Nauka śpiewu

Konsultacje wokalne

Ćwiczenia głosu

Ćwiczenia głosu to krótki inkluzywny zestaw ćwiczeń głosowych stworzony przez profesjonalną trenerkę głosu. Zestaw ćwiczeń głosu przeznaczony dla każdego, kto chciałby poprawić motorykę narządów głosotwórczych oraz artykulacyjnych, rozgrzać najważniejsze elementy dla swojego głosu. Trening głosu obejmuje ćwiczenia wpływające na pracę mięśni, stawów, narządów oraz koordynację, by w znacznym stopniu poprawić funkcjonalność głosu. Nim przejdziesz do praktycznych ćwiczeń głosu chciałabym, abyś pojął koncepcję samodzielnych ćwiczeń głosu.  Poniższe ćwiczenia głosu nie stanowią panaceum na wszystkie Twoje problemy głosowe, dykcyjne, emisyjne, retoryczne czy wokalne. To wstęp do pracy głosem, pierwszy etap procesu rozwoju z zakresu emisji głosu. Ćwiczenia na głos to inkluzywny zbiór podstawowych ćwiczeń, które praktykowane są na początku nauki emisji głosu. Choć przedstawione ćwiczenia głosu mogą czasem wydawać się dość trywialne czy wręcz bezsensowne, warto wykonać ten wysiłek, by realnie wpłynąć na swój cały aparat mowy (głosowy). 

Jak wykonywać ćwiczenia głosu?

Główną dewizą każdego, kto chce rozwijać się z zakresu emisji głosu i realnie wpłynąć na zmianę brzmienia swojego głosu, powinna być: Porzucam prokrastynację, działam od teraz, od dziś!

  1. Ćwiczenia głosu możesz wykonywać w każdym miejscu, gdzie czujesz się komfortowo.
  2. Najlepiej ćwiczenia głosu wykonuj rano lub do południa.
  3. Staraj się angażować w każde ćwiczenie.
  4. Wykonuj dowolną ilość powtórzeń, lecz minimum to 10 (ewentualnie przez jedną minutę).
  5. Nie spiesz się i nie zrażaj się, gdy coś Ci nie wychodzi.
  6. Baw się treningiem, możesz zaprosić do niego kogoś bliskiego.
  7. Zadbaj o odpowiednią postawę ciała, nie wykonuj ćwiczeń w pozycji leżącej lub półleżącej. 
  8. Pamiętaj o systematyczności i o swoim celu.

Podstawowe ćwiczenia głosu

Wybierz swoje ulubione ćwiczenia na głos i staraj się wykonywać je jak najczęściej.

