Nauka śpiewu

Konsultacje wokalne

Co dają zajęcia z emisji głosu?

Co dają zajęcia z emisji głosu, czyli jakie korzyści płyną z nauki emisji głosu? Odpowiadając jednoznacznie i dość komercyjnie: zajęcia z emisji głosu dają satysfakcję, swobodną i świadomą komunikację z ludźmi, a co za tym idzie – szczęście. Tak, zajęcia z emisji głosu mogą Cię uszczęśliwić. Niesubordynacja głosowa, nieadekwatne brzmienie głosu do przekazywanej treści, nagminne błędy emisyjne skutkujące nagłymi i nieprzyjemnymi zmianami głosu, chrypką czy trudnościami w wydobywaniu dźwięku to zespół czynników, które skutkować mogą znacznym pogorszeniem stanu psychicznego, a w niektórych sytuacjach zdyskredytować kogoś jako specjalistę czy osobę godną zaufania. Pozytywnym aspektem wystąpienia i dostrzeżenia niedogodności jest chęć zmiany. Zajęcia z emisji głosu to właśnie proces zmian, których efekty zaowocują pozytywnymi emocjami, zwiększeniem pewności siebie oraz być może nawet szczęściem. 

Dlaczego ludzie nie zwracają uwagi na głos w codziennej mowie?

Istnieje wiele przyczyn powszechnej ignorancji emisji głosu oraz znaczenia brzmienia głosu w codziennym funkcjonowaniu. Czynniki kształtujące naszą wrażliwość oraz uważność na własny głos są rozmaite. Począwszy od wsłuchiwanie się w brzmienie głosu matki (czyli tego pierwotnego wzorca), sposób komunikacji w rodzinie, poprzez cechy immanentne jak słuch (muzyczny) czy elastyczność narządów głosotwórczych i rezonacyjnych aż po własną determinację i konsekwentne dążenie do samorozwoju na wielu płaszczyznach. Warto zebrać wszystkie przyczyny nieświadomości a nawet można rzec ciemnoty emisyjnej czy głosowej. Po pierwsze zdecydowane zaniedbania edukacyjne w tym zakresie, w szkole podstawowej, liceum czy nawet na uczelniach wyższych, młodzi ludzie, pragnący poszerzać swoje kwalifikacje i zdobywać tytuły naukowe nie są odpowiednio edukowani w tym zakresie. Nikt nie mówi o tym, że głos ma znaczenie! W tym cały jest ambaras, nawet jeśli młody człowiek jest niezwykle ambitny, być może nikt z pedagogów czy przewodników na tej jego rozwojowej drodze nie wskaże mu emisji głosu jako przestrzeni, gdzie warto popracować, by mówić lepiej. Kolejnym powodem jest rzecz jasna indywidualny stosunek do samorozwoju – są i tacy, którzy w głosie nie dopatrują się elementu wizerunkowego, toteż systematycznie trenują ciała, troszczą się nawet o rozwój intelektualny, lecz lekceważą narzędzie jakim jest właśnie głos czy mowa. Deprecjonowanie brzmienia głosu jest zjawiskiem dość powszechnym, szczególnie wśród młodszych pokoleń. Współczesny zabiegany, szalony styl życia to kolejna przyczyna tego, dlaczego ludzie nie zwracają uwagi na głos – w tym natłoku obowiązków, myśli, działań, koncentracja na głosie byłaby kolejnym elementem obciążającym i wymagającym czasu, energii emocji. W efekcie głos schodzi na dalszy, o ile nie ostatni plan. Żyjemy w społeczeństwie, co skutkuje tym, że wzajemnie na siebie oddziałujemy, obserwujemy, lecz także uczymy się od siebie. Jeśli inne osoby nie uwzględniają głosu jako ważnego i nieodłącznego elementu komunikacji, a nawet autoprezentacji, niezwykle trudno jest nie bagatelizować głosu, dostrzec i usłyszeć, że słowa to nie wszystko, że przecież forma także ma znaczenie. Jeśli nie poświęcamy wystarczająco uwagi głosowi, to staje się on dla nas niesłyszalny i niedostrzegalny. Szczęśliwie są i tacy, którzy kierują się zasadą: jak mnie słyszą, tak mnie piszą i okazują troskę oraz staranność w doborze odpowiedniej barwy głosu, która będzie adekwatna i kompatybilna z treścią, emocjami oraz interlokutorem. 

Co dają zajęcia z emisji głosu?

