Jak mówić lepiej?
Jak mówić lepiej? Jak wpływać na ludzi poprzez swoją mowę i brzmienie głosu? Czy rzeczywiście sposób wyrażania siebie ma jakiekolwiek znaczenie, czy nie wystarczy atrakcyjna treść, rzetelna wiedza czy odpowiednie argumenty, by przekonać kogoś do swych racji? Jakie są łatwe metody na to, by mówić lepiej? Jaki sposób wypowiedzi można określić jako dobry? Jakie elementy wpływają na naszą ocenę czyjejś mowy czy brzmienia głosu? Chcesz mówić lepiej? Warto, byś zgłębił zagadnienie lepszego mówienia.
Jakie są rodzaje mówienia?
Wyróżnia się wiele rodzajów mówienia, w zależności od rozpatrywanych kategorii: tempa, głośności, energii, charakteru, używanej intonacji, stosowania konkretnego stylu mówienia czy nawet roli mówcy. Sposób wypowiadania się można również określić oceniając estetykę mowy oraz poziom zaangażowania oratora. Mowa staranna, poprawna, wyrazista i adekwatna zazwyczaj określana jest mianem „dobrej”, ta bełkotliwa, sztuczna, nieodpowiednia czy zawierająca elementy mowy potocznej czy charakterystycznej dla danej grupy zawodowej lub wiekowej jako „specyficzna mowa” lub „w miarę normalna mowa”, zaś skrajnie niezrozumiała, niedbała, niepoprawna, często wulgarna i zaburzona oceniana jest jako „brzydka mowa” lub „nieładna mowa”. Koncentrując się na estetyce oraz technikach mówienia stopniowanie czy opisywanie danej mowy będzie subiektywne, zależne od słuchu, wiedzy oraz przyzwyczajeń osoby słuchającej, a nawet stopnia zażyłości z przemawiającym.
Podstawowy podział mowy:
– mowa świadoma i kontrolowana (profesjonalna)
– mowa staranna, poprawna
– mowa przeciętna, zrozumiała
– mowa bełkotliwa i niedbała
– mowa wadliwa
– silne zaburzenia mowy
Mówienie piękne, perfekcyjne, świadome nie powinno być atutem jedynie profesjonalnych mówców, aktorów, wykładowców czyli grup społecznych, które pracują zawodowo głosem. Każda przeprowadzana przez na rozmowa może być estetyczna, nie tylko zrozumiała dla współrozmówców, ale przyjemna czy adekwatna do tematu, kontekstu, otoczenia czy danej sytuacji. Gdy słuchanie czyjejś wypowiedzi wymaga intensywnej koncentracji, aby rozszyfrować treść oraz odpowiednio zinterpretować słowa, wówczas mowa mówcy nie jest odbierana pozytywnie i co więcej, może on nie osiągnąć zamierzonych celów swojej wypowiedzi. Zazwyczaj wypowiadając się poza realizacją potrzeby bycia wysłuchanym, ów mowa posiada konkretny cel: przekazanie informacji, perswazję, wywołanie konkretnej reakcji itp. Mowa staranna, dokładna, poprawna, ale przede wszystkim świadoma i kontrolowana w znacznym stopniu poprawia komunikację z otoczeniem oraz zwiększa prawdopodobieństwo skuteczności i sprawczości wypowiadanych słów.
Jak mówić lepiej? Czy warto mówić lepiej?
W dzisiejszych szalonych, zabieganych i bardzo pracowitych czasach zmuszeni jesteśmy do ciągłego dokonywania selekcji, sortowania własnych spraw, tworzenia listy priorytetów, podejmowania się nowych wyzwań kosztem innych aktywności. Czy poprawa mowy powinna znaleźć się na liście spraw do zrobienia? Czy warto zainwestować swój czas, energię, a być może również i finanse, by poznać lepiej swój głos, swoją mowę, dokonać korekty błędów, nauczyć się mówić świadomie? Czy warto popracować nad swoją mową, by mówić lepiej?
