Nauka śpiewu

Konsultacje wokalne

Dlaczego warto pracować nad mową?

Jeśli zastanawiasz się, dlaczego warto pracować nad mową to znaczy, że albo myślisz o rozpoczęciu pracy nad swoim głosem lub już zrobiłeś pierwszy krok w tym kierunku. Mowa jest niezwykle ważna w życiu każdego człowieka – niezależnie od wieku, płci, wykonywanego zawodu, pasji czy charakteru. To właśnie mowa jest sposobem komunikowania się z otoczeniem, wyrażania siebie, swoich emocji i myśli. Warto, by głos pasował do Ciebie, byś czuł się z nim dobrze, że Twój głos jest naprawdę Twój – taki, jaki chcesz.

Dlaczego warto pracować nad mową? Komunikacja

Nie ma chyba nic gorszego niż sytuacja, gdy masz komuś do przekazania ważną informację, liczy się każda minuta, lecz okazuje się, że mówisz na tyle niewyraźnie, iż musisz kilkukrotnie powtarzać swoje słowa. Kolejnym koszmarem jest ten moment, gdy orientujesz się, że w trakcie Twoich opowieści ludzie jedynie przytakują, bo wstyd im przyznać, że zwyczajnie nie rozumieją Twojej mowy. W wyniku nieprawidłowej komunikacji często dochodzi do sytuacji stresujących, problemów, a nawet konfliktów. W życiu często pojawiają się różnego rodzaju bariery komunikacyjne, lecz mowa nie powinna do nich należeć – jest czymś, co można z łatwością zmienić. Komunikacja jest niezwykle ważna zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym.

Dlaczego warto pracować nad mową? Pewność siebie

Pewność siebie jest ogromną zaletą, na każdej płaszczyźnie ułatwia życie, sprawia, że łatwiej iść śmiało przez życie, nawet spotykając na jego drodze przeszkody czy niepowodzenia. Pewność siebie budowana jest przez wiele elementów – głos i mowa są jednym z nich. Gdy masz świadomość, że Twój głos jest ładny, mocny, przyjemny dla słuchaczy, a mowa wyraźna – chętniej zabierasz publicznie głos, wyrażasz swoje przekonania, chętniej przebywasz w towarzystwie i nie boisz się wystąpień publicznych, nie masz problemu, by zapytać kogoś o drogę, zagadać do kobiety na siłowni czy w sklepie, odpowiedzieć na zaczepki przystojnego mężczyzny w restauracji czy iść na rozmowę kwalifikacyjną do wymarzonej pracy. Chcesz walczyć o siebie, spełnienie marzeń i lepsze życie? Twój głos niech będzie Twoją tajną bronią…

Dlaczego warto pracować nad mową? Bądź sobą

Choć głos powinien idealnie pasować do człowieka, jego budowy ciała, osobowości czy charakteru czasem natura płata figle, wskutek tego zdarzają się sytuacje, gdy tęgi, dobrze zbudowany mężczyzna mówi piskliwym głosem, zaś drobna, śliczna blondyneczka – bardzo nisko i głośno. Niepasujący głos do człowieka może być ogromnym kompleksem, czymś co wyraźnie utrudni życie, a mówienie może być prawdziwą udręką. Nie czujesz się dobrze z samym sobą, czujesz, że żyjesz z czymś, co kompletnie do Ciebie nie pasuje i nie potrafisz sobie z tym poradzić. Zamknięcie się w sobie, milczenie, unikanie kontaktów z ludźmi, płaczliwość, a nawet epizody depresyjne – oto skutki posiadania głosu, który nie pasuje do człowieka. A przecież nad mową można pracować…

Dlaczego warto pracować nad mową? Wyrażanie uczuć i emocji

Uczucia i emocje to te elementy, które sprawiają, że czujemy, iż naprawdę żyjemy pełnią życia. Radość, szczęście, miłość, pasja, zachwyt, sympatia czy zadowolenie to coś, co warto wyrażać, oczywiście smutek, żal czy złość to również nieodłączne elementy naszego istnienia. Choć bolesne i trudne, są potrzebne. Tłumione uczucia i emocje nie tylko utrudniają funkcjonowanie, lecz mogą przyczynić się do zaburzeń osobowości czy chorób psychicznych. Żyjemy wśród ludzi, więc musimy umieć wyrażać swoje uczucia i emocje, lecz niestety głos może nam to utrudnić. Monotonna mowa, brak odpowiedniego podparcia oddechowego oraz panowania nad wolumenem (zbyt cicha lub zbyt głośna mowa), nieodpowiednia wysokość mowy mogą przyczynić się do tego, że ktoś mówi w sposób, który zupełnie nie wyraża jego uczuć i emocji. Przykładowo ktoś, kto ma bardzo matową barwę, a nawet zachrypnięty głos, mówi zbyt wolno i cicho nie będzie mógł odpowiednio wyrazić swojego entuzjazmu czy radości, zaś ktoś, kto nie potrafi dostosować wolumenu głosu do otoczenia, zamiast wyznać czule swoje uczucia – wykrzyczy (wyzna) ukochanej osobie miłość. Niektóre uczucia powinny być wyrażone w odpowiedni sposób, nie tylko przy użyciu tych słów, na których brzmienie serce mocniej bije, ale także ciepłą, przyjemną barwą, bardzo czule, delikatnie, tworząc magiczną aurę i niezapomniane chwile. Głosem można czarować…

Dlaczego warto pracować nad mową? Czy warto?

Każdy człowiek ma prawo wyboru – jedni żyją wygodnie i leniwie, zaś inni są aktywni, ciągle się rozwijają i mają wiele pasji. Z pewnością są ludzie, którzy nie przywiązują wagi do swojej mowy, lecz nie oznacza to, że ich otoczenie: bliscy, rodzina, partnerzy, znajomi, współpracownicy czy klienci – również mają takie podejście. Są osoby, które nie odczuwają potrzeby zmian czy samorozwoju i takie podejście trzeba akceptować, lecz jeśli chcesz żyć pełnią życia, czuć się dobrze z sobą, śmiało mówić o swoich uczuciach i emocjach, opowiadać ciekawe historie, zabierać głos, występować publicznie i nawiązywać nowe znajomości, wtedy warto popracować nad mową. Pracując nad mową inwestujesz… w siebie;)

Twoja mowa jest Twoją wizytówką. Dowiedz się więcej o wpływie mowy na jakość życia słuchając podcastu Akademia Śpiewu Po Godzinach.

Wybierz temat wiadomości

Dołącz do Akademii Śpiewu

Poszukujesz profesjonalnego nauczyciela emisji głosu? Napisz do doświadczonej specjalistki w dziedzinie śpiewu, mowy oraz rehabilitacji głosu i porozmawiajmy o Twoim głosie. Dowiedz się, jak skutecznie poprawić Twoją mowę, rozwinąć się wokalnie i spełnić marzenia o pięknym i zdrowym głosie. Specjalnie dla Ciebie zostanie przygotowany specjalny plan pracy nad głosem dostosowany do Twoich potrzeb, oczekiwań oraz możliwości.