Dlaczego ludzie mówią różnymi głosami?

Dlaczego ludzie mówią różnymi głosami?

Dlaczego ludzie mówią różnymi głosami? To pytanie pojawia się dopiero wtedy, gdy poznając lepiej jakąś osobę dostrzegamy, iż innym głosem zwraca się do swojego zwierzaka, rodziców, przyjaciół, partnera oraz współpracowników czy sprzedawczyni w sklepie. Czy mówienie różnymi głosami jest formą manipulacji? Czy dokonuje się takiej modyfikacji brzmienia własnego głosu w celu osiągnięcia własnych celów i korzyści? Jak technicznie można wyjaśnić umiejętność mówienia różnymi głosami?

Dlaczego ludzie mówią różnymi głosami – źródło i mechanizm

Głos ludzki to wyjątkowy instrument, można z niego wydobyć całą paletę barw i dźwięków o zróżnicowanej częstotliwości, natężeniu i dynamice. Znając podstawowe zasady fonacji oraz zjawiska rezonansu, można zrozumieć fakt, iż każdy niezależnie od umiejętności wokalnych czy rodzaju głosu może swobodnie modyfikować swoją mowę (lub śpiew). Dźwięk wytwarzany w fałdach głosowych nie posiada jeszcze ani dźwięczności ani nie jest nośny, te cechy zostają mu nadane w przestrzeniach rezonacyjnych, zaś aparat artykulacyjny nadaje mu ostateczny kształt – zarówno część rezonatorów jak i narządy takie jak żuchwa, język, miękkie podniebienie czy usta są zmiennokształtne, co nie pozostaje bez znaczenia dla brzmienia dźwięku mowy.

Cóż to oznacza w praktyce? Zmieniając poziom aktywności, a także ułożenie i kształt przestrzeni rezonacyjnych oraz aparatu artykulacyjnego można wpływać na zmianę brzmienia głosu. Poza barwą głosu nie bez znaczenia pozostaje wolumen – tutaj kluczową rolę odgrywa oddech oraz ciśnienie wydychanego powietrza – zmieniając je można wydobywać dźwięki o zmiennej, skrajnej dynamice. Każdy element zmiany brzmienia głosu (mowy) ma swoje uzasadnienie w pracy kluczowych narządów biorących udział w emitowaniu dźwięku, tak więc mówienie czy śpiewanie „różnymi głosami” jest naturalne i nie wpływa negatywnie na narząd głosotwórczy, a wręcz przeciwnie – może pomóc odkryć ogromne możliwości modulacyjne głosu.

Dlaczego ludzie mówią różnymi głosami? – kiedy dostrzegasz różne głosy

Większość osób, poza profesjonalistami, którzy trudzą się zawodem aktora czy prezentera, nie ma świadomości własnych umiejętności w kontekście zmiany brzmienia głosu – zazwyczaj „nowe głosy” pojawiają się naturalnie i są reakcją na konkretne osoby czy sytuacje. Czy każdy spotkał się ze zmianą głosu? Zdecydowanie tak. Przytoczę przykład, który najlepiej obrazuje i z pewnością z autopsji lub obserwacji jest znany.

Pierwsza randka – on mówi nisko, starając się (świadomie lub nie) podkreślić niski formant, nadać głosowi męską barwę, ona: brzmi delikatnie, lecz dźwięcznie, podkreśla średni lub wyższy formant, uważając by głos nie był nadmiernie niski lub piskliwy. W trakcie kolejnych spotkań, z czasem ona pokazuje niższe brzmienie własnego głosu, a on również zmienia czasem barwę na delikatniejszą czy nawet lekko nosującą. Mija miesiąc a ona potrafi zdecydowanym, niskim, czasem mocno brzmiącym głosem wyrazić swoje niezadowolenie, by następnie piskliwym głosikiem uroczo przepraszać za bezpodstawnego focha, a na koniec pojawiają się elementy dziecięcej mowy i zupełnie inny głos, on natomiast czasem brzmi jak młody chłopak, zdarzają się pojedyncze elementy mowy wysokiej, a także głos delikatny, ciepły, taki który kojarzy się z mówieniem do małego szczeniaczka. Cóż się podziało z pierwotną wersją głosów? Głos jest niezwykle elastycznym instrumentem, który koresponduje z emocjami, uczuciami, myślami a nawet wizerunkiem. Jeśli kobieta zaczyna czuć się swobodnie w towarzystwie swojego nowego partnera, wówczas przestaje kontrolować każdy swój ruch, a także mowę – pozwala sobie na piskliwe dźwięki, na naturalność. Psychika ludzka odgrywa kluczową rolę w emisji głosu – pozwalając dojść do głosu wewnętrznemu dziecku, można dostrzec zmianę głosu na mowę dziecięcą. Jest to zdrowe, oczywiście pod warunkiem, że mowa dziecięca pojawia się w odpowiednich warunkach i nie trwa zbyt długo, gdyż regularne i częste mówienie z ułożeniem gardła oraz aparatu artykulacyjnego w sposób charakterystyczny dla dzieci, mogłoby zniekształcić brzmienie „normalnego” głosu.

Dlaczego ludzie mówią różnymi głosami? – cel

Mówienie różnymi głosami, jeśli nie jest działaniem celowym, wyuczonym, wyszkolonym na różnego rodzaju kursach manipulacji – jest naturalne, a więc odbywa się w połączeniu z psychiką. Nie bez znaczenia jest aktualna rola, którą ktoś odgrywa. Przykładowo pan prezes w pracy będzie mówił nisko, głośno i pewnie, zaś w domu jego głos będzie brzmiał łagodnie i wyżej. Nie można rozpatrywać mówienia różnymi głosami jako formy manipulacji. Mowa służy do komunikacji, wyrażania swoich myśli, poglądów, dzielenia się wiedzą, ale także do wyrażania siebie – każdy rodzaj głosu pojawia się z konkretnego powodu, często podświadomie i niekontrolowanie, odruchowo. Mówienie różnymi głosami można porównać do stylizacji i ubioru. Wychodząc do biura kobieta ubiera kostium oraz szpilki, idąc na siłownię – wkłada wygodne legginsy i top, wybierając się na zajęcia ze śpiewu ubiera jeansy i modną koszulkę, zaś sprzątając w domu ma na sobie stary, rozciągnięty dres. Jedna osoba, a tyle różnych stylizacji i to często skrajnych, w dodatku jednego dnia. Dokładnie tak samo jest z głosem – niejako ubieramy taki głos, jaki aktualnie jest dla nas najwygodniejszy i adekwatny.

Dlaczego ludzie mówią różnymi głosami? Dzieje się tak, gdyż głos wyraża ich samych w danym momencie. Nie należy obawiać się zmian brzmienia głosu czy blokować ich.

Pozwól sobie na głos, który aktualnie czujesz, że jest prawdziwie Twój.