Nauka śpiewu

Konsultacje wokalne

Wpływ urlopu na głos

Jaki jest wpływ urlopu na głos? Czy wakacje wpływają pozytywnie na zdrowie głosu oraz rozwój emisji głosu? Czy można tak zaplanować wakacje, by mimo wszystko dbać o głos w czasie urlopu? Jakie miejsce najlepiej wybrać na wypoczynek: morze czy góry?Jak dbać o głos w czasie urlopu i w okresie wakacyjnym? Jaki wpływ może mieć urlop na głos? Jakie czynniki należy brać pod uwagę, wybierając miejsce odpoczynku? Dowiedz się o tym, jak wpływa urlop na funkcjonowanie głosu.

Wpływ urlopu na profilaktykę emisji głosu

W celu odpowiedniego zagłębienia się w temat, niezbędne jest poznanie czynników wpływających na emisję głosu w życiu codziennym. Ważną sprawą jest, by na co dzień dbać o swój głos, bo każdy człowiek ma przecież jedną krtań i niewymienne struny głosowe. Wymaga to odrobiny wysiłku, ale dzięki temu można odczuć zdecydowaną różnicę i polepszenie kondycji aparatu głosowego, co przyczyni się do lepszego samopoczucia mówcy oraz poprawności jego emisji głosu.

Wpływ urlopu na głos

Kluczowymi czynnikami są: temperatura, wilgotność i czystość powietrza.
Ogrzewanie, suche powietrze osłabiają i podrażniają śluzówkę, co ułatwia przedostanie się wirusów i bakterii do organizmu. Ponadto powodują uczucie dyskomfortu. W pomieszczeniach, w których głos wykorzystywany jest zawodowo, powinny znaleźć się nawilżacze powietrza, gdyż jego wilgotność powinna wynosić 60-70%, a niestety realnie rzadko przekracza 45%. Należy zwrócić również uwagę na fakt, iż sezon grzewczy w Polsce jest bardzo długi, więc przez większość roku osoby pracujące głosem są narażone na przebywanie w szkodliwych warunkach. W takiej sytuacji niezbędne jest picie dużej ilości płynów (wody), szczególnie podczas fonacji (czyli wydobywania głosu). Przyczynia się to do polepszenia kondycji śluzówki jamy ustnej, gardłowej i nosowej oraz całego organizmu. Niestety nadmierna wilgoć również nie sprzyja prawidłowemu funkcjonowaniu aparatu głosowego. Osadza się ona wówczas w górnych drogach oddechowych i powoduje kłopoty fonacyjne.

Nagłe zmiany temperatury również nie wpływają korzystnie – sprzyjają infekcjom, a te przyczyniają się do osłabienia głosu. Dlatego ważne jest, by chronić narząd głosotwórczy przed przeziębieniami i unikać wszelkich przeciągów. Mowa, śpiew, gorąca kąpiel oraz spożywanie ciepłych napojów- rozgrzewają gardło. Należy unikać wychodzenia na powietrze po wykonywaniu tych czynności, szczególnie zimą. Prawidłowa temperatura powinna wynosić 18- 21stopni. Należy unikać nadużywania aparatu głosowego w zbyt niskich temperaturach. Często mamy mówią swoim dzieciom, żeby nie rozmawiały na dworze, zwłaszcza podczas zimy i dbają w ten sposób o zdrowie swoich pociech. Podczas rozmowy trudno powstrzymać się przed oddychaniem ustami. Naturalny oddech odbywa się przez nos, co umożliwia oczyszczanie, ogrzewanie oraz nawilżanie wprowadzanego powietrza. W czasie mowy oraz śpiewu zasysa się powietrze przez usta, wówczas do gardła dostaje się powietrze o wilgotności i temperaturze zewnętrznej, która w tym wypadku zdecydowanie nie jest korzystna.

Kurz oraz inne zanieczyszczenia także wpływają negatywnie na narząd głosu. Osadzają się na błonie śluzowej, powodując chrząkanie czy odruch kaszlu. Jest to bardzo szkodliwe dla strun głosowych. Z zanieczyszczeniem powietrza związany jest temat alergii oraz palenia papierosów. Osoby posługujące się profesjonalnie głosem powinny zadbać o to, by nie przebywać w pomieszczeniach zadymionych oraz wśród czynników, które wywołują u nich reakcje alergiczne. W związku z tym pomieszczenia należy często wietrzyć oraz sprzątać, aby nie utrudniać pracy mówcom czy śpiewakom poprzez negatywne czynniki zewnętrzne.

Kolejnym elementem na który należy zwrócić szczególną uwagę troszcząc się o głos, jest używanie go podczas wysokiego poziomu hałasu otoczenia. Jest to nierozerwalnie związane z niepotrzebnym nadwyrężaniem i obciążaniem aparatu głosowego, co może doprowadzić stopniowo do obniżenia wartości głosu, a nawet jego zaburzeń. Mówienie zbyt głośno i wysoko, twarde osadzanie głosu, powoduje silne zwarcie i napięcie strun głosowych, mięśni krtani oraz oddechowych, a one natomiast doprowadzają szybko do stanów chorobowych. Gdy zwiększenie głośności głosu trwa dłużej, nawet przy prawidłowej emisji, narząd głosu narażony jest na zmęczenie. Jeżeli głos jest narzędziem pracy, wówczas nie tylko należy unikać krzyku, głośnego i ciągłego mówienia, ale również zatroszczyć się o właściwy jego odpoczynek. 

Wpływ urlopu na głos – jak wybrać miejsce odpoczynku?

