Dziecinny głos
Dziecinny głos u osoby dorosłej może mieć wiele przyczyn: od tych biologicznych – niedorozwój narządów głosotwórczych, nieprawidłowo przebyta mutacja, uszkodzenia mechaniczne, nieprawidłowo działające przestrzenie rezonacyjne, po typowo techniczne: zaciśnięta krtań, brak umiejętności otwierania dolnych rezonatorów, zbyt mała aktywność żuchwy w czasie mowy, brak podparcia oddechowego, aż po problemy psychiczne, kompleksy, nerwice, depresję i inne.
Dziecinny głos u osoby dorosłej
Dziecięcy głos u osoby dorosłej nie jest czymś, co można zignorować nie tylko z powodu samego brzmienia, częstych problemów w codziennym życiu, gdy konieczna jest rozmowa telefoniczna z jakimś urzędnikiem lub w pracy, gdy współpracownicy, klienci czy przełożeni nie okazują szacunku – właśnie z powodu brzmienia głosu. Posiadanie dziecięcego głosu często wiąże się z przypisywaniem takiej osobie cech dziecka, patrzenie na niego jak na osobę niekompetentną, nieodpowiedzialną, nieśmiałą czy nawet infantylną. Głos jest wizytówką i naturalne jest przypisywanie konkretnych cech do określonego brzmienia głosu. Oceniamy po pozorach, a jednym z kryterium jest głos. Głos niski kojarzy nam się z inteligencją, kompetencją, rzetelnością, zaś głos piskliwy z infantylnością, nieodpowiedzialnością.
Mam dziecinny głos – co mam zrobić?
Jeżeli uważasz, że posiadasz dziecinny głos najpierw udaj się do lekarza foniatry, który sprawdzi czy Twoja krtań, fałdy głosowe i inne narządy rozwinęły się w sposób prawidłowy, czy nie cierpisz na jakieś choroby głosu. Następnie zastanów się, czy Twoje problemy z dziecinnym głosem nie są wynikiem zaburzeń psychicznych, lęków, nerwic, kompleksów lub depresji. Jeżeli Twoje ciało i psychika funkcjonują prawidłowo to nie pozostaje Ci nic innego, jak tylko zadzwonić i umówić się na zajęcia z emisji głosu – podczas pierwszego spotkania profesjonalny nauczyciel emisji głosu mówionego określi przyczynę dziecinnego głosu, plan działania oraz konkretne ćwiczenia, których celem będzie zmiana brzmienia Twojego głosu. Dziecinny głos można zmienić, ale należy mieć świadomość, że jest to proces, a więc potrzebna jest cierpliwość i czas.
Dziecinny głos – czy mogę samodzielnie go zmienić?
Dziecinny głos jest poważnym zaburzeniem emisji głosu, więc niezwykle trudno jest samodzielnie to zmienić w sposób, który będzie prawidłowy i przede wszystkim bezpieczny dla głosu. Jedynie możesz próbować mówić lekko niżej, ale uważaj: podczas próby obniżenia głosu, nie możesz odczuwać żadnego napięcia w obrębie krtani ani bólu. Pamiętaj też o tym, że czasem mocniejsze otwieranie ust może wspomóc choć minimalnie otwarcie przestrzeni rezonacyjnych. Możesz samodzielnie wykonać ćwiczenia aparatu artykulacyjnego, a szczególnie ćwiczenia żuchwy. Zestawy ćwiczeń znajdziesz tutaj.
Dziecinny głos nie jest czymś z czym powinieneś się pogodzić. Masz prawo posiadać głos, który pasuje do Ciebie, wyraża Ciebie i sprawia, że Twoi współrozmówcy, współpracownicy czy otoczenie okazuje Ci należyty szacunek i chętnie słucha tego, co masz do powiedzenia.