Nauka śpiewu

Konsultacje wokalne

Jak mieć androgyniczny głos?

Co to jest androgyniczny głos? Jak mieć androgyniczny głos? Czym charakteryzuje się głos androgyniczny? Czy można wyćwiczyć taki głos i gdzie są prowadzone zajęcia z androgynizacji głosu? Temat androgynicznego głosu jest fascynujący, tajemniczy, a dla niektórych pojęcie to wydaje się enigmatyczne. Celem niniejszego artykułu jest przybliżenie głosu androgynicznego i rozwianie wszelkich wątpliwości. 

Głos androgyniczny

Głos androgyniczny to głos, który łączy w sobie cechy uważane tradycyjnie za męskie i żeńskie. Pojęcie Androgyni najczęściej odnosi się do urody, ale obejmuje również elementy osobowości, zachowania i właśnie głosu. Głos androgyniczny to głos o neutralnych cechach płciowych, zdobywa na znaczeniu zarówno w środowisku artystycznym, jak i w kontekście społecznych zmian. Posiadanie ów brzmienia głosu jest szczególnie ważne dla osób identyfikujących się jako niebinarne. Ten rodzaj głosu jest fascynujący ze względu na swoją zdolność do łamania stereotypów i konwencji, a także ogromną elastyczność oraz równowagę w zakresie wykorzystywania technik emisyjnych. Jest możliwość posiadania naturalnie głosu androgynicznego, lecz płeć biologiczna, przebieg mutacji (zarówno żeńskiej jak i męskiej), a także zespół cech fizycznych wpływających na budowę aparatu głosowego, rezonacyjnego i artykulacyjnego nie pozostaje tu bez znaczenia. W naturalnych warunkach taki rodzaj głosu można usłyszeć czasem u chłopców w okresie dojrzewania, gdy trwa mutacja, osoby dorosłe również można spotkać, lecz są to wyjątki. Mowa oczywiście o głosie bez ingerencji specjalisty z zakresu emisji głosu oraz lekarzy. Realne jest wypracowanie głosu androgynicznego, jednakże niezbędna jest pomoc specjalisty, systematyczne ćwiczenia oraz opanowanie konkretnych zagadnień z zakresu emisji głosu. Niezwykle ważna jest swoboda w modulowaniu głosem oraz świadoma praca na przestrzeniach rezonacyjnych. 

Jak mieć androgyniczny głos? Cechy głosu androgynicznego:

  • Pośredni ton mowy –  brak wychyleń intonacji charakterystycznej dla konkretnej płci
  • Zrównoważony rejestr głosu: unikanie skrajności zarówno w rejestrze wysokim, jak i niskim, równomierna aktywizacja górnych i dolnych rezonatorów,
  • Neutralna barwa: ani zbyt jasna, ani zbyt ciemna
  • Ujednolicona dynamika – unikanie skrajnej dynamiki
  • Neutralny tembr głosu, czyli wysokość, brzmienie oraz intonacja, a także inne elementy wpływające na charakterystykę danego głosu wyzbyte cech płciowych
  • Duża elastyczność głosu dotycząca modulacyjności
  • Zneutralizowany styl wypowiadania oraz artykulacji głosek – brak nadmiernego syczenia (cechy mowy żeńskiej) oraz szeleszczenia (cechy mowy męskiej)
  • Paradźwięki wypowiadane w intonacji zgodnej z mową (pośredni ton)
  • Lekka aktywizacja nosa oraz zatok w rezonansie 

Jak mieć androgyniczny głos? Trening głosu androgynicznego

Z natury głos męski i kobiecy różnią się pod względem tonalności, barwy i modulacji. W kontekście głosu androgynicznego, celem jest osiągnięcie balansu między tymi różnicami. Zwykle charakteryzuje się on mniejszą różnicą w dynamice i częstotliwości rezonansowej, zachowując jednak wyrazistość i dźwięczność. Trenowanie głosu androgynicznego to wyjątkowo złożony proces, który wymaga czasu, praktyki i fachowego nadzoru. Trening taki różni się u każdej osoby, w zależności od płci biologicznej, naturalnego i indywidualnego brzmienia głosu, budowy aparatu głosowe (długość, grubość fałd głosowych oraz krtani), a nawet temperamentu czy motywacji do posiadania takiego brzmienia głosu. Nadrzędnym założeniem ćwiczeń na adrogynizację głosu jest osłabienie występowania płciowych cech w mówię i brzmieniu głosu. Pragnąc opisać proces androgynizacji głosu można wyróżnić kilka elementów, które powinien on zawierać:

  • Nauka prawidłowego oddechu, który jest bazą do wszelakich zmian brzmienia głosu oraz „paliwem” dla dźwięku mówionego
  • Aktywizacja konkretnych przestrzeni rezonacyjnych wraz z dezaktywizacją innych
  • Kontrolowane i świadome ułożenie całego traktu głosowego
  • Wprowadzenie równowagi w rezonansie
  • Nauka odpowiedniej intonacji
  • Kontrolowanie barwy głosu
  • Świadome zarządzanie dynamiką głosu
  • Modulacja głosem 
  • Uświadomienie oraz nauka o własnym głosie (diagnoza głosu, nauka oceny własnego głosu)
  • Zmiana stylu mówienia na neutralny płciowo

Androgyniczny głos, ze swoją unikatową charakterystyką i szerokim wachlarzem zastosowań, jest prawdziwym bogactwem w dziedzinie emisji głosu. Jego kształtowanie wymaga jednak zaawansowanej wiedzy i praktyki, dlatego warto zainwestować w profesjonalny trening. Takie zajęcia nie tylko poprawią twoją technikę emisji głosu, ale także zwiększą twoją świadomość głosową i wyrazistość komunikacyjną. Bez względu na to, czy jesteś artystą, profesjonalistą czy osobą, która po prostu chce eksplorować różne aspekty własnej tożsamości głosowej, androgynalność głosowa oferuje nieograniczone możliwości. Zapraszam na profesjonalne zajęcia. Wspólnie możemy spełnić Twoje marzenie o posiadaniu tego niesamowitego głosu. 

Wybierz temat wiadomości

Dołącz do Akademii Śpiewu

Poszukujesz profesjonalnego nauczyciela emisji głosu? Napisz do doświadczonej specjalistki w dziedzinie śpiewu, mowy oraz rehabilitacji głosu i porozmawiajmy o Twoim głosie. Dowiedz się, jak skutecznie poprawić Twoją mowę, rozwinąć się wokalnie i spełnić marzenia o pięknym i zdrowym głosie. Specjalnie dla Ciebie zostanie przygotowany specjalny plan pracy nad głosem dostosowany do Twoich potrzeb, oczekiwań oraz możliwości.