Nauka śpiewu

Konsultacje wokalne

Ćwiczenia na poprawę mowy

Ćwiczenia na poprawę mowy to kompleksowy i inkluzywny zestaw technik wspomagających rozwój mowy, skierowany do każdej osoby – niezależnie od wieku, płci, doświadczenia czy poziomu zaawansowania w emisji głosu. W dobie powszechnego dzielenia się treściami wideo na Instagramie, TikToku czy YouTube, coraz więcej osób zaczyna odczuwać potrzebę poprawy jakości swojego głosu i stylu wypowiedzi. Po opublikowaniu kilku filmików i ich wielokrotnym odsłuchaniu, pojawia się moment autorefleksji: „Czy mówię wystarczająco wyraźnie?”, „Dlaczego mój głos brzmi tak płasko?”, „Dlaczego nie brzmię profesjonalnie?”. Często pojawia się także wstyd z powodu brzmienia głosu, niepoprawnościami w mowie, zacinaniem się w czasie mówienia, nieświadomym przeciąganiem sylab (zaciąganie), czy nadmiarem przerywników typu yyy, eee. To naturalne. Właśnie w tym momencie wiele osób zaczyna szukać informacji, jak poprawić sposób mówienia, jak ćwiczyć dykcję, lub jak mówić ciekawie i z zaangażowaniem, a także: jak rozgrzać głos przed nagrywaniem filmików lub ćwiczenia na mowę i dykcję.

Ćwiczenia na głos (ćwiczenia emisji głosu), ćwiczenia na mowę, czyli ćwiczenia dykcyjne , a także ćwiczenia oddechowe pozwalają nie tylko wyeliminować powtarzające się błędy językowe czy artykulacyjne, ale także zwiększyć komfort i pewność siebie w sytuacjach komunikacyjnych – zarówno prywatnych, jak i zawodowych. Ćwiczenia na poprawę mowy bazują na aktywizacji aparatu artykulacyjnego, usprawnieniu pracy mięśni odpowiedzialnych za precyzję wypowiedzi oraz świadomym zarządzaniu oddechem oraz tonem mowy. Kontrola nad własnym głosem, a zwłaszcza nad oddychaniem podczas mówienia, poprawa brzmienia głosek, piękna i wyrazista artykulacja samogłosek, umiejętność modulacji głosem, panowania nad wysokością własnego głosu oraz tempem mowy czy pauzami w czasie mówienia – to kluczowe elementy, które wpływają na to, jak jesteśmy odbierani przez innych i czy ludzie chcą słuchać nas oraz naszych nagrań. Nawet najbardziej interesująca treść może stracić na wartości, jeśli wypowiedziana jest w sposób monotonny, zbyt szybki, niewyraźny lub pozbawiony emocji. Ćwiczenia na głos przyczyniają się do uzyskania nie tylko lepszej sprawności narządów głosowych, oddechowych, rezonacyjnych, artykulacyjnych, ale także nad wypracowaniem nawyku większej uważności na sposób mówienia u siebie oraz u innych. Ćwiczenia na poprawę brzmienia głosu i mowy powinny być wykonywane systematycznie i na dowolnych tekstach, także własnych materiałach przygotowanych do nagrywania filmików na Tiktok, Instagram czy YouTube. Przed ważnymi wystąpieniami publicznymi należy potrenować swoją mowę zgodnie z profesjonalnym zestawem ćwiczeń wpływającym na poprawę mowy i swobodę mówienia. 

Jak ćwiczyć mowę?

