Nauka śpiewu

Konsultacje wokalne

Czy głos można wyćwiczyć?

Czy głos można wyćwiczyć? Czy naprawdę wykonując ćwiczenia można zmienić brzmienie swojego głosu? Czy można przestać fałszować? Czy rzeczywiście wskutek lekcji śpiewu można zacząć dobrze brzmieć? Jakie warunki należy spełnić, by wyćwiczyć głos? Czy każdy może wytrenować go?

Czy głos można wyćwiczyć?

Głos jest instrumentem, lecz w przeciwieństwie do kontrabasu, fortepianu czy gitary jest bardzo elastyczny i zmienny, a przyczyną takiego stanu rzeczy jest fakt, iż źródłem dźwięku, jego generatorem i rezonatorem jest żywy organizm. Trenując konkretne partie mięśniowe, uświadamiając sobie działanie przestrzeni rezonacyjnych, wspomagając się mimiką wokalną, można radykalnie zmienić brzmienie głosu. Tak jak każdy może wytrenować własne ciało, tak też KAŻDY JEST W STANIE DO PEWNEGO STOPNIA WYĆWICZYĆ SWÓJ GŁOS.

Czy głos można wyćwiczyć? Warunki, które trzeba spełnić

Do śpiewania czy pracy nad głosem nie są potrzebne specjalne zdolności czy predyspozycje, jednak głos można wyćwiczyć tylko wtedy, gdy zostaną spełnione poniższe warunki:

  • Zdrowy aparat głosowy oraz brak zdrowotnych przeciwskazań do nauki śpiewu
  • Przeciętna lub dobra kondycja fizyczna
  • Brak poważnych chorób psychicznych czy zaburzeń
  • Brak zaburzeń intelektualnych
  • Kontaktowość i umiejętność przyjmowania konstruktywnej krytyki
  • Koordynacja ruchowa
  • Stosowanie się do zaleceń pedagoga
  • Odpowiednia motywacja i konsekwencja
  • Pracowitość i systematyczność

Do tego, by wytrenować swój głos nie są konieczne żadne wybitne umiejętności czy predyspozycje, raczej klasyczne warunki do nauki czegoś, co można zaliczyć do aktywności psycho – fizycznej, jak np. taniec, akrobatyka czy nawet sport. Systematyczne treningi, zaufanie nauczycielowi to podstawa do osiągnięcia sukcesu. Nauka śpiewu wymaga umiejętności przyswajania nowych informacji i wykonywania ćwiczeń czasem fizycznych (oczywiście jest to umiarkowana aktywność).

Czy głos można wyćwiczyć? Sama prawda o nauce śpiewu

KAŻDY GŁOS DO PEWNEGO POZIOMU MOŻNA WYĆWICZYĆ. Wymaga to jednak zaangażowania, skupienia, treningów i troszkę cierpliwości, gdyż nic samo nie przychodzi – na sukces trzeba zapracować. Chęć zmiany brzmienia swojego głosu czy nabycia umiejętności z zakresu wokalistyki to podstawa. Do nauki śpiewu nie jest potrzebny wielki talent, zdolność czytania nut, umiejętność czytania a vista (czyli od pierwszego zerknięcia w nuty), genialna pamięć muzyczna, umiejętność uczenia się tekstów w każdym języku w kilka minut na pamięć, znajomość pojęć muzycznych, umiejętność śpiewania na głosy czy umiejętność gry na pianinie czy gitarze. Do pewnego poziomu każdy może zmienić swój głos i nauczyć się śpiewać, nie wszyscy zaś powinni mieć tak ambitne plany jak zawodowe zajmowanie się śpiewaniem, ale każda osoba, która spełniła warunki wspomniane w tym artykule może śpiewać “ładnie”.

O czym warto pamiętać?

Brzmienie głosu jest zależne od techniki wokalnej (rezonans, otwarcie krtani, nastawienie głosowe itp.), a więc pracując nad nią, można poprawić swoją barwę, rozwinąć skalę i brzmieć naprawdę pięknie.

Wybierz temat wiadomości

Dołącz do Akademii Śpiewu

Poszukujesz profesjonalnego nauczyciela emisji głosu? Napisz do doświadczonej specjalistki w dziedzinie śpiewu, mowy oraz rehabilitacji głosu i porozmawiajmy o Twoim głosie. Dowiedz się, jak skutecznie poprawić Twoją mowę, rozwinąć się wokalnie i spełnić marzenia o pięknym i zdrowym głosie. Specjalnie dla Ciebie zostanie przygotowany specjalny plan pracy nad głosem dostosowany do Twoich potrzeb, oczekiwań oraz możliwości.