Nauka śpiewu

Konsultacje wokalne

Ćwiczenia na podwyższenie głosu

Podwyższanie głosu polega na stopniowym podniesieniu tonu podstawowego mowy w oparciu o prawidłową emisję głosu. Dzięki temu głos staje się wyższy, lżejszy, bardziej dziewczęcy i przyjazny w odbiorze. Jest to technika szczególnie cenna w procesie feminizacji głosu, ale korzystają z niej również osoby cis, których głos brzmi zbyt nisko, ciężko lub mało kobieco. Co istotne, ćwiczenia na podwyższenie głosu aktywizują górne przestrzenie rezonacyjne – zatoki czołowe, kości policzkowe, rezonator czaszkowy – których zaangażowanie jest kluczowe w śpiewie, zwłaszcza przy rozwijaniu górnej części skali głosu (poszerzaniu skali głosu o górne dźwięki). Wielu początkujących wokalistów marzy o śpiewaniu sopranem lub rozwijaniu wysokich rejestrów. Bez rozbudzenia rezonatorów głowowych(i nasady) niemożliwe jest swobodne, dźwięczne osiąganie wyższych dźwięków i poszerzenie skali głosu w górę. Ćwiczenia na podwyższenie głosu to uniwersalny zestaw ćwiczeń dedykowany nie tylko kobietom, ale każdej osobie, która chce podwyższyć swój głos lub osiągnąć zdolności modulacji głosem w górną część swojej skali głosu. Ćwiczenia na podwyższenie głosu, zwane w nomenklaturze wokalnej „ćwiczenia na górne rezonatory” są elementem rozgrzewki wokalnej sopranów oraz tenorów, czyli głosów wysokich. Po wykonaniu różnego rodzaju ćwiczeń fonacyjnych i rezonacyjnych, oczywiście na odpowiedniej pozycji dźwięku, wokaliści przechodzą do dalszego rozgrzewania głosu, ćwiczeń emisyjnych. Ćwiczenia rezonacyjne są więc stałym elementem rozgrzewki wokalnej profesjonalnych śpiewaków, a także stanowią podstawę do zmiany tonu podstawowego dźwięku.  Posiadając umiejętność modulowania głosem w górnych rejestrach można uzyskać swobodę w komunikacji oraz precyzyjniej określać swoje cele, a także wykorzystywać głos jako skuteczne narzędzie do perswazji. Głos niski brzmi kompetentnie i dodaje elokwencji mówcy, jednak czasem zdarzają się sytuacje, gdy więcej korzyści przyniesie brzmienie miłe, sympatyczne czy wręcz słodkie. Prezentowany zestaw ćwiczeń na podwyższenie głosu zmienia brzmienie głosu na przyjacielskie, lekkie i urocze. 

Ćwiczenia na podwyższenie głosu – jak trenować podwyższanie głosu

Aby ćwiczenia na podwyższenie głosu i pobudzenie górnych rezonatorów były skuteczne i bezpieczne, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad:

