Jak obniżyć głos?
Jak obniżyć głos? Niski głos jest cechą pożądaną w wielu branżach ze względu na psychologiczny aspekt: niski głos kojarzy nam się z osobami wykształconymi, inteligentnymi, kompetentnymi w swoim zawodzie, godnymi zaufania. Obniżanie głosu jest zabiegiem, który bardzo często stosowany jest przez osoby, w których pracy kompetencja, wzbudzanie zaufania i bezpośredni kontakt z klientem są podstawą: nauczyciele, terapeuci, trenerzy, handlowcy i sprzedawcy.
Czy można obniżyć głos?
Niski głos może być naturalny, lecz również nabyty w wyniku wykonywania specjalnych ćwiczeń mających na celu obniżenie głosu. Zdecydowanie można obniżyć głos i sprawić, by brzmiał bardziej kompetentnie. W tym celu należy wykonywać ćwiczenia oddechowe, otwierające krtań i uaktywniające dolne rezonatory, a następnie starać się te wszystkie elementy połączyć w swoim głosie. Proces ten wymaga oczywiście pomocy profesjonalisty, ogromnego zaangażowania, systematyczności oraz czasu.
Co jest ważne w procesie obniżania głosu?
Proces obniżania głosu skupia się wokół pojęcia rezonansu. To od niego zależna jest nośność dźwięku oraz jego walory brzmieniowe. Za pomocą specjalnych przestrzeni rezonacyjnych, głos jest wzmacniany. W procesie obniżania głosu niezwykle ważne będzie pobudzenie dolnych rezonatorów: klatki piersiowej wraz ze znajdującymi się w niej płucami, oskrzelami i tchawicą. Należy jednak dodać, że człowiek jest jedynym „instrumentem”, którego rezonatory posiadają zdolność zmieniania swoich kształtów, co znacząco umożliwia nam decydowanie o brzmieniu naszego głosu. Kluczowe dla uzyskania odpowiedniego rezonansu jest przybranie odpowiedniego kształtu przez jamę gardłową, ustną i wyeliminowanie aktywności jamy nosowej. Jeżeli już kiedykolwiek trenowałeś dolne rezonatory, to musisz uświadomić sobie, że nie wystarczy jedynie szukać niskich tonów podczas mormoranda (mruczenie), lecz należy się również dokładnie z taką samą energią skoncentrować na pracy gardła i narządów aparatu artykulacyjnego (język, wargi, żuchwa), które decydują o kształcie rezonatora jakim jest jama ustna.
Co jest ważne w procesie obniżania głosu?
Gdy nie masz doświadczenia w pracy głosem, lecz próbujesz samodzielnie w domu wykonywać ćwiczenia mające na celu obniżenie głosu, wtedy zamiast obniżania głosu możesz nadmiernie napinać mięśnie okołokrtaniowe, zaciskać krtań, nieprawidłowo pracować fałdami głosowymi wykonując ostry atak na struny głosowe (co może zakończyć się guzkami śpiewaczymi), sztucznie obniżać głos wbrew swojej długości i grubości strun głosowych, działać wbrew naturze, napinać całe ciało, nie wykorzystywać rezonansu. Ćwiczenia na obniżanie głosu są bezpieczne wówczas, gdy rozumiesz podstawowe zasady prawidłowej emisji głosu i procesy rządzące emisją głosu. Twój głos wymaga profesjonalnej opieki, więc najlepiej dla Ciebie i Twojego głosu będzie, jeżeli profesjonalny nauczyciel emisji głosu dobierze odpowiednie ćwiczenia dla Ciebie, ustali konkretną wysokość dźwięku mowy, rozpisze plan treningowy, nauczy Cię używać mięśni oddechowych, aparatu rezonansowego i będzie kontrolował, by wszystko było dla Ciebie bezpieczne. Warto w tak ważnych kwestiach powierzyć swój głos profesjonaliście.
Ile trwa obniżanie głosu?
Obniżanie głosu jest procesem, a więc wymaga czasu. Nie da się jednoznacznie określić ilości dni czy tygodni. Zwykle proces obniżania głosu kończy się sukcesem po 6 miesiącach pracy, a następnie oczywiście należy nadal trenować (już mniej intensywnie), by utrzymać efekt.
Chce obniżyć głos – co mogę już teraz zrobić?
Na początku połóż się w dowolnej wygodnej pozycji i wyobraź sobie swój głos, który jest niski, mocny. Dokonaj wizualizacji sytuacji, gdy przemawiasz do publiczności lub w gronie znajomych i wszyscy podziwiają brzmienie i siłę Twojego głosu. Pozwól sobie odczuć tę radość i pewność siebie. Pozostań chwilę w tych emocjach, po czym uświadom sobie, że to jest możliwe, wystarczy jedynie odrobina pracy.
To ćwiczenie powtarzaj codziennie rano oraz wieczorem. To Ty jesteś panem Twojego głosu – odpowiednie nastawienie psychiczne jest podstawą sukcesu.
Chce obniżyć głos – co mogę już teraz zrobić?
Skontaktuj się ze mną korzystając z zakładki kontakt i umów się na pierwsze konsultacje. Akademia Śpiewu Po Godzinach – posłuchaj o emisji głosu mówionego.