Nauka śpiewu

Konsultacje wokalne

Jak dbają o głos wokaliści?

Jak dbają o głos wokaliści oraz osoby zawodowo pracujące głosem? Głos dla wokalisty jest narzędziem pracy, czymś niezwykle cennym, a więc to właśnie osoby zawodowo śpiewające mają najwięcej metod na wszelkie problemy z głosem oraz potrafią o niego odpowiednio zadbać. Jak dbają o głos profesjonalni wokaliści? Jakie błędy w czasie leczenia chrypki, objawów przemęczenia głosu czy choroby najczęściej popełniają?

Jak dbają o głos wokaliści? 

Wokaliści podobnie jak sportowcy również swoje codzienne nawyki oraz rytuały dostosowują do potrzeb własnego głosu, a więc stosują specjalną dietę wokalną, unikają niektórych produktów spożywczych lub napojów, starają się w codziennym życiu dbać o odpowiednią higienę głosu, a także przyjmują odpowiednie suplementy diety lub stosują naturalne środki, których celem jest przede wszystkim mocne nawilżenie śluzówki gardła oraz zwiększenie komfortu pracy głosem. Wokaliści mają swoje zwykłe, małe codzienne zwyczaje, leczy gdy zbliża się koncert lub konieczna jest codzienna intensywna praca głosem, wówczas konieczne są już mocniejsze działa profilaktyczne, gdyż jak wiadomo lepiej zatroszczyć się o głos niż leczyć stany zapalne czy patologie głosu. Codzienna pielęgnacja głosu dla wokalisty to: dobry środek nawilżający gardło zawierający hialuronian w postaci pastylek do ssania, witamina A + E w sprayu, a także napar z siemienia lnianego lub aloes w formie żelu, a także częste picie rumianku, herbat owocowych oraz rosołu. Dodatkowo wokaliści unikają przebywania w pomieszczeniach zakurzonych oraz zadymionych. Nie nadwyrężają głosu, raczej starają się milczeć, gdy jest taka sposobność. Dbanie o głos to również pozwolenie sobie na ciszę, brak śpiewania, mówienia czy nawet szeptania. 

Jak dbają o głos wokaliści przed występem?

Do występu profesjonalny wokalista przygotowuje się nie tylko ucząc się repertuaru (melodii oraz tekstu), starając się odpowiednio przekazywać emocje utworu, dokonując zmian w brzmieniu głosu, intensywnie trenując swoją technikę wokalną, ale również stosując specjalną dietę, suplementy, wykonując zabiegi, a nawet stosując lekarstwa. Intensywne przygotowania do występu rozpoczynają się ok 7 dni przed planowanym terminem, wtedy cały plan dnia, jadłospis zostaje dopasowany do potrzeb głosu. 

Przygotowanie wokalisty do występu obejmuje:

  1. Codzienne intensywne nawilżanie śluzówki za pomocą pastylek, syropów, herbat, naparów oraz odpowiedniej diety wokalnej.
  2. Poranne płukanie gardła wodą z solą fizjologiczną.
  3. Wykonywanie nebulizacji lub inhalacji codziennie wieczorem z użyciem środków nawilżających, a także irygacji w przypadku osób z problemami z zatokami lub krzywą przegrodą nosową.
  4. Zażywanie leków przeciwzapalnych.
  5. Stosowanie syropów zmniejszających nadkwasotę żołądka/refluks/zgagę.
  6. Zażywanie soli emskiej, która jest naturalnym środkiem stosowanym w profilaktyce oraz leczeniu kaszlu suchego oraz mokrego.
  7. Ciągła troska o odpowiedni poziom nawilżenia jamy ustnej (gumy do żucia, pastylki do ssania, aerozole, sztuczna ślina, przygryzanie czubka języka, odpowiednie napoje).
  8. Nawilżanie powietrza w mieszkaniu (szczególnie sypialni) oraz sali prób. 
  9. Lekka codzienna aktywność fizyczna.
  10. Dobrej jakości sen.

Wokaliści piją dużo wody

Woda to życie. Woda jest potrzebna organizmowi do zdrowia, lecz głównym błędem jest przekonanie, iż woda jest środkiem, który idealnie nawilża śluzówkę gardła, poprawia komfort pracy strun głosowych i jest jedynym napojem, który mogą pić osoby zawodowo pracujące głosem. Istnieje ogromna różnica między nawodnieniem, a nawilżeniem. Woda nawadnia, lecz nie posiada w sobie żadnych składników nawilżających. Woda przepłukuje nasze gardło, usuwając z niego to, co może powodować minimalny dyskomfort lub wrażenie, że zalega nadmiar wydzieliny, lecz nie leczy, nie ochroni narządów głosotwórczych przed przemęczeniem czy chorobami. Gdyby woda miała właściwości nawilżające, wówczas nie byłoby potrzeby stosowania ani kropli nawilżających do oczu, ani kremów czy balsamów do ciała, a wszystkie salony kosmetyczne oferowałyby zabiegi, których głównym składnikiem byłaby zwykła woda. Wodzie są błędnie przypisywane właściwości lecznicze, regeneracyjne, bywa też traktowana jak antidotum na wszelkie choroby.

Wokaliści dbając o głos czasem popełniając błędy stosując zioła, które wysuszają śluzówkę, pastylki, które w swym składzie mają głównie cukier, syropy, których działanie oparte jest na miodzie (podrażnienie gardła) lub słuchając porad swoich babć wypijając dziwne i niedobre mikstury jak surowe jajko czy stosując okład na gardło ze spirytusu. Z pewnością w każdej rodzinie babcie miały swoje oryginalne sposoby na bolące gardło czy chrypkę, lecz dbając o głos prawdziwy i profesjonalny wokalista zawsze dokładnie sprawdza działanie konkretnych substancji, by przede wszystkim nie zaszkodzić.

Skąd można dowiedzieć się, jak należy dbać o głos? Wiedzą na temat higieny głosu oraz podstaw leczenia skutków przemęczenia głosu dzielą się profesjonalni nauczyciele śpiewu, którzy posiadają nie tylko wiedzę, ale również sami przetestowali już wiele środków.

Wybierz temat wiadomości

Dołącz do Akademii Śpiewu

Poszukujesz profesjonalnego nauczyciela emisji głosu? Napisz do doświadczonej specjalistki w dziedzinie śpiewu, mowy oraz rehabilitacji głosu i porozmawiajmy o Twoim głosie. Dowiedz się, jak skutecznie poprawić Twoją mowę, rozwinąć się wokalnie i spełnić marzenia o pięknym i zdrowym głosie. Specjalnie dla Ciebie zostanie przygotowany specjalny plan pracy nad głosem dostosowany do Twoich potrzeb, oczekiwań oraz możliwości.