Nauka śpiewu

Konsultacje wokalne

Jak nauczyć się mówić do kamery?

Jak mówić do kamery? Jak nauczyć się mówić do kamery, by brzmieć swobodnie i autentycznie? Jak brzmieć naturalnie przed kamerą? Jak rozgrzać głos przed nagrywaniem filmiku? Te oraz inne pytania zadaje sobie wielu twórców treści w social mediach, gdy uświadamia sobie, że największą trudność w procesie tworzenia content’u na Instagramie, Tiktoku czy YouTube nie jest przekaz merytoryczny lecz forma, czyli sposób wypowiadania się, brzmienie głosu, intonowanie wypowiedzi i inne zagadnienia stricte związane z emisją głosu oraz dykcją.W odpowiedzi na potrzeby zarówno profesjonalnych influencerów, jak i osób dopiero rozwijających swoje kanały, powstał ten mini przewodnik dla twórców treści w social mediach, skoncentrowany na sztuce mówienia do kamery i budowania świadomej komunikacji z odbiorcami.

Dlaczego warto nauczyć się mówić do kamery?

W świecie cyfrowym, gdzie reelsy, live’y, webinary, podcasty i kursy online stają się podstawowym narzędziem komunikacji, umiejętność swobodnego mówienia do kamery jest kluczowa. Niezależnie od tego, czy budujesz markę osobistą, rozwijasz firmę, prowadzisz szkolenia online, czy tworzysz edukacyjne treści w social mediach – Twoja wiarygodność zależy od tego, jak brzmisz i jak mówisz.

Jak mówić do kamery? Co daje umiejętność świadomego mówienia do kamery?

Zalety pracy nad swoim głosem przed nagrywaniem filmików:

✔️ Większa pewność siebie podczas nagrań filmików i transmisji live,

✔️ Eliminacja irytujących nawyków głosowych oraz nieprawidłowości dykcyjnych

✔️Poprawa estetyki wypowiedzi, mówienie bez zająknięć i niepotrzebnych wypełniaczy typu yyy, eeee,

✔️ Świadome modulowanie głosem oraz praca głosem, by wywołać konkretne reakcje i emocje u odbiorców

✔️ Wyrazista mowa i piękna dykcja 

✔️ Przyjemne w odbiorze brzmienie głosu – przyciągający sposób mówienia

✔️ Umiejętność utrzymywania uwagi słuchacza 

✔️ Mówienie z odpowiednią energią i zaangażowaniem

✔️ Uporządkowane wypowiedzi

✔️ Budowanie autorytetu w sieci jako eksperta w danej dziedzinie, tworzenie spójnego wizerunku w sieci

✔️ Głos pasujący do przekazywanych treści (umiejętność zmiany barwy głosu, wysokości tonu podstawowego czy natężenia dźwięku mówionego)

✔️ Swobodna praca głosem w trakcie nagrań filmików do social mediów

✔️ Naturalne i atrakcyjne brzmienie głosu

Jak nauczyć się mówić do kamery?

Pierwszym krokiem jest świadomość własnego głosu. Większość osób nie wie, jak brzmi w nagraniach i unika odsłuchiwania samego siebie z powodu lęku czy wrażenia, iż „głos brzmi dziwnie na nagraniach”  i nie jest to dla nich komfortowe. Tymczasem regularne nagrywanie, odsłuchiwanie i rzetelne analizowanie techniczne własnych wypowiedzi jest jednym z najskuteczniejszych narzędzi pracy nad głosem i autoprezentacją. Aby mówić swobodnie przed kamerą należy wpierw poznać słabe i mocne strony swojego głosu.

Kolejnym krokiem jest świadoma praca nad emisją głosu mówionego i dykcją, czyli koncentracja na technice mówienia. Niezwykle ważne jest uświadomienie sobie, iż nie chodzi tylko o to, co mówisz, ale jak mówisz. Zbyt szybkie tempo, „zjadanie końcówek słów”, bełkotliwa mowa, brak pauz, monotonia w głosie, zadyszka lub brak powietrza w trakcie mówienia – to błędy, które odwracają uwagę od meritum Twojej wypowiedzi. 