Skuteczny trening mowy powinien być oparty na aktywacji aparatu artykulacyjnego, zwiększeniu elastyczności narządów mowy oraz poprawie kontroli oddechu i rezonansu. Ćwiczenia tego typu przynoszą korzyści zarówno osobom, które rzadko używają głosu w codziennym życiu i odczuwają tzw. „zastanie” narządów mowy, jak i profesjonalistom – nauczycielom, lektorom, osobom prowadzącym szkolenia czy twórcom internetowym. Mało mówisz na co dzień i obawiasz się, że z czasem Twoja mowa się pogarsza, a głos staje się słaby i niepewny? Wykonuj kilka razy w tygodniu zestaw ćwiczeń na mowę i zatroszcz się o to, by pomimo małej ilości wypowiadanych słów w ciągu dnia (prawdopodobnie ze względu na pracę i charakter) Twój głos mógł brzmieć pewnie, dobrze i swobodnie.

Warto podkreślić, że modulacja głosu – czyli umiejętność świadomego sterowania intonacją, akcentem, melodyką wypowiedzi, tembrem głosu, tempem i natężeniem dźwięku mowy – jest jednym z najważniejszych elementów atrakcyjnego mówienia. Nawet najbardziej wartościowa treść może zostać zignorowana, jeśli przekaz będzie monotonny, zbyt cichy lub pozbawiony emocji.

Ćwiczenia na poprawę mowy dla dorosłych, oparte na lekkim, rytmicznym materiale (wierszyki do poprawy mowy), pozwalają w bezpieczny i przystępny sposób rozwijać umiejętności mówienia z zaangażowaniem, precyzją i swobodą.

Dla kogo są przeznaczone ćwiczenia na poprawę mowy?

Z proponowanego zestawu mogą skorzystać:

  • dorośli chcący poprawić jakość mowy w codziennym życiu,
  • osoby pracujące głosem – nauczyciele, trenerzy, prelegenci, podcasterzy,
  • twórcy internetowi i osoby nagrywające filmy do social mediów,
  • osoby odczuwające dyskomfort przy mówieniu,
  • osoby w trakcie feminizacji lub maskulinizacji głosu,
  • młodzież i dorośli z trudnościami artykulacyjnymi,
  • osoby nieśmiałe, które chcą mówić pewniej i z większą wyrazistością.

Ćwiczenia na poprawy mowy – darmowe ćwiczenia na lepszą mowę

Ćwiczenia na poprawę mowy wykonuj starannie i świadomie – z troską o precyzję artykulacyjną oraz dokładność każdego polecenia. Nie spiesz się. W pracy z głosem jakość zawsze powinna mieć pierwszeństwo przed ilością. Zamiast forsować cały zestaw na siłę, lepiej zrealizować jego część z uważnością i spokojem, dając sobie przestrzeń na obserwację, refleksję i korektę.

Baw się głosem. Eksperymentuj z brzmieniem, intonacją, tempem. Pozwól sobie na swobodę i odrobinę kreatywności – to właśnie dzięki niej Twój głos zacznie żyć i przemawiać z większą naturalnością.

Zalecam, abyś nagrywał(a) siebie podczas ćwiczeń, nawet jeśli początkowo wydaje Ci się to niezręczne. Regularne odsłuchiwanie własnych nagrań to najskuteczniejszy sposób na dostrzeżenie postępów oraz świadome eliminowanie drobnych błędów. Uwierz, że Ty również możesz z czasem z przyjemnością słuchać swojego głosu – wystarczy odpowiednie podejście, systematyczność i otwartość na rozwój.

Przed przystąpienie do treningu głosu wykonaj rozgrzewkę aparatu mowy ➡️ Ćwiczenia aparatu artykulacyjnego

Tekst do pracy to: Sposób na laleczkę – Maria Konopnicka

Ćwiczenia na poprawę mowy – zestaw ćwiczeń do pracy nad mową

Ćwiczenie 1 – Ćwiczenie na poprawę artykulacji w mowie

Umieść dwa palce między siekaczami, delikatnie rozchylając szczęki. Taka pozycja wymusza zwiększoną aktywność aparatu artykulacyjnego, angażując język, wargi i podniebienie do bardziej precyzyjnej pracy. Nie zaciskaj mocno szczęk, gardła, nie napinaj szyi i unikaj zbyt głośnej i krzykliwej mowy – mów spokojnie, swobodnie i nie przemęczaj się.