Każdy kraj posiada specyficzny klimat, temperaturę, wilgotność powietrza, a nawet poziom jego zanieczyszczenia. Najlepszym wyborem pod względem w/w czynników są kraje leżące w strefie klimatu umiarkowanego typu morskiego, gdzie opady występują przez cały rok (nie występuje problem zbyt suchego powietrza), zimy są łagodne (nie występuje problem nadmiernego wychłodzenia organizmu) – Zachodnia część Europy oraz wybrzeże Ameryki Pn. 

Wpływ urlopu na głos – kiedy wybrać się na wakacje?

Ze względu na to, iż skrajne temperatury nie wpływają korzystnie na aparat głosowy, warto zrezygnować z wakacji podczas lata czy zimy i wybrać się na urlop wiosną lub jesienią (oczywiście jest to też związane z miejscem i panującymi tam warunkami). Tak popularne „ciepłe kraje” w czerwcu, lipcu czy sierpniu nie są dobrym wyborem i urlopowicze często powracają z chrypkami oraz mocno przesuszonymi śluzówkami. Aktualnie zbliżają się ferie zimowe, toteż wiele osób zdecyduje się na wyjazd do krajów, gdzie króluje prawdziwa zima. Z pewnością część osób powróci z infekcjami, przeziębieniami i wychłodzonymi gardłami. 

Jak zadbać o głos w czasie urlopu?

W zdrowym ciele zdrowy głos (popularne powiedzenie wśród osób pracujących zawodowo głosem) – i tak też jest. Zastanawiając się nad formą wypoczynku nie należy myśleć jedynie o lenistwie, lecz należy zadbać o organizm – zdrowe odżywianie, aktywność na świeżym powietrzu i poprawę kondycji własnego organizmu (przecież to oddech jest motorem naszego głosu – a jak można mówić zdrowym i silnym głosem, gdy kogoś męczy nawet szybsze tempo chodzenia czy wejście po schodach na trzecie piętro). Zdecydowanie należy podczas urlopu uprawiać sporty – pływanie, bieganie, siłownia, jazda na rowerze, fitness, wspinaczka czy inne aktywności wpływają pozytywnie na cały organizm. Leżenie na plaży i obracanie się z jednego boku na drugi, z pleców na brzuch do sportów niestety zaliczyć nie można. Wyjazd do Spa, choć jest formą dużego relaksu, jednak w połączeniu ze spacerami, basenem może mieć wręcz cudowny wpływ na poprawę zdrowia głosu. Masaże, inhalacje, przebywanie w grotach solnych – wpływają pozytywnie na rozluźnienie zbędnych napięć w organizmie (również mięśni okołokrtaniowych, przepony i mięśni brzucha). 

Milczenie najlepszą formą odpoczynku dla Twojego głosu

Oczywiście nikt nie wyobraża sobie wyjazdu samotnie na urlop, lecz warto pomyśleć o takim towarzystwie, które nie wymaga nadużywania głosu – być może niektórzy nie są w stanie wyobrazić sobie wypoczynku bez dzieci, a jednak taki byłby najlepszy. W ciszy, spokoju, bez konieczności ciągłego upominania, wołania czy karcenia. Głos by odpocząć najbardziej potrzebuje milczenia. To najlepsze lekarstwo i profilaktyka. Wyjazd z przyjaciółmi czy partnerem/partnerką jest dobrym pomysłem, pod warunkiem, że podczas wspólnego spędzania czasu nikt nie próbuje się wzajemnie przekrzykiwać. 

Dieta wokalna w czasie wakacji

Urlop to czas, gdy każdy pozwala sobie na zrezygnowanie z diety, zdrowego odżywiania czy unikania alkoholu. Dla profilaktyki głosu ważne, aby nie spożywać pokarmów i napojów w skrajnych temperaturach (lody w upalne dni czy grzaniec zimą to niestety złe wybory), gazowanych oraz oczywiście nie nadużywać alkoholu. Warto zadbać o odpowiednie nawilżenie za pomocą wody niegazowanej w temperaturze pokojowej, dużej ilości warzyw i owoców (najlepiej kisiel). 

Dbaj o głos w czasie urlopu

Podczas urlopu każdy pozwala sobie na odrobinę szaleństwa – zabawy, imprezy do białego rana. Taniec jest oczywiście formą aktywności, lecz należy się powstrzymać od prób przekrzykiwania muzyki, przebywania w towarzystwie osób palących papierosy i oczywiście należy zadbać o odpowiednią ilość snu. Sen jest potrzebny do prawidłowego funkcjonowania organizmu (również głosu). Niezwykle ważna dla głosu jest również kondycja psychiczna, więc pomimo licznych nakazów i zakazów należy zadbać o to, by urlop był czasem relaksu, skupienia się na sobie i głębokiego odpoczynku.

Jak dbać o głos w czasie urlopu?

Należy nie zapominać o podstawowych zasadach higieny głosu, o wyborze odpowiedniego miejsca i noclegu, towarzystwie i oczywiście o odpowiednim nastawieniu psychicznym.

Wybierz temat wiadomości

Dołącz do Akademii Śpiewu

Poszukujesz profesjonalnego nauczyciela emisji głosu? Napisz do doświadczonej specjalistki w dziedzinie śpiewu, mowy oraz rehabilitacji głosu i porozmawiajmy o Twoim głosie. Dowiedz się, jak skutecznie poprawić Twoją mowę, rozwinąć się wokalnie i spełnić marzenia o pięknym i zdrowym głosie. Specjalnie dla Ciebie zostanie przygotowany specjalny plan pracy nad głosem dostosowany do Twoich potrzeb, oczekiwań oraz możliwości.