Jak brzmieć lepiej na filmikach?

💡Porada dla osób tworzących treści do social mediów! 

Codziennie wieczorem nagraj podsumowanie własnego dnia: opowiedz jak Ci minął dzień, co ciekawego robiłeś, co fajnego Ci się przytrafiło, a co Cię zasmuciło, czy był to dobry dzień, czy niekoniecznie. Nie musi to być długie nagranie – wystarczy dosłownie jedna minuta. Następnie odtwórz nagranie i przeanalizuj swoje brzmienie głosu: czy głos brzmi sympatycznie, czy barwa głosu jest spójna z Twoim nastrojem i treścią, czy odpowiednio modulujesz głosem, czy mówisz ciekawie, czy akcentujesz niektóre słowa, czy wszystkie wyrazy wypowiadasz prawidłowo i dokładnie i oczywiście co należy poprawić w tym nagraniu. Staraj się być obiektywny w trakcie oceny, ale też nie przesadzaj z samokrytyką. Zobaczysz, że po kilku dniach, Twoje nagrania będą coraz lepsze, a Ty oswoisz się z brzmieniem własnego głosu.

Jak nauczyć się mówić do kamery?

Jeśli zależy Ci na tworzeniu wysokiej jakości nagrań do social mediów, ale nie jesteś pewny, czy nagrany przez Ciebie materiał jest dobry, wówczas warto zadać sobie kilka podstawowych pytań zanim opublikujesz filmik na Instagramie, Tiktoku czy YouTube:

  • Czy sam siebie lubisz słuchać w tym nagraniu? Czy słysząc sam początek nagrania, na miejscu Twoich obserwatorów, kontynuowałbyś oglądanie filmiku?
  • Czy potrafisz mówić z pasją i zaangażowaniem, nie popadając w przesadę?
  • Czy Twój przekaz brzmi autentycznie, naturalnie, ale też oddaje sens Twojej wypowiedzi?
  • Czy Twoja wypowiedź jest zwięzła i uporządkowana?
  • Czy Twój głos brzmi zdrowo, pewnie i nie wykazuje oznak zmęczenia lub stresu?
  • Jak oceniasz jakość swojego głosu oraz dykcji w filmiku? Czy jest coś, co można ulepszyć?

Umiejętność mówienia do kamery to kompetencja, której można się nauczyć – tak jak pisania, występowania publicznego czy pracy z mikrofonem. Wymaga to praktyki, techniki i przede wszystkim – otwartości na informację zwrotną. Oczywiście można próbować samodzielnie analizować nagrania zgodnie z powyższymi poradami lub skorzystać z profesjonalnych zajęć z emisji głosu mówionego dla twórców internetowych, influencerów, osób pracujących zawodowo głosem czy podcasterów. W trakcie spotkania ze specjalistą od głosu, masz możliwość otrzymać profesjonalną analizę głosu i dykcji oraz konkretne wskazówki, jak poprawić brzmienie głosu i wyrazistość mowy w filmikach.

Jak rozgrzać głos przed nagrywaniem filmiku?

1. Rozgrzej aparat artykulacyjny
Wykonaj kilka prostych ćwiczeń, by pobudzić żuchwę, usta i język:
– kłapanie żuchwą,
– machanie żuchwą na boki,
– cmokanie,
– kręcenie kółek ustami ułożonymi w dzióbek,
– kląskanie językiem,
– oblizywanie warg,
– tworzenie „łyżeczki” z języka.