Czytaj bardzo powoli, koncentrując się na wyraźnym tworzeniu głosek. Daj sobie czas na zauważenie, które elementy artykulacyjne wymagają większego wysiłku – to cenna informacja do dalszej pracy nad mową. Ćwiczenie to wzmacnia precyzję wypowiedzi i uczy Cię odpowiedniej aktywizacji narządów artykulacyjnych w czasie mówienia. Oczywiście w trakcie tego ćwiczenia nie będziesz brzmieć wyraziście, ale to jest trening głosu.

Moja mamo! Z tą laleczką
Nie wytrzymam chyba dłużej!
Ciągle stoi przed lusterkiem,
Ciągle tylko oczki mruży.

To się muska, to się puszy,
To sukienki wciąż odmienia,
A co zniszczy kapeluszy!
Same, same utrapienia.

Ni do książki, ni do igły,
Tylko różne stroi miny,
Już doprawdy, proszę mamy,
Nie wytrzymam i godziny!

Klapsów chyba dam jej kilka,
Albo w kącie ją postawię –
Dzień jest przecież do roboty,
A ta myśli o zabawie!

Na to mama: — Już ja tobie
Podam sposób na laleczkę.
Usiądź sobie tutaj przy mnie
I do ręki weź książeczkę.

Nie zaglądać przez dzień cały
Do lusterka, ucz się ładnie,
A zobaczysz, że i lalkę
Do tych minek chęć odpadnie.

Chcesz poprawić swą laleczkę?
Pracuj pilnie, pracuj szczerze…
Bo ci powiem, moja Julciu:
Ona z ciebie przykład bierze!

Ćwiczenie 2 – Ćwiczenie na odnosowienie głosu i regulacja rezonansu

Przeczytaj ponownie przygotowany tekst, zatykając nos palcami, co pomoże Ci wyeliminować niepożądane nosowanie i skupić się na prawidłowym prowadzeniu dźwięku. Mów bardzo wolno, wydłużając celowo samogłoski – tak, aby brzmienie przypominało śpiewną recytację. Pozwól, aby Twój głos wybrzmiewał swobodnie i z lekkością, a każda głoska miała odpowiednią przestrzeń i czas, by wybrzmieć w pełni.

Skoncentruj się na brzmieniu własnego głosu – słuchaj, jak rezonuje, gdzie się odbija, czy nie brzmi zbyt płasko lub przytłumienie. To ćwiczenie uczy świadomej pracy z rezonatorami oraz wzmacnia dźwięczność mowy.

Pamiętaj o przesadnym otwieraniu ust.

Moja mamo! Z tą laleczką
Nie wytrzymam chyba dłużej!
Ciągle stoi przed lusterkiem,
Ciągle tylko oczki mruży.

To się muska, to się puszy,
To sukienki wciąż odmienia,
A co zniszczy kapeluszy!
Same, same utrapienia.

Ni do książki, ni do igły,
Tylko różne stroi miny,
Już doprawdy, proszę mamy,
Nie wytrzymam i godziny!

Klapsów chyba dam jej kilka,
Albo w kącie ją postawię –
Dzień jest przecież do roboty,
A ta myśli o zabawie!

Na to mama: — Już ja tobie
Podam sposób na laleczkę.
Usiądź sobie tutaj przy mnie
I do ręki weź książeczkę.

Nie zaglądać przez dzień cały
Do lusterka, ucz się ładnie,
A zobaczysz, że i lalkę
Do tych minek chęć odpadnie.

Chcesz poprawić swą laleczkę?
Pracuj pilnie, pracuj szczerze…
Bo ci powiem, moja Julciu:
Ona z ciebie przykład bierze!

