Nauka śpiewu

Konsultacje wokalne

Jak mieć słodki głos

Jak mieć słodki głos? Oczywiście takiej frazy w wyszukiwarce nie wpisze ktoś, kto przygotowuje się na rozmowę kwalifikacyjną czy szefowa wielkiej korporacji, którą czeka ważne zebranie. To pytanie może zadać kobieta, której zależy na tym, by zaimponować płci przeciwnej. Każda kobieta ma inny głos – niektóre mają piskliwe i bardzo delikatne, zaś inne mocne i niskie. W zależności od sytuacji, każdy głos ma swoje wady i zalety. Dlatego warto posiadać bogatą paletę barw swojego głosu, by odpowiednio dopasowywać go do sytuacji. Dziś skupimy się na tym, jak mieć uroczy i kobiecy głos.

Jak mieć słodki głos – co znaczy słodki głos?

Słodki głos – wielu osobom kojarzy się ze słodką, głupiutką blondyneczką, lecz to stereotyp, który może krzywdzić. Słodki głos to głos kobiecy, który sprawia, że współrozmówca czuje się ukojony jego brzmieniem, to głos zarezerwowany jedynie dla bliskich (lub kogoś bliskiego), to brzmienie którym mówimy o swoich uczuciach, którym wyznajemy miłość czy sympatię. Głos, za pomocą którego chcemy komuś pokazać, że jest ważny, wyjątkowy, pytamy, czy wszystko dobrze, chcemy pokazać czułość, troskę i okazać zainteresowanie. To ten, którym chcemy mówić do swojego ukochanego, to ta barwa, której nie użyjemy w pracy, w sklepie czy do innych ludzi, to głos tylko dla tej wyjątkowej osoby. Słodki głos wyraża uczucia, uspokaja, jest jak przytulenie czy pocałunek. To ten głos, który słyszysz w głowie, gdy myślisz “kocham” – jest delikatny, ciepły i łagodny, pełen uśmiechu.

Jak mieć słodki głos – technika

Słodki głos wymaga uaktywnienia górnych rezonatorów. Oczywiście nie ma to być głos piskliwy czy sztuczny, ma być to Twój głos, lecz w bardziej kobiecej odmianie, nie odbierający Ci intelektu czy siły, lecz uwydatniający Twoją bardziej kobiecą i czułą stronę. Pobudzając górne rezonatory (czyli zatoki czołowe, zatoki przynosowe, górne zęby) warto wspomóc się tzn. mimika wokalną. Na czym ona polega? Lekki unosimy brwi, otwieramy oczy i lekko się uśmiechamy – to taki pogodny wyraz twarzy. Warto również wspomóc się odpowiednim myśleniem (Twój głos jest zależny od Twoich myśli), więc pomyśl o czymś wesołym, pogodnym lub o uczuciach, jakimi darzysz tę osobę, do której chcesz mówić czułym głosem. Pozytywne, dobre myśli sprawią, że Twój głos uzyska blask i uśmiech. Następnie skup się na tym, by Twoja krtań była rozluźniona oraz oddychaj swobodnie. A teraz spróbuj delikatnie pomruczeć na wyższym dźwięku na głosce mmmm (mormorando) – lekko, łagodnie i delikatnie. Właśnie w taki sposób można pobudzić górne rezonatory do aktywności, a wskutek tego uzyskać jasny i przyjemny głos. Poza górnymi rezonatorami znaczenie ma również spokojne tempo mowy oraz odpowiednie intonowanie zdań i melodyjna mowa.

Uśmiechnij się do swoich myśli, poczuj pozytywne emocje i bądź szczęśliwa, a Twój głos idealnie wpasuje się w Twój nastrój;)

Wybierz temat wiadomości

Dołącz do Akademii Śpiewu

Poszukujesz profesjonalnego nauczyciela emisji głosu? Napisz do doświadczonej specjalistki w dziedzinie śpiewu, mowy oraz rehabilitacji głosu i porozmawiajmy o Twoim głosie. Dowiedz się, jak skutecznie poprawić Twoją mowę, rozwinąć się wokalnie i spełnić marzenia o pięknym i zdrowym głosie. Specjalnie dla Ciebie zostanie przygotowany specjalny plan pracy nad głosem dostosowany do Twoich potrzeb, oczekiwań oraz możliwości.