Nauka śpiewu

Konsultacje wokalne

Badanie głosu

Badanie percepcyjne głosu to pierwszy etap diagnozy głosu, która wykonywana jest przez profesjonalnych nauczycieli emisji głosu, a także foniatrów. Badanie głosu pozwala na uzyskanie informacji na temat dysfunkcji głosu, nieprawidłowości w funkcjonowaniu i pracy narządów głosotwórczych, mowy, oddechowych czy przestrzeni rezonacyjnych. Pełna diagnostyka głosu składa się z kilku etapów: wywiad z pacjentem (osobą badaną), ocena percepcyjna głosu, analiza badań foniatrycznych (laryngologicznych) oraz badanie organoleptyczne (wykorzystując zmysł wzroku oraz dotyku). W trakcie badania głosu określa się jego wysokość, natężenie, nastawienie głosowe, charakter, męczliwość, sposób fonacji, a także inne parametry jak: dynamika, modulacja, tempo, głośność, sposób pobierania powietrza czy elastyczność głosu. Zarówno w kontekście emisji głosu mówionego i śpiewanego ocenie podlegają tożsame właściwości głosu oraz funkcjonalność narządów.

Badanie głosu – wywiad

Diagnoza głosu zawsze powinna być poprzedzona dokładnym wywiadem dotyczącym używalności głosu w życiu osobistym i prywatnym. Podstawowe informacje:

  1. Wiek
  2. Płeć biologiczna
  3. Płeć społeczna
  4. Środowisko pracy
  5. Godzinowe obciążenie głosu
  6. Praca zawodowa głosem oraz czas jej trwania
  7. Dodatkowe zajęcia poza pracą (czy wymagają pracy głosem)
  8. Dotychczasowe zaburzenia i dysfunkcje głosu
  9. Nałogi (palenie papierosów)
  10. Stan zdrowa
  11. Przyjmowane leki (szczególnie hormonalne)
  12. Codzienna higiena głosu
  13. Stan psychiczny (zaburzenia psychiczne, choroby, problemy) 14. Emocjonalność i jej wpływ na głosu.
  14. Poziom stresu
  15. Satysfakcja z życia osobistego
  16. Temperament
  17. Subiektywne odczucia podczas używania głosu

Badanie głosu – kto potrzebuje badania głosu?

Badanie głosu wykonywane jest w przypadku osób, które rozpoczynają swoją przygodę z profesjonalną nauką emisji głosu mówionego lub śpiewanego, rekrutują się do szkół muzycznych czy artystycznych, aspirują do uzyskania tytułu magistra sztuki lub trenera wokalnego. Najczęściej ów badanie wiąże się z pojawiającymi się dysfunkcjami i dolegliwościami ze strony aparatu głosowego, czyli wśród pacjentów foniatrycznych. Osoby zawodowo pracujący głosem powinny systematycznie co 2 – 3 lata poddawać się profesjonalnej diagnozie głosu, by odpowiednio wcześnie wykryć wszelkie nieprawidłowości oraz przeciążenia, na które są narażone. Rzecz jasna diagnoza głosu może być elementem samopoznania siebie, gdyż głos ludzki potrafi wiele powiedzieć o człowieku.

Podstawowe badanie percepcyjne głosu

  1. Postawa ciała (prawidłowa, nieprawidłowa, usztywnienia, nadmierne napięcia, pozycja głowy)
  2. Ton (wysoki, średni, niski)
  3. Wolumen głosu (za głośno, za cicho, odpowiednio)
  4. Charakter głosu (dźwięczny, matowy, czysty, zaszumiony)
  5. Barwa głosu (jasna, ciemna, ciepła, zimna, głęboka, płaska)
  6. Plastyczność głosu
  7. Rezonans (głowowy, piersiowy, krtaniowy, nosowy, mieszany, brak aktywizacji)
  8. Sposób oddychania (usta, nos, mieszany, spokojny, łapczywy)
  9. Tor oddechowy (przeponowy, żebrowy, całościowy, szczytowy)
  10. Dysfonia (chrypka, bezgłos)
  11. Nastawienie głosowe (miękkie, twarde, mieszane)
  12. Aktywność aparatu artykulacyjnego (odpowiednia, zbyt mała)
  13. Modulacja (ujednolicona, zróżnicowana)
  14. Męczliwość głosu
  15. Uwagi dodatkowe

Czy można samodzielnie wykonać analizę głosu?

Oczywiście możliwe jest dokonanie subiektywnej oceny własnego głosu poprzez obserwacje odczuć oraz wsłuchanie się w brzmienie własnego głosu w czasie fonacji, lecz nie ów opinia nie będzie miała przełożenia na rzeczywisty odbiór głosu przez otoczenie. Jako żywy instrument człowiek zupełnie inaczej słyszy własny głos, niż faktycznie prezentuje się on „na zewnątrz”. Nagrywając własny głos, następnie analizując nagranie prawdopodobieństwo uzyskania bardziej miarodajnego wyniku badania głosu jest większe, lecz niektóre zagadnienia wymagają świetnego słuchu, wiedzy na temat emisji głosu oraz doświadczenia w pracy głosem.

Gdzie można zamówić profesjonalne badanie głosu?

Profesjonalne badanie głosu wykonuje profesjonalny i doświadczony specjalista z zakresu emisji głosu. W ofercie Akademii Śpiewu badanie głosu nazwane jest: diagnoza głosu. Można je zamówić online i poznać swój głos – jego atuty, mankamenty, brzmienie oraz wrażenie, jakie wywiera na odbiorcach. Badanie głosu nie zastąpi wizyty u lekarza foniatry w wypadku osób cierpiących na silne choroby narządów głosotwórczych, lecz stanowią świetną podstawę i bazę do rozpoczęcia nauki prawidłowej emisji głosu. Jeśli chcesz zamówić badanie głosu online wystarczy, że skorzystasz z formularza kontaktowego, prześlesz niezbędne materiały, a następnie dokładnie zapoznasz się z opinią profesjonalnej nauczycielki emisji głosu.