Ćwiczenie 3 – Ćwiczenie na oddychanie w mowie

Przeczytaj poniższy tekst, pobierając wdech wyłącznie w zaznaczonych miejscach (/). Jeśli posiadasz już podstawową świadomość technik oddechowych, zastosuj oddech torem przeponowym – czyli z udziałem mięśni dolnych partii tułowia, bez unoszenia klatki piersiowej. Postaraj się jak najdłużej utrzymywać mięśnie w aktywnej pozycji wdechowej, czyli nie zapadać się od razu po rozpoczęciu wypowiedzi.

Czytaj bardzo powoli, ze skupieniem i kontrolą. Twoim głównym celem nie jest tempo, lecz świadome zarządzanie oddechem w trakcie mówienia. Nie pozwalaj sobie na przypadkowe dobieranie powietrza – każdy wdech powinien być celowy, zaplanowany i zsynchronizowany z naturalną strukturą wypowiedzi.

To ćwiczenie rozwija nie tylko oddechową wydolność, ale również precyzję mowy, umiejętność logicznego frazowania oraz komfort w dłuższych wypowiedziach publicznych.

Moja mamo!/ Z tą laleczką
Nie wytrzymam chyba dłużej!/
Ciągle stoi przed lusterkiem,
Ciągle tylko oczki mruży./

To się muska, to się puszy,
To sukienki wciąż odmienia,
A co zniszczy kapeluszy!/
Same,/ same utrapienia./

Ni do książki, ni do igły,/
Tylko różne stroi miny,/
Już doprawdy, proszę mamy,
Nie wytrzymam i godziny!/

Klapsów chyba dam jej kilka,
Albo w kącie ją postawię –/
Dzień jest przecież do roboty,
A ta myśli o zabawie!/

Na to mama: /— Już ja tobie
Podam sposób na laleczkę./
Usiądź sobie tutaj przy mnie
I do ręki weź książeczkę./

Nie zaglądać przez dzień cały
Do lusterka, /ucz się ładnie,
A zobaczysz, że i lalkę
Do tych minek chęć odpadnie./

Chcesz poprawić swą laleczkę?/
Pracuj pilnie, pracuj szczerze…
Bo ci powiem, moja Julciu:/
Ona z ciebie przykład bierze!/

Ćwiczenie 4 – Ćwiczenie na modulację wypowiedzi

W tym ćwiczeniu przeczytaj dialog, zmieniając barwę i sposób mówienia w zależności od postaci. To zadanie rozwija umiejętność modulowania głosu, świadomego zarządzania tempem, intonacją i emocją w wypowiedzi. Podejdź do niego aktorsko i z zaangażowaniem, wcielając się w każdą z ról.  Zwróć szczególną uwagę na intonację dynamiczną – oznaczoną w tekście strzałkami:

  • w górę – stosuj przy pytaniach, emocjonalnych reakcjach, ekscytacji,
  • w dół – przy zakończeniach myśli, stwierdzeniach, wypowiedziach spokojnych lub poważnych (↓ ↓- bardzo nisko)

Dodatkowo, w tekście znajdziesz oznaczenia pauz oddechowych (/), które warto wykonać, aby poprawić frazowanie i kontrolować oddech w trakcie mówienia (// – dłuższe pauzy).

🎭 Dziewczynka

  • głos pośredni (średnia wysokość)
  • barwa ostra, dźwięczna, rezonująca „na masce”,  jasna
  • tempo żywe, rytmiczne
  • bardzo wyrazista artykulacja i silne akcentowanie słów kluczowych

👩‍🦰 Mama

  • głos niższy, spokojny
  • barwa ciepła
  • tempo umiarkowane, dłuższe frazy mówione na jednym oddechu
  • częste pauzy na końcach fraz ( / )
  • intonacja bardziej łagodna i płynna

Moja mamo  / ↓ Z tą laleczką ↑
Nie wytrzymam chyba dłużej! ↓ /
Ciągle stoi przed lusterkiem ↑
Ciągle tylko oczki mruży. ↓ /

To się muska, to się puszy ↑
To sukienki wciąż odmienia ↑
A co zniszczy kapeluszy! ↑ /
Same, ↓same utrapienia. ↓ //