  1. Rozluźnij szyję przed ćwiczeniami – szczególnie skup się na mięśniu mostkowo-obojczykowo-sutkowym oraz mięśniach otaczających krtań. To właśnie te partie najczęściej się napinają przy wysiłku głosowym.
  2. Rozgrzej aparat artykulacyjny – wykonaj ćwiczenia żuchwy, ust i języka. Zastane mięśnie żwaczy, mięsień okrężny ust czy spięty język prowadzą do ruchów kompensacyjnych i zbędnych napięć w obrębie gardła i krtani.
  3. Zacznij od ćwiczeń oddechowo-fonacyjnych – użyj butelki z wodą i silikonowej (lub plastikowej) słomki. Wydmuchuj powietrze, jednocześnie wydając delikatny dźwięk (regulacja oddechowo – rezonacyjna). Dokładny opis ćwiczenia znajdziesz tutaj.
  4. Ćwicz delikatnie i cicho – w trakcie treningu staraj się rozluźniać szyję, wykonując powolne ruchy głową na boki. Nie forsuj głosu, nie staraj się brzmieć potężnie głośno. Ćwiczenia rezonacyjne to nie są ćwiczenia wzmacniające głos. W jednym zestawie ćwiczeń nie wytrenujesz wszystkich mankamentów swojego głosu.
  5. Nie zaczynaj od maksymalnie wysokich dźwięków – rozpocznij od nieznacznego podwyższenia tonu podstawowego. Stopniowo zwiększaj wysokość. Unikaj skrajnych dźwięków swojej skali. Staraj się, by dźwięk brzmiał estetycznie i miękko. Jeśli pojawia się chrypka, to prawdopodobnie źle pracujesz swoimi strunami głosowymi (ostry atak na struny głosowe).
  6. Nie przeciążaj głosu – każde ćwiczenie wykonuj maksymalnie 10 razy w trakcie jedno treningu podwyższającego głos. Jeśli trenujesz ze swoją Nauczycielką Mowy, wtedy zastosuj się do poleceń specjalistki od głosu. Samodzielne treningi głosu nie powinny być zbyt długie, by w razie problemów technicznych nie utrwalić błędnych nawyków.
  7. Stosuj mormorando i głoski nosowe – ćwiczenia na zmianę wysokości tonu podstawowego wykorzystują technikę mruczenia (mormorando) oraz głoski nosowe (m, n, ń). Pamiętaj, że rezonans nie powinien być jedynie nosowy – dźwięk musi obejmować również inne przestrzenie rezonacyjne,
  8. Po treningu odpocznij głosowo – przez minimum 15 minut zachowaj całkowite milczenie. Jeśli pojawi się ból, drapanie, uczucie napięcia lub dyskomfort – natychmiast przerwij ćwiczenia. Wszelkie modyfikacje brzmienia głosu są znaczna ingerencją w funkcjonowanie aparatu głosowego, dlatego samodzielne praktyki mające na celu podwyższenie głosu, wykonujesz na własną odpowiedzialność. Tylko praca ze specjalistą od emisji głosu daje gwarancję bezpiecznego wykonywania ćwiczeń.
  9. Zaufaj swojej intuicji w trakcie ćwiczeń głosu – jeśli czujesz, ze chyba nieprawidłowo wykonujesz zalecane ćwiczenia na zmianę brzmienia głosu, nie trenuj na siłę. Lepsze efekty osiągniesz, jeśli zdecydujesz się poprosić o pomoc profesjonalnego nauczyciela emisji głosu. 
  10. Trenuj dla siebie – głos jest elastycznym instrumentem, dlatego pobudzając konkretne przestrzenie rezonacyjne, zmieniając ustawienie traktu głosowego oraz panując nad strumieniem i ciśnieniem wydychanego powietrza, można z łatwością zmienić barwę swojego głosu oraz odbiór naszej osoby, a także przekazywanego komunikatu. Pamiętaj, by trenować głos dla siebie, a nie z powodu innych ludzi. Twój głos powinien podobać się przede wszystkim Tobie, bo to Ty go słyszysz najczęściej.

Ćwiczenia na podwyższenie głosu

Ćwiczenia na podwyższenie głosu przeznaczone są dla: mówców, wokalistów, transkobiet, osób niebinarnych, aktorów, lektorów, podcasterów, youtuberów, osób nagrywających filmiki w social mediach, influencerów, uczęszczających na zajęcia z improwizacji lub aktorstwa oraz każdej osoby, która chce poprawić brzmienie głosu, uzyskać sympatyczne i jasne brzmienie głosu, poszerzyć skalę głosu oraz nauczyć się odpowiednio modulować głosem wykorzystując też wyższe dźwięki skali. Mówienie z elementami wyższego głosu sprawia, że mowa przestaje być monotonna i przygaszona, a staje się energetyzująca. 

Instrukcja ćwiczeń na górne rezonatory: Weź prawidłowy oddech (zalecany jest oddech całościowy) i na jednym oddechu wykonaj jeden segment ćwiczenia. Nie trenuj wszystkich ćwiczeń na jednym oddechu. Ćwiczenia wykonuj dokładnie i starannie koncentrując się na tym, by odczuwać wibracje dźwięku w kościach policzkowych, w zatokach czołowych lub w głowie. Wykorzystuj technikę legato. W miejscach spacji pobieraj powietrze. Pamiętaj o różnicowaniu pracy aparatu mowy na głoskach: m, n ń. Końcowe zdania wypowiadaj bardzo leniwie, koncentrując się na wydłużaniu głosek nosowych techniką mormorando oraz samogłosek z prawidłowym otwieraniem ust (mocnym). W celu kontroli poprawności

