masz liczne wątpliwości? Chciałbyś zmienić swój głos, poprawić komfort mówienia, odzywać się publicznie bez wstydu, mówić więcej wśród znajomych? Chcesz już nie mieć kompleksu brzydkiego głosu? Każda ważna decyzja poprzedzona jest licznymi rozterkami, ale najważniejsze żebyś wsłuchał się w samego siebie, w to czego naprawdę chcesz, czego pragniesz, bez patrzenia na opinie innych.

Czy chcesz zmienić swój głos?

Czy w środku wierzysz, że możesz to zrobić?

Czy ta zmiana sprawi, że poczujesz się szczęśliwszy, bardziej pewny siebie, spokojniejszy?

Czy po zmianie głosu masz wizję, że Twoje życie będzie lepsze?

Czy masz świadomość, że czeka Cię trudna praca i jesteś gotowy podjąć ten trud?

Nie słuchaj innych, nie skupiaj się na tym, co powinieneś, czy warto lub nie warto, czy się opłaca czy nie – jeśli chcesz zmienić swój głos, to najpierw uwierz, że to jest możliwe, a później zacznij konkretne działania. Oczywiście pamiętaj, że pojawią się chwile zwątpienia, słabości czy nawet lęki, ale musisz być twardy, bo walczysz o własne szczęście – o szczęśliwe życie z pięknym głosem;)

Mojego głosu nie da się zmienić – wyrzuć to zdanie ze swojej głowy!

Razem możemy zmienić Twój głos! Zrób to z miłości do siebie, a Akademia Śpiewu będzie Cię wspierać w tej drodze;)