Głos jest ważnym elementem komunikacji, nie tylko słowa mają moc i znaczenie, ale również ich forma, wydźwięk, intonacja czy siła. Odpowiednio dostosowane brzmienie głosu do treści, okoliczności i słuchaczy, atrakcyjna modulacja, akcentowanie adekwatne do znaczenia słów, właściwe tempo czy energia mowy to elementy, które nie tylko przyciągną i utrzymają uwagę słuchaczy, ale też sprawią, że nasze słowa nabiorą większego znaczenia, będą postrzegane przez innych jako cenne i wartościowe. Mówienie w sposób taki, by inni z radością i zaangażowaniem przyczyni się do znacznej poprawy komunikacji, pewności siebie oraz efektywności przekazywanego komunikatu. Nie bez znaczenia pozostanie fakt zwiększenia pewności siebie, a także redukcja stresu w czasie zabierania głosu w szerszym gronie czy nawet wystąpienia publicznego. Mówca, który jest świadomy swoich umiejętności oratorskich oraz kontroluje swój głos oraz całą wypowiedź może przemawiać w sposób przekonujący i poruszający swych słuchaczy, nie tracąc przy tym naturalności i swojego własnego oryginalnego stylu.
Jak mówić lepiej? Prosta metoda na lepszą mowę
Główną przyczyną większości problemów z piękną i wyrazistą mową jest BRAK DBAŁOŚCI O MOWĘ. O mowę należy zadbać. Choć powyższe stwierdzenie może wydawać się truizmem, lecz autentycznie większość z nas mówi w sposób niedbały, niechlujny, bełkotliwy i „byle jaki” najczęściej tłumacząc taki stan pragnieniem uzyskania efektu naturalności. Rzeczywiście wielu profesjonalnych mówców wyraża się w sposób pretensjonalny, egzaltowany, manieryczny czy wręcz pozerski, a przecież nikt nie chce uświadomię ulegać manipulacjom czy różnorakim sztuczkom. Doceniamy prawdę, naturalność i swoję i taka też jest dobra mowa. Jak więc mówić lepiej bez ryzyka nienaturalnego brzmienia i utraty siebie w ów sposobie mówienia? Skup się nie tyle na technice oratorskiej, co na znaczeniu wypowiadanych słów. Niech brzmienie głosu jest adekwatne do treści. Każde wypowiadane słowo niesie za sobą ładunek emocjonalny lub obrazuje swoje znaczenie, przykładowo słowo „szeroki” powinno być artykułowane szeroko, wolno, nieco niżej, zaś słowo „szybko” należy powiedzieć energicznie, żwawo i z nieco lżejszą intonacją. Mówiąc o sprawach przyjemnych, pozytywnych, głos również powinien odzwierciedlać stosunek mówcy do omawianych kwestii i wyrażać to pozytywne nastawienie. Istnieje błędne przekonanie (wpływające w sposób negatywny na mowę), iż kreując się na osobę mającą obojętny stosunek do świata, stwarzając pozory kogoś, komu na niczym i nikim nie zależy można osiągnąć sukces. Nic bardziej mylnego. Brak staranności w mowie, brak zaangażowania i odpowiedniej energii w czasie mówienia może znacząco obniżyć wartości naszego komunikatu i przyczynić się do skojarzenia mowy z innymi aspektami (ktoś, kto mówi niedbale może również w podobny sposób wykonywać swoją pracę). Jak mówić lepiej? By mówić lepiej niezbędne jest, aby słowa wypowiadać w sposób zrozumiały dla otoczenia, tutaj niezbędna jest odpowiednia aktywność narządów wchodzących w skład aparatu artykulacyjnego. Warto przed ważnymi rozmowami czy wystąpieniami zatroszczyć się o krótką rozgrzewkę artykulacyjna, a w trakcie werbalizacji swych myśli również część uwagi przykuć na aktywną i energiczną pracę ust oraz szczęki.
Jak mówić lepiej? Poznaj lepiej swój głos, jego możliwości, trenuj systematycznie i dbaj o to, w jaki sposób komunikujesz się z innymi ludźmi, gdyż Twoja mowa jest również Twoją wizytówką.