Jak docenić swój głos?
Czujesz, że nie potrafisz docenić siebie i brzmienia swojego głosu? Pracujesz nad emisją głosu mówionego, dbasz o dykcję, systematycznie ćwiczysz, ale nadal Twój głos Ci się nie podoba? Uważasz, że inni mają lepszy – bardziej nośny, oryginalny, ciekawy. Jak docenić swój głos? Czujesz, jak to negatywne postrzeganie siebie i swojego głosu zżera Cię od środka i odbiera motywację i energię do działania i dalszego rozwoju?
Jak docenić swój głos? Oceń realnie swój głos
Gdy masz jakiś problem, najlepszą metodą jest spisanie rzeczowych i konkretnych argumentów. Opis swojego głosu na zasadzie: jest jakiś taki nie taki, to nie jest konkretny argument, lecz stwierdzenie: mówię za cicho – to już informacja, fakt. Stwórz listę wad i zalet swojego głosu najlepiej w formie tabetki, oceń w niej kluczowe elementy:
- Nośność
- Wyrazistość mowy
- Wysokość
- Umiejętność modulowania głosem
- Oddech
- Ogólne wrażenie
- Zdrowie głosu
- Nosowanie (czy głos brzmi przez nos)
- Aktywność aparatu artykulacyjnego (czy otwierasz usta)
- Poziom harmonizacji i korespondencji głosu z wyglądem i osobowością
Teraz masz konkretny obraz swojego głosu. Z pewnością wielu elementów nie jesteś w stanie określić, np. Nie masz pojęcia czy dobrze modulujesz głosem lub czy nosujesz. I to dobry wniosek – nie znasz się na swoim głosie, więc tutaj najlepiej zdać się na ocenę i opinię profesjonalnego nauczyciela emisji głosu. Jeśli uczysz się mowy, wówczas poproś specjalistę o ocenę Twoich postępów i brzmienia głosu, lecz jeśli nigdy nie uczyłeś się emisji głosu mówionego i dykcji, wtedy może spróbuj znaleźć odpowiednią osobę, która rozwieje Twoje wątpliwości.
Jak docenić swój głos, gdy ma się kompleks na punkcie brzmienia głosu
Kompleksy są w nas głęboko zakorzenione i niezwykle trudno je zlikwidować.Czasem nawet terapia czy pomoc psychologa nie są skuteczne. Dotyczy to nie tylko głosu, ale wyglądu, stylu życia czy akceptacji swoich nastrojów lub uczuć. Kompleksy niszczą naszą pewność siebie, zabijają pasję i chęć do życia. Jeśli uświadomisz sobie, że Twój głos brzmi dobrze, nie różni się w negatywny sposób od innych ludzi, że to jedynie Twoje myśli, patrzenie na samego siebie i ogromna krytyka względem siebie, wówczas możesz logicznie sam sobie wyjaśnić, iż nie masz powodów do tego, by martwić się brzmieniem swojego głosu, bo np. robisz wszystko co w Twojej mocy, by był lepszy (systematycznie uczęszczasz na zajęcia). Uświadomienie sobie źródła pewnych odczuć, może przynieść ulgę i uspokoić negatywne myśli.
Jak docenić swój głos?
Uświadom sobie, że posiadasz głos, że masz możliwość swobodnego komunikowania się z otoczeniem. Może warto uzmysłowić sobie, że na świecie są ludzie, którzy cierpią przewlekle na choroby strun głosowych czy krtani, są po wypadkach lub nawet nie mają fałd głosowych (musiały zostać usunięte), oczywiście nie chodzi o to, byś pocieszał siebie nieszczęściem innych ludzi, ale dostrzeż fakt, że coś, co jest dla Ciebie naturalne i normalne, dla kogoś byłoby spełnieniem najskrytszych marzeń – swobodna komunikacja z najbliższymi. Ty masz głos! Możesz mówić, śpiewać, krzyczeć, okazywać emocje i wyrażać siebie.
Najlepiej znasz siebie i wiesz, jak sobie pomóc – jedni wolą konkretne argumenty i odwoływanie się do tej logicznej części mózgu, zaś inni wolą opierać się na emocjach czy własnych doświadczeniach. Tylko Ty możesz nauczyć się doceniać swój głos i siebie – nie znajdziesz jednej, uniwersalnej recepty. Najpierw znajdź źródło, problem, jeśli to możliwe to go rozwiąż – zaś jeśli to kwestia Twojego nastawienia psychicznego, popracuj nad sobą. Poczuj wdzięczność za to, że masz głos, dostrzeż jego zalety i przypomnij sobie ludzi, którzy kochają Cię słuchać.