  1. hhhmmmmm
  2. hmmmhmmmhmmm
  3. hhhnnnnnnn
  4. nnnn
  5. hhhńń 
  6. ńńńń
  7. mmnnnnn 
  8. mnnnnnnń
  9. ma mo me mu my mi
  10. mam mom mem mum mym mim
  11. nan non nen nun nyn nin
  12. nama nomo neme numy nymy nimi
  13. mamananan nomononon memenenen mumununun mymynynyn mimininiń
  14. mna mno mne mnu mny mni
  15. ńa ńo ńe ńu ńi
  16. mnań mnoń mneń mnuń mniń
  17. Mam klan 
  18. Mam małą maskotkę
  19. Moja miła Mileno
  20. Mój magnetyczny, melodyjny głos manifestuje moją niesamowitą kobiecość.

Ćwiczenia na podwyższenie głosu – głos wyższy, ale nie piskliwy głos

Efektem dobrze przeprowadzonego treningu podwyższającego głos oraz pobudzającego górne rezonatory jest uzyskanie głosu jasnego, wyższego, kobiecego, miękkiego. Jeśli głos stał się piskliwy, ściśnięty, napięty i nosowy, świadczy to o niewłaściwym wykonaniu ćwiczeń. Dźwięk zbliża się do słuchacza – brzmi jakby był „tuż przy uchu”. Tego typu rozgrzewka powinna być regularnie wykonywana przez osoby śpiewające wyższymi głosami – szczególnie soprany i tenory, którzy chcą poszerzać swoją skalę w górę. Często repertuar wokalny wymaga dosięgania do najwyższych dźwięków skali, wówczas dobrze przeprowadzona rozgrzewka rejestru głowowego może uchronić głos przed przeciążeniami czy zaburzeniami głosu (dysfonia).

Zestaw ćwiczeń na podwyższenie głosu to także ważny element procesu feminizacji głosu. Należy jednak pamiętać, że tego typu techniki można wprowadzać dopiero po opanowaniu podstawowych zasad emisji głosu. Wykonywanie ćwiczeń bez przygotowania, zwłaszcza bez aktywnego podparcia oddechowego, może prowadzić do poważnych przeciążeń – takich jak niedomykalność głośni, guzki śpiewacze czy przewlekłe napięcie mięśni krtani. Głos sfeminizowany bez dobrej bazy technicznej brzmi komicznie, zabawnie, dziecięco, a przecież nie taki jest cel treningu feminizującego głos. 

Ćwiczenia na poszerzenie skali głosu w górę jest ważny dla osób zawodowo pracujących głosem, wcielających się w różne role – każdy aktor musi posiadać zdolność modulowania głosem w górne dźwięki skali. Uczęszczasz na amatorskie zajęcia aktorskie lub zajęcia z improwizacji? A może robisz stand up?  Pamiętaj, że głos jest ważnym elementem rozwoju w zakresie aktorstwa czy sztuki improwizacji. 

Jeśli szukasz bezpiecznych, skutecznych i dopasowanych do Twoich potrzeb ćwiczeń na wyższy głos, bardziej kobiece brzmienie, rozwinięcie górnego rejestru głosu, poprawę modulacyjnoqci głosu, zlikwidowanie monotonni w mowie lub chcesz rozpocząć proces feminizacji głosu, umów się na profesjonalne zajęcia w Akademii Śpiewu. Pomagam swoim podopiecznym zarówno stacjonarnie, jak i online, dbając o zdrowie i rozwój głosu krok po kroku. Kliknij w link i napisz do specjalistki od emisji głosu ➡️ Kontakt

Polecane artykuły:

➡️ Jak mówić głosem kobiety?

➡️ Jak nie brzmieć pretensjonalnie?

➡️ Feminizacja głosu online

Wybierz temat wiadomości

Dołącz do Akademii Śpiewu

Poszukujesz profesjonalnego nauczyciela emisji głosu? Napisz do doświadczonej specjalistki w dziedzinie śpiewu, mowy oraz rehabilitacji głosu i porozmawiajmy o Twoim głosie. Dowiedz się, jak skutecznie poprawić Twoją mowę, rozwinąć się wokalnie i spełnić marzenia o pięknym i zdrowym głosie. Specjalnie dla Ciebie zostanie przygotowany specjalny plan pracy nad głosem dostosowany do Twoich potrzeb, oczekiwań oraz możliwości.