Nauka śpiewu

Konsultacje wokalne

Indywidualne zajęcia wokalne

Indywidualne zajęcia wokalne to coraz popularniejsza forma zajęć wokalnych. Czy indywidualna nauka śpiewu jest bardziej efektywna od grupowej? Czego można się nauczyć w czasie indywidualnych zajęć wokalnych? O czym należy pamiętać rozpoczynając współpracę ze swoim osobistym trenerem? Jakie pułapki i trudności mogą się pojawić w czasie indywidualnych lekcji śpiewu? Dowiedz się wszystkiego o zajęciach wokalnych. 

Indywidualne zajęcia wokalne – podstawowe informacje

Indywidualne zajęcia wokalne to spotkanie z profesjonalnym nauczycielem śpiewu w formie jeden na jeden (stacjonarnie lub online). W przeciwieństwie do zajęć grupowych taka forma pracy umożliwia całkowite skupienie się na uczniu, jego potrzebach, problemach, a cały przebieg nauki to współpraca dwóch osób. Najczęściej takie lekcje śpiewu skorelowane są z prywatnym nauczaniem i są przeznaczone dla osób w każdym wieku, na każdym poziomie zaawansowania oraz stanie zdrowia (psychicznego i fizycznego). 

Zalety indywidualnych lekcji śpiewu:

  1. Całkowicie spersonalizowany tok nauki.
  2. Pełna swoboda dotycząca przebiegu lekcji, przerabianego materiału, repertuaru oraz intensywności nauki.
  3. Częstotliwość zajęć dostosowana do ucznia.
  4. Możliwość swobodnego dialogu z pedagogiem, zadawania pytań oraz zgłaszania wątpliwości.
  5. Nawiązywanie więzi z nauczycielem (śpiew jako forma terapii).
  6. Brak egzaminów, przesłuchań czy innych form wywołujących stres i niepokój.
  7. Całkowita prywatności.
  8. Szybkie tempo rozwoju.
  9. Brak skrępowania czy wstydu.
  10. Możliwość realizacji własnych marzeń wokalnych.

Czy indywidualne lekcje śpiewu są lepsze od grupowych?

Indywidualne zajęcia wokalne są zdecydowanie lepszą opcją niż grupowe lekcje śpiewu. Oczywiście wybór miejsca lub instytucji również ma ogromne zacznie w przebiegu zajęć czy innych zagadnień pobocznych. Ucząc się wokalistyki w Państwowej Szkole Muzycznej korzysta się z indywidualnych lekcji śpiewu, lecz nauka ta nie jest tak spersonalizowana i osobista jak korzystając z prywatnych ośrodków lub trenerów. Każda państwowa szkoła, akademia czy ognisko muzyczne posiadają sztywne zasady funkcjonowania, system oceniania czy weryfikowania postępów, a ponadto narzucane jest opanowanie nie tylko samej umiejętności śpiewania, lecz nauka przedmiotów dodatkowych jak np. Kształcenie słuchu, historia muzyki, zasady muzyki. Pedagog prowadzący posiada ustalony harmonogram a częstotliwość spotkań również jest ograniczona. Mówiąc wprost: choć zajęcia odbywają się teoretycznie indywidualnie nie ma to nic wspólnego z indywidualną nauką. Wybierając prywatne lekcje śpiewu lub ośrodki, które oferują naukę wokalu, uczeń nie tylko jest osobą decyzyjną odnośnie formy zajęć, intensywności, ale również zostaje zaspokojona jego ciekawość w tych dziedzinach, które go naprawdę interesują – bez zbędnego poznawania formy sonatowej czy zasad rozwiązywania dominanty nonowej. Prywatne lekcje śpiewu to przede wszystkim ścisła współpraca z nauczycielem, który z czasem nauki staje się prawdziwym przewodnikiem po tym wokalnym świecie. Indywidualne lekcje śpiewu spełniają swoją rolę i dają komfort nauki tylko wówczas, gdy nie jest ona wymuszona czy ograniczana koniecznością przestrzegania z góry ustalonego planu działania. 

Indywidualne zajęcia wokalne – psychologia

Skupiając się na nauce śpiewu nie można pominąć ogromnego znaczenia psychiki w rozwoju wokalnym. Wokaliści jako osoby wysoko wrażliwe potrzebują szczególnej troski, opieki oraz wolności, by pogłębiać swoją wiedzę i nabywać nowe umiejętności. Indywidualne zajęcia wokalne dają możliwość rozmawiania z nauczycielem śpiewu – otwierania się na niego, zgłaszania swoich wątpliwości, uwag czy sugestii dotyczących pracy. Pierwszym krokiem do wkroczenia na wyższy szczebel na tej drabinie wokalnej jest dobre nastawienie psychiczne, uświadomienie sobie swoich własnych słabości i niedociągnięć oraz szczegółowe omówienie planu działania oraz zrozumienie samego siebie, by lepiej pojąć niektóre „zachowania” swojego głosu. Ucząc się śpiewu nie należy zapominać o holistycznym podejściu do rozwoju emisji głosu, a przecież psychika wokalisty jest równie ważna, co jego fałdy głosowe czy przepona.

Wybierając indywidualne zajęcia wokalne należy wykonać dokładny research, a wybór pedagoga powinien być podyktowany dokładną analizą jego osoby, techniki oraz podejścia do śpiewu oraz swego rodzaju intuicją. Dobrą energię się czuje – czasem patrząc na czyjeś zdjęcie czy słuchając głosu można poczuć siłę przyciągania – warto wtedy iść za tym głosem. 

Indywidualne lekcje śpiewu nie powinny nikogo zamykać na chęć wspólnego śpiewania czy poznawania innych ludzi, którzy również kochają śpiewać.

Wybierz temat wiadomości

Dołącz do Akademii Śpiewu

Poszukujesz profesjonalnego nauczyciela emisji głosu? Napisz do doświadczonej specjalistki w dziedzinie śpiewu, mowy oraz rehabilitacji głosu i porozmawiajmy o Twoim głosie. Dowiedz się, jak skutecznie poprawić Twoją mowę, rozwinąć się wokalnie i spełnić marzenia o pięknym i zdrowym głosie. Specjalnie dla Ciebie zostanie przygotowany specjalny plan pracy nad głosem dostosowany do Twoich potrzeb, oczekiwań oraz możliwości.