2. Poćwicz samogłoski (a, o, e, u, y, i)
Samogłoska to nośnik dźwięku — to od jej artykulacji zależy brzmienie Twojego głosu.
– Skup się na prawidłowym otwieraniu ust i formułowaniu każdej samogłoski
– Każdą samogłoskę wypowiedz minimum 10 razy.
– Twórz kombinacje samogłoskowe zmieniając również czas trwania, np.:

  • „aaaaaa ooooo aeiou”
  • „eeeeee uuuuuu oeiy”

3. Rozgrzej struny głosowe
– Mrucz „mmm” (mormorando) zmieniając wysokości dźwięku mówionego

  • od bardzo niskich,
  • przez średnie,
  • aż do najwyższych.

4. Skoncentruj się na oddechu
– Połóż jedną dłoń na górnej części brzucha, drugą na żebrach
– Oddychaj tylko przed usta
– Podczas wdechu postaraj się maksymalnie rozszerzyć żebra oraz lekko wypiąć górną część brzucha

Ćwiczenie powtórz 10 razy, a następnie zamiast wydechu sycz mocno (jak wąż) ssssss.

5. Popracuj nad intonacją
Wybierz proste zdania i wypowiedz jako: twierdzenie (np. „To jest mój kot.”) oraz pytanie (np. „To jest mój kot?”).
5. Skup się na dykcji

Przeczytaj kilka łamańców językowych dbając o wyrazistą mowę: 

  • Trzmiel na trzosie w trzcinie siedzi, z trzmiela śmieją się sąsiedzi..
  • Czy Tata czyta cytaty z Tacyta?
  • Jola lojalna, Jola nielojalna.
  • Stół z powyłamywanymi nogami.
  • Bzyczy bzyg znad Bzury zbzikowane bzdury, bzyczy bzdury, bzdurstwa bzdurzy i nad Bzurą w bzach bajdurzy, byzczy bzdury, bzdurnie bzyka, bo zbzikował i ma bzika.

6. Rozgrzej ciało

Wykonaj kilka skłonów, przysiadów, pajacyków i pomachaj ramionami. 

Teraz jesteś gotowy do nagrywania filmiku do social mediów;)

Jak mówić lepiej do kamery?

Jeśli chcesz przestać wstydzić się własnego głosu, nauczyć się mówić z przekonaniem i zbudować wizerunek osoby kompetentnej, autentycznej i charyzmatycznej – zacznij od pracy z głosem przed kamerą.

To nie tylko kwestia lepszego brzmienia, ale też profesjonalizmu, spójności i wiarygodności, które widzowie dostrzegają już po kilku sekundach nagrania.

Chcesz popracować nad swoim głosem do kamery, reelsów i webinarów? Zapisz się na indywidualny trening głosu online dla twórców internetowych lub jeśli chcesz dowiedzieć się, jaki masz głos: zamów analizę głosu i dykcji online – pierwsze kroki w pracy nad poprawą Twojego głosu na filmikach w social mediach mogą być łatwiejsze, niż myślisz.

Chcesz uzyskać więcej informacji na temat zajęć z emisji głosu dla tworzących treści do social mediów lub umówić się na pierwsze spotkanie ze specjalistką od głosu?

📩 Skontaktuj się przez formularz kontaktowy lub WhatsApp (tel. 517239944) ➡️ Kontakt

Polecane na stronie:

➡️ Trening głosu dla aktywnych w social mediach

➡️ Jak mówić wyraźnie na filmikach

➡️ Rozgrzewka głosu

Wybierz temat wiadomości

Dołącz do Akademii Śpiewu

Poszukujesz profesjonalnego nauczyciela emisji głosu? Napisz do doświadczonej specjalistki w dziedzinie śpiewu, mowy oraz rehabilitacji głosu i porozmawiajmy o Twoim głosie. Dowiedz się, jak skutecznie poprawić Twoją mowę, rozwinąć się wokalnie i spełnić marzenia o pięknym i zdrowym głosie. Specjalnie dla Ciebie zostanie przygotowany specjalny plan pracy nad głosem dostosowany do Twoich potrzeb, oczekiwań oraz możliwości.