Nauka śpiewu

Konsultacje wokalne

Jak kontrolować postępy wokalne?

Jak kontrolować postępy wokalne? Czy można dostrzec zmiany w swoim głosie wskutek systematycznych ćwiczeń? Czy wokaliści potrafią ocenić swój progres? Czy można zbadać efektywność lekcji śpiewu lub samodzielnych treningów wokalnych? Czy proces poprawy śpiewu oraz uzyskania nowych umiejętności wokalnych można monitorować? Kilka pomocnych wskazówek oraz specjalny dziennik wokalisty, by ćwiczenia wokalne przynosiły zamierzone efekty i wiązały się z poprawą techniki w śpiewie.

Jak kontrolować postępy wokalne? O czym musisz pamiętać, jeśli chcesz śpiewać?

Podstawą śpiewania jest systematyczna praca nad swoim wokalem, regularne spotkania z profesjonalnym trenerem wokalnym, samodzielne ćwiczenia oddechowe i emisyjne w domu oraz duże zaangażowanie. Bez pracy nad śpiewem nie zostaniesz nawet przeciętnym wokalistą, nie mówiąc już o marzeniach bycia świetnym wokalistą. Złe nawyki wokalne, zbyt mała skala głosu, brak kontroli nad śpiewem mogą obniżyć poziom artystyczny Twojego śpiewu, a nawet odebrać Ci radość ze śpiewania. Ćwiczenia wokalne są bazą do poprawy Twojego wokalu oraz warunkiem do uzyskania postępów wokalnych. Nauka śpiewu u profesjonalnego nauczyciela śpiewu daje gwarancję poszerzenia swoich kompetencji i poprawę warsztatu wokalnego. Ćwiczenia wokalne, które możesz wykonywać samodzielnie w domu powinny być dostosowane do Twojego poziomu wokalnego, problemów Twojego głosu, jego skali, a więc najlepiej by to właśnie trener wokalny wskazał najlepsze ćwiczenie dla Twojego głosu. Jeśli chcesz poprawić swój śpiew, musisz systematycznie trenować wokal oraz inne elementy ważne dla brzmienia Twojego głosu.

Jak kontrolować postępy wokalne? Kilka porad dla uczących się śpiewu

Jeśli nie chcesz marnować czasu i chcesz robić szybkie postępy warto do tematu nauki śpiewu podejść naprawdę poważnie. Zakładając, że masz profesjonalne lekcje śpiewu wprowadź kilka zmian, które zdecydowanie przyspieszą Twoje postępy wokalne i sprawią, że Twój śpiew będzie brzmiał dobrze.

Krótki poradnik wokalisty:

  1. Przychodź na lekcje śpiewu z rozgrzanym aparatem artykulacyjnym, oddechowym oraz rezonacyjnym.
  2. Zadbaj o odpowiednią dietę wokalną.
  3. Rób notatki w czasie lekcji śpiewu.
  4. Nagrywaj brzmienie swojego głosu i dokonuj autoanalizy.
  5. Co kilka miesięcy poproś swojego nauczyciela śpiewu o dokonanie diagnozy głosu oraz ocenę postępów.
  6. Wykonuj kilka razy w tygodniu ćwiczenia dla wokalistów zgodnie z zaleceniami Twojego trenera wokalnego.
  7. Nie przemęczaj głosu.
  8. Prowadź dziennik postępów wokalnych.
  9. Pamiętaj, że nie zawsze wszystkie ćwiczenia są dobre dla Twojego wokalu.
  10. Bądź dociekliwy i ciekawy w czasie nauki śpiewu.

Jak kontrolować postępy wokalne? Poradnik wokalisty samouka

Samodzielna nauka śpiewu bywa niezwykle trudnym wyzwaniem, gdyż samonauczanie podobnie jak samoleczenie może przynieść mniej spektakularne postępy wokalne niż te pierwotnie zamierzone. Śpiewając wokalista ogłusza sam siebie, dlatego skomplikowanym procesem jest reagowanie i korygowanie błędów na bieżąco, zaś metoda z nagrywaniem swojego wokalu, odtwarzaniem, analizowaniem, wyciąganiem wniosków i ponownymi próbami wokalnymi jest czasochłonna. Jeśli już z jakiś powodów nie chcesz zdecydować się na profesjonalne lekcje śpiewu, dowiedz się jak dobrze ćwiczyć śpiew samodzielnie, by pojawiły się efekty Twojego wysiłku. 