Emisja głosu to temat, który może wydawać się zarezerwowany wyłącznie dla profesjonalnych mówców. Nic bardziej mylnego. Sztuka skutecznego, pięknego posługiwania się głosem mówionym, staje się coraz bardziej istotna zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. W świecie, gdzie to właśnie komunikacja werbalna jest tą dominującą,  opanowanie biegłości głosowej, staje się nieocenioną i pożądaną umiejętnością. Można godzinami dywagować o tym, czy brzmienie głosu ma znaczenie w procesie rekrutacji pracowników, pozytywnego zdawania egzaminów ustnych czy nawet randkowania. Abstrahując od wymiaru zawodowego, kontrola nad głosem jest również nieoceniona w sytuacjach życiowych, gdzie nasz sposób mówienia może budować autorytet, wzbudzać zaufanie lub pomóc w przekonaniu rozmówcy do naszej racji. Głos jest przecież nie tylko narzędziem komunikacji, ale również odzwierciedleniem naszej tożsamości i samopoczucia. Eksplorując tajniki głosu, można odkryć nowe brzmienia i możliwości własnego głosu, ale także poznać samego siebie. Zajęcia z emisji głosu przynoszą liczne korzyści dla techniki, modulacyjności, elastyczności czy atrakcyjności głosu, lecz również dla samopoczucia psychicznego. Opanowując podstawowe umiejętności głosowe, dostrzegając, analizując i korygując błędy możliwe jest satysfakcjonujące, a przede wszystkim efektywne komunikowanie się z otoczeniem. Warto również pamiętać o tym, że panując nad własnym głosem w sytuacjach stresujących możliwe jest czerpanie radości z wystąpień publicznych oraz budowanie swojego wizerunku jako specjalisty w danej dziedzinie. Głos elastyczny posiada wyjątkowa umiejętność adaptowania się do danego środowiska – wzbudza to zaufanie i przyczynia się do poprawy samopoczucia współrozmówców. Praca nad emisją głosu to holistyczna praca nad samym sobą. Ucząc się technik głosowych niezbędne jest opanowanie umiejętności prawidłowego oddychania, relaksacji aparatu głosowego, sprawnego wykorzystywania konkretnych rezonatorów, modulowania głosem, kontrolowania natężenia i wolumenu dźwięku. W trakcie zajęć z emisji głosu można poznać swój głos, odkryć jego nowe możliwości, brzmienia i odbudować swoją pewność siebie.

Warto zadbać o emisje głosu

Dobra emisja głosu ma wiele zalet. Po pierwsze, pomaga chronić nasze struny głosowe przed przeciążeniem i uszkodzeniem. Dzięki odpowiedniemu wsparciu oddechowemu i technikom emisji, możemy mówić lub śpiewać dłużej, unikając jednocześnie uczucia zmęczenia czy chrypki. Ponadto, dobrze wyemitowany głos brzmi bardziej przekonująco i profesjonalnie. W biznesie, edukacji czy w życiu towarzyskim jasne i wyraźne przekazywanie myśli jest kluczem do skutecznej komunikacji.

Dobry głos to również korelacja z pewnością siebie. Kiedy mówimy wyraźnie, z odpowiednią intonacją i modulacją, inni ludzie postrzegają nas jako pewnych siebie, kompetentnych i godnych zaufania. Z kolei dobra dykcja pozwala na precyzyjne przekazywanie treści, minimalizując ryzyko nieporozumień.

Opanowanie sztuki emisji głosu to nie tylko umiejętność przydatna na scenie czy podczas wystąpień publicznych. To inwestycja w siebie, która przynosi korzyści na wielu płaszczyznach życia. Jeśli pragniesz doskonalić swój głos, wyrażać się jasno i pewnie w każdej sytuacji, spróbuj zajęć z emisji głosu mówionego i przekonaj się na własnej skórze: co dają zajęcia z emisji głosu.

Kursy video z emisji głosu mówionego:

Kurs na platformie Udemy – kliknij w link i posłuchaj darmowego fragmentu

Kurs na platformie Eduj – kliknij w link i sprawdź ten kurs

Wybierz temat wiadomości

Dołącz do Akademii Śpiewu

Poszukujesz profesjonalnego nauczyciela emisji głosu? Napisz do doświadczonej specjalistki w dziedzinie śpiewu, mowy oraz rehabilitacji głosu i porozmawiajmy o Twoim głosie. Dowiedz się, jak skutecznie poprawić Twoją mowę, rozwinąć się wokalnie i spełnić marzenia o pięknym i zdrowym głosie. Specjalnie dla Ciebie zostanie przygotowany specjalny plan pracy nad głosem dostosowany do Twoich potrzeb, oczekiwań oraz możliwości.