Ni do książki, ni do igły, ↑
Tylko różne stroi miny, ↓ /
Już doprawdy, proszę mamy ↑
Nie wytrzymam ↓ i godziny ↓ /

Klapsów chyba dam jej kilka ↑
Albo w kącie ją postawię ↓ /
Dzień jest przecież do roboty ↓
A ta ↑ myśli o zabawie! ↓ //

Na to mama: ↓ ↓ //— Już ja tobie
Podam sposób na laleczkę. ↓ ↓ /
Usiądź sobie tutaj przy mnie ↑
I do ręki weź książeczkę. ↓ /

Nie zaglądaj przez dzień cały
Do lusterka, ↓ / ucz się ładnie↑
A zobaczysz że i lalkę
Do tych minek chęć odpadnie. ↓ ↓ //

Chcesz poprawić swą laleczkę?↑ /
Pracuj pilnie, ↓ pracuj szczerze… ↓ /
Bo ci powiem, moja Julciu ↓ /
Ona z ciebie przykład bierze! ↓ ↓ //

Od czego zacząć poprawę mowy u osoby dorosłej?

Regularna praktyka i świadome wykonywanie prostych, a jednocześnie skutecznych ćwiczeń na lepszą mowę to pierwszy krok do zbudowania pewności siebie, wyraźnego brzmienia i większej swobody w codziennej komunikacji. Niezależnie od tego, czy przygotowujesz się do wystąpień publicznych, chcesz poprawić swoją dykcję, czy po prostu pragniesz mówić ciekawiej i z większym zaangażowaniem – warto wdrożyć do swojej rutyny ćwiczenia na modulację w mowie oraz techniki wspierające prawidłowy oddech i artykulację.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak ogromne znaczenie ma sposób, w jaki mówimy. Właśnie dlatego ćwiczenia na ciekawszą mowę są dziś nie tylko domeną aktorów, nauczycieli czy lektorów, ale także osób prowadzących własne firmy, działających w social mediach i każdego, kto chce być bardziej zrozumiany i słuchany. 

Co ważne – wszystkie przedstawione ćwiczenia są dostępne na telefonie, dzięki czemu możesz je wykonywać w dowolnym miejscu i czasie. Wystarczy kilka minut dziennie, by zacząć zauważać realną poprawę komfortu mówienia, brzmienia głosu i sposobu wypowiadania się.

Jeśli chcesz kontynuować pracę nad swoim głosem, zapraszam do skorzystania z innych ćwiczeń dostępnych na stronie Akademii Śpiewu – znajdziesz tam profesjonalne materiały do samodzielnego treningu. Pamiętaj jednak, że samodzielna praca nad poprawa mowy bywa trudna, czasochłonna, a i skuteczność może być różna, dlatego najlepiej skorzystać z pomocy specjalisty, który dostosuje zestaw ćwiczeń na mowę do Twoich potrzeb i występujących trudności. 

Nie czekaj – umów się na pierwsze konsultacje ze specjalistą od mowy ➡️ Kontakt

Polecane na stronie:

➡️ Ćwiczenia na lepszą mowę

➡️ Jak ćwiczyć modulację głosem?

➡️ Jak mówić wyraźnie na filmikach

➡️ Jak pozbyć się yyy, eee oraz waty językowej

Wybierz temat wiadomości

Dołącz do Akademii Śpiewu

Poszukujesz profesjonalnego nauczyciela emisji głosu? Napisz do doświadczonej specjalistki w dziedzinie śpiewu, mowy oraz rehabilitacji głosu i porozmawiajmy o Twoim głosie. Dowiedz się, jak skutecznie poprawić Twoją mowę, rozwinąć się wokalnie i spełnić marzenia o pięknym i zdrowym głosie. Specjalnie dla Ciebie zostanie przygotowany specjalny plan pracy nad głosem dostosowany do Twoich potrzeb, oczekiwań oraz możliwości.