Nauka śpiewu

Konsultacje wokalne

Barwa głosu

Barwa głosu to cecha charakterystyczna głosu, która odróżnia nas od innych ludzi. To właśnie dzięki temu, że każdy ma odmienną barwę głosu, nasze brzmienia nie są identyczne. Jest ona uzależniona od rodzaju, ilości i natężenia tonów składowych. Każdy instrument muzyczny posiada swoją specyficzną barwę i głos ludzki również ją ma. Jednakże barwa dźwięku w instrumentach jest stała, niezmienna (w większości), a w przypadku głosu można ją modyfikować i kontrolować. Każdy człowiek posiada wielkie możliwości zmiany brzmienia swojego głosu za pomocą konkretnego ułożenia krtani, pracy strun głosowych, otwarcia bądź zamknięcia gardła, uaktywnienia konkretnych przestrzeni rezonacyjnych, aktywizacji oddechu na danym poziomie. Każdy zdrowy człowiek jest w stanie mówić co najmniej stosując 4 odmienne barwy głosu, a osoby szkolone nawet do 12. Na barwę głosu ma wpływ technika, ale również samopoczucie psychiczne.

Barwa głosu – nie lubisz swojej barwy głosu?

Na początku musisz uświadomić sobie, co wpływa na to, że być może nie lubisz swojej barwy głosu – uważasz, że jest brzydka, nieatrakcyjna, zbyt słaba lub ostra, narzucająca się czy nie jest zgodna z Twoim charakterem czy emocjami, które pragniesz wyrażać? Czy niechęć do własnej barwy głosu jest stanem permanentnym czy chwilową sytuacją? Czy jesteś w pełni zdrowy i pełni sił fizycznych oraz psychicznych? Czy w Twoim życiu nie wydarzyła się jakaś tragedia lub wydarzenie, które pogorszyło Twoje samopoczucie psychiczne lub samoocenę? Barwa głosu jest ściśle związana z nastrojem – gdy ktoś ma lepszy dzień, wówczas jego barwa jest jasna, zaś w okresach smutku – ciemna i matowa.

Barwa głosu – co chwilę mam inny głos

Wiesz dlaczego? Dlatego, że za każdym razem mniej lub bardziej świadomie otwierałeś konkretne przestrzenie rezonacyjne lub nadawałeś ruchomym częściom aparatu rezonacyjnego określone kształty, stąd wrażenie, że czasem w czasie mówienia jednego zdania głos “zmienił się trzy razy”. Oczywiście można świadomie kontrolować barwę głosu, lecz wymaga to nauki prawidłowej emisji głosu i ogromnego skupienia na dziale: rezonans.

Rezonatory

Rezonatory są to przestrzenie, które wzmacniają dźwięk i nadają mu konkretną, charakterystyczną barwę. Wiele rezonatorów znajduje się w Twoim ciele. Najogólniej można podzielić je na dwie grupy: rezonatory górne i dolne.

Z pierwszą grupą ściśle wiąże się pojęcie śpiewania i mówienia na tzw. maskę- jest to określenie ukazujące odczuwalne drgania rezonatorów takich jak kości czaszki, oczodoły, kości policzkowe, nosa, zatoki szczękowe, klinowe, sitowe i czołowe. Przy aktywności przedniej części twarzy wokalista uzyskuje odpowiednią nośność i przyjemną (jasną) barwę dźwięku. Jednak i tutaj wokalista może „pokolorować” swój głos dodając do intensywnej pracy rezonatorów górnych i dolne, a dla uzyskania mocniejszego i bardziej pełnego brzmienia otworzyć krtań i wspomóc się silnym podparciem oddechowym. Jeżeli zaś pragnie, by jego głos brzmiał delikatnie, wówczas skupia się jedynie na zatokach oraz czaszce.

W mowie wykorzystywane są głównie rezonatory dolne (klatka piersiowa wraz ze znajdującymi się w niej płucami, oskrzelami i tchawicą). Niestety wiele osób podczas mowy odcina się od tego rezonatora i uzyskuje zbyt wysoki i lekki głos, najczęściej ten problem dotyka kobiety ze względu na charakter czy sposób wychowania.

Barwa głosu a rezonans

Odpowiedni rezonans jest bazą dla zmiany brzmienia, a świadome wykorzystywanie konkretnych przestrzeni może znacząco odznaczyć się w kwestii plastyczności głosu. Podczas prawidłowej emisji głosu niezbędna jest równowaga w wykorzystywaniu poszczególnych rezonatorów, w celu uzyskanie maksymalnie możliwie najpiękniejszego i najszlachetniejszego brzmienia. Jednak rezonans potrzebuje wsparcia pozostałych elementów wchodzących w skład prawidłowej emisji głosu, takich jak dobry oddech i zdrowa fonacja. Możesz też zgłębić temat barwy głosu: “od czego zależy barwa głosu?” 

Wybierz temat wiadomości

Dołącz do Akademii Śpiewu

Poszukujesz profesjonalnego nauczyciela emisji głosu? Napisz do doświadczonej specjalistki w dziedzinie śpiewu, mowy oraz rehabilitacji głosu i porozmawiajmy o Twoim głosie. Dowiedz się, jak skutecznie poprawić Twoją mowę, rozwinąć się wokalnie i spełnić marzenia o pięknym i zdrowym głosie. Specjalnie dla Ciebie zostanie przygotowany specjalny plan pracy nad głosem dostosowany do Twoich potrzeb, oczekiwań oraz możliwości.