Krótki poradnik wokalisty samouka:

  1. Przed wykonywaniem ćwiczeń wokalnych zadbaj o rozgrzewkę aparatu artykulacyjnego oraz mięśni oddechowych.
  2. Nie trenuj śpiewania dłużej niż 1h dziennie.
  3. Przed śpiewaniem piosenki pamiętaj o rozgrzewce wokalnej, czyli ćwiczeniach emisyjnych dostosowanych do Twojego rodzaju głosu i jego skali.
  4. Bądź krytycznym perfekcjonistą.
  5. Nagrywaj swój śpiew i dokonuj autoanalizy.
  6. Wybieraj piosenki, które nie są zbyt trudne i nie mają nadmiernie rozbudowanej skali (amplitudy).
  7. Pamiętaj, że śpiewając możesz nie usłyszeć własnych fałsz, dlatego uwierz w to, co słyszysz na nagraniu.
  8. Śpiewając dbaj o prawidłową, wyprostowaną i aktywną postawę ciała.
  9. Nie naśladuj żadnego wokalisty i nie twórz sobie presji.
  10. Nie popisuj się wokalnie przed domownikami lub sąsiadami, którzy mogą słyszeć Twój śpiew.

Dziennik postępu wokalisty – karta postępu wokalnego

Każdy wokalista posiada swoje własne przyzwyczajenia i maniery, lecz niektóre z nich mogą wpłynąć bardzo destrukcyjnie na Twój wokal, a nawet przyczynić się do wystąpienia chorób głosu (patologii głosu). Nauka śpiewu to ciągły proces, który przebiega bardzo nierównomiernie i nieprzewidywalnie – jest dynamiczny, by za kilka tygodni zwolnić, a nawet się zatrzymać. Prowadząc dziennik postępów wokalnych można zaobserwować pewne schematy oraz wyciągnąć konkretne wnioski, by w przyszłości uniknąć pojawienia się przestoju w rozwoju wokalnym. Potrzebujesz bezpiecznej przestrzeni, by ćwiczyć swój śpiew, wiedzy teoretycznej i praktycznej, a także momentów zastanowienia się i refleksji nad własnym wokalem. Spokojne przeanalizowanie i pochylenie się nad tematem swoich postępów wokalnych może doprowadzić do pozytywnych zmian. Korzyścią płynącą z prowadzenia wspomnianego już dziennika postępów wokalnych jest skupienie się na własnym głosie, jego potrzebach, mechanizmach działania i łatwiejsze odczytywanie sygnałów wysyłanych przez instrument (organizm). 

Dziennik postępu wokalisty to notatnik w formie tabelki, który należy uzupełniać każdorazowo po lekcji śpiewu lub samodzielnym treningu wokalnym (minimum to raz w tygodniu). W kolumnach z odpowiedziami możesz wpisać wszystko, cokolwiek przyjdzie Ci do głowy, gdy pomyślisz o swoim śpiewie w danym dniu, ważne są Twoje odczucia oraz przemyślenia. Uzupełniając dziennik postępu wokalisty bądź uczciwy przed sobą samym. Odpowiedzi nie musisz nikomu ujawniać, nawet Twojemu nauczycielowi śpiewu.

Data i główne zagadnienie wokalne, którym się zajmowałeś w czasie treningu wokalnegoCzy dobrze Ci się śpiewało? Co czułeś w czasie wykonywania ćwiczeń wokalnych? Czy jesteś z siebie zadowolony?Jakie zmiany dostrzegasz w brzmieniu Twojej techniczne wokalnej? Oceń swój dzisiejszy poziom w skali 1:10 oceniając: Oddech, rezonans, fonacja, wolumen, intonacja i muzykalnośćCo byś zmienił w przebiegu dzisiejszego treningu wokalnego? Czy możesz coś zrobić, by nauka śpiewu była efektywniejsza?












Możesz dodać własne pytania do dziennika postępu wokalisty
Wybierz temat wiadomości

Dołącz do Akademii Śpiewu

Poszukujesz profesjonalnego nauczyciela emisji głosu? Napisz do doświadczonej specjalistki w dziedzinie śpiewu, mowy oraz rehabilitacji głosu i porozmawiajmy o Twoim głosie. Dowiedz się, jak skutecznie poprawić Twoją mowę, rozwinąć się wokalnie i spełnić marzenia o pięknym i zdrowym głosie. Specjalnie dla Ciebie zostanie przygotowany specjalny plan pracy nad głosem dostosowany do Twoich potrzeb, oczekiwań oraz możliwości.