  1. Taniec. Włącz ulubioną piosenkę i tańcz, skacz, wymachuj rękami, kręć tyłkiem. To najlepsza metoda, by rozgrzać całe ciało, które jest zaangażowane w tworzenie dźwięku mowy. Całe ciało jest Twoim instrumentem i każda jego część musi być odpowiednio pobudzona, żebyś w ciągu dnia mógł intensywnie pracować swoim głosem. 
  2. Masaż mięśnia żwacza. Zaciskaj i rozluźniaj szczęki, postaraj się palcami wyczuć mięsień, który napinana się w momencie zaciskania (poczujesz taką zbitą masę), następnie upewnij się, że nie zaciskasz zębów i masuj symetrycznie, okrężnymi ruchami w jedną i drugą stronę.
  3. Kłapanie z uciskaniem żwacza. Palce ułóż jak w poprzednim ćwiczeniu na mięśniu żwaczu, a następnie bardzo powoli opuszczaj żuchwę. Nie wykonuj gwałtownych ruchów. Maksymalne rozwarcie szczęk. W wypadku nagłego bólu lub wyczuwania blokad w stawie żuchwowo –skroniowym natychmiast przerwij wykonywanie ćwiczenia. 
  4. Ćwiczenie z palcami. Włóż 2 palce między siekacze – nie wkładaj żadnych przedmiotów (korków od wina, długopisów czy innych) a następnie bardzo długo na dowolnej wysokości dźwięków zaintonuj zestaw samogłoskowy: haoeuyiaoaou. Cały zestaw wykonaj na jednym oddechu (jeśli jest to możliwe), przeciągaj samogłoski i łącz je wszystkie z sobą (legato).
  5. Oddychanie. Ułóż dłonie na górnej części brzucha (okolice żołądka), wyprostuj się, obniż i ściągnij łopatki, wypnij klatkę piersiową, otwórz szeroko usta, wystaw maksymalnie język. W tej pozycji skup się na oddychaniu – w czasie wdechu pozwól, by brzuch zwiększał swoją objętość, zaś w czasie wydechu niech się kurczy. Jeśli jesteś w stanie postaraj się nie unosić klatki piersiowej ani barków. Po wykonaniu tego ćwiczenia koniecznie napij się wody.
  6. Mruczenie. Spaceruj energicznie, machaj głową na boki (lewe ucho do lewego barku, prawe ucho do prawego barku) i mrucz, przeciągle na dowolnej (komfortowej dla siebie wysokości). Staraj się wciągać dolną część brzucha i maksymalnie rozluźniać mięśnie szyi. 
  7. Wzdychanie. Weź głęboki wdech ustami z aktywizacją przepony oraz mięśni międzyżebrowych (rozszerzenie się we wszystkich kierunkach), a następnie z przyjemnością, ulgą, lekkością i swobodą wzdychnij sobie. Poczuj jak wszystkie negatywne emocje Cię opuszczają. W czasie wykonywania tego ćwiczenia możesz trzymać dłonie na brzuchu, by kontrolować oddech, zamknij oczy i wsłuchaj się we własne wzdychanie. 
  8. Buziaczki z masażem. Dłonie ułóż na karku i zacznij automasaż stawu czworobocznego. Następnie zacznij lekko machać głową na boki oraz ułóż usta w dzióbek. I teraz nadszedł czas na głośne buziaczki. W trakcie cmokania postaraj się zaciskać zęby. Jest to ważne ćwiczenie aparatu artykulacyjnego.
  9. Ziewanie. Dotknij dłonią krtani (przednia część szyi), a następnie zaciągnij się głęboko powietrzem wyobrażając sobie, że ziewasz. Poczuj, jak pracuje krtań, jak się obniża. Skup się też na miękkim podniebieniu, które powinno się uaktywnić w czasie tego ćwiczenia. 
  10. Mówienie. Energicznie, głośno i radośnie mów: Kto tutaj tak tupie, to tato tutaj tak tupie.

Optymalny efekt powyższych ćwiczeń głosu uzyskasz przy systematycznych i codziennych ćwiczeniach. Już po kilku dniach odczujesz ogromna różnicę w czasie mówienia, głos zabrzmi dźwięczniej, mowa będzie bardziej wyrazista, a Ty poczujesz się lepiej ze swoim głosem. Ćwiczenia mogą wykonywać osoby w każdym wieku, doświadczeni i początkujący. Początkowo koordynacja wszystkich elementów może sprawiać trudności, lecz z każdym dniem treningowym będzie poprawa. Ćwiczenia głosu, choć nie wydają się niczym wielkim, lecz efekty mogą Cię zaskoczyć. Zainicjuj swój mały codzienny rytuał dla swojego głosu. 

Wybierz temat wiadomości

Dołącz do Akademii Śpiewu

Poszukujesz profesjonalnego nauczyciela emisji głosu? Napisz do doświadczonej specjalistki w dziedzinie śpiewu, mowy oraz rehabilitacji głosu i porozmawiajmy o Twoim głosie. Dowiedz się, jak skutecznie poprawić Twoją mowę, rozwinąć się wokalnie i spełnić marzenia o pięknym i zdrowym głosie. Specjalnie dla Ciebie zostanie przygotowany specjalny plan pracy nad głosem dostosowany do Twoich potrzeb, oczekiwań oraz możliwości.