Nauka śpiewu

Konsultacje wokalne

Jak pokonać nieśmiałość w czasie mówienia? Jak mówić pewnie?

Jak pokonać nieśmiałość w czasie mówienia? Czy to powszechny problem czy jakieś wyjątek? Czy można odczuwać nieśmiałość w czasie mówienia i tracić pewność siebie? Czy można pokonać nieśmiałość w czasie mówienia i mówić pewnie? Oto pytania, które niektórzy ciągle mają w głowach. Czujesz, że wstydzisz się mówić? Przeczytaj poniższy artykuł i uzyskaj odpowiedzi na nurtujące Cię pytania oraz wskazówki, by zmienić swoją mowę.

Czy ludzie wstydzą się mówić?

Wiele osób odczuwa wewnętrzną barierę psychiczną dotyczącą zabierania głosu w większym gronie znajomych,a tym bardziej wśród obcych ludzi lub ogromnie stresuje się wystąpieniami publicznymi, nawet wtedy, gdy grono odbiorców jest niewielkie. W sytuacji konieczności powiedzenia już czegoś publicznie odczuwają ogromny dyskomfort, pojawiają się problemy z oddychaniem, czują, że głos nie funkcjonuje prawidłowo, gardło się zaciska, pojawia się brak kontroli nad tonem mowy, głos jakby ugrzązł w gardle i nie mógł wyjść na zewnątrz, zmienia się barwa głosu, do tego liczne zacinania się, wychodzący bełkot z ust zamiast wyraźnych słów i świadomość, że mowa nie brzmi dobrze, nie jest atrakcyjna, a słuchacze nie wykazują zainteresowania tym, co mówimy. Brzmi znajomo? Naprawdę 70 proc społeczeństwa nie czuje się komfortowo podczas publicznego zabierania głosu. Powody takiego stanu rzeczy są bardzo zróżnicowane: od problemów natury psychicznej, blokad, nieopanowania stresu, przez nieprawidłową emisje głosu, nadmierne napięcia w obrębie krtani, nieodpowiedni rezonans, problemy oddechowe, brak kontroli nad głosem (jego wolumenem, brzmieniem, barwą), aż po wady wymowy czy duże kłopoty w sytuacjach trudniejszych zbitek głoskowych.

Jak pokonać nieśmiałość w czasie mówienia? Przyczyny nieśmiałości w rozmowach

Na początku należy zastanowić się, co jest powodem tej nieśmiałości. Można je podzielić na cztery kategorie:

  • psychika
  • emisja głosu
  • dykcja
  • kompetencja i wiedza

Psychika w mowie

Każdy z nas ma inną osobowość, charakter, wśród nas są osoby bardziej przebojowe, odważne, szalone, ale są też tacy, którzy nie czują się dobrze w roli przywódcy czy lidera, za to świetnie sprawdzają się w roli osób wykonujących polecenia innych czy są dobrymi i zaangażowanymi pracownikami czy oddanymi przyjaciółmi. Oczywiście powodem nieśmiałości może być również wydarzenie z przeszłości (nawet dzieciństwa), które wpłynęło na to, że dana osoba odczuwa ogromny lęk przed mówieniem w większym gronie osób. Wówczas należy skupić się na psychice mówcy – odkryciem tego, co dzieje się w głowie, jakie myśli pojawiają się w sytuacji i wyzbyć się strachu. Taka praca oczywiście wymaga czasu i wsparcia profesjonalisty – może to być psycholog, terapeuta lub nawet nauczyciel emisji głosu czy dobry przyjaciel. Warto w tej sytuacji poprosić kogoś o pomoc.

Emisja głosu mówionego

Nieprzestrzeganie zasad prawidłowej emisji głosu ma zawsze swoje konsekwencje w formie i zdrowiu aparatu głosowego. Mówiąc na zaciśniętej krtani nie tylko pojawia się ostra i matowa barwa głosu, ale występują problemy z głośną i swobodną mową, a nawet można doświadczyć bólu, który świadczy o przemęczeniu narządów głosotwórczych. Najczęstszym skutkiem nieprawidłowej emisji głosu jest chrypka, wrażenie, że głos jest matowy i nie ma siły przebicia, wówczas naturalnym staje się jeszcze większe napinanie krtani, by uzyskać inne brzmienie, co przynosi odwrotne skutki, a ostatecznie doprowadza do frustracji, kompleksów i zamknięcia się w sobie.

Dykcja

Problemy dykcyjne również spotykają dorosłych, którzy są przekonani, że jedynie dzieci mogą zlikwidować wady wymowy. Problemy z głoskami syczącymi oraz szumiącymi to najczęstsze kłopoty z jakimi zmagają się dorośli. Świadomość wad wymowy i brak pracy nad poprawieniem ich powodują, że osoby starają się unikać wyrazów z danymi głoskami, a w efekcie każda wypowiedź staje się ogromnym wysiłkiem intelektualnym wskutek intensywnych poszukiwaniu odpowiednich synonimów. Niejednokrotnie osoby z wadami wymowy są przedrzeźniane przez współrozmówców – dotyczy to głównie seplenienia i rerania. Ktoś, kogo błędy dykcyjne zostają publicznie podkreślone czy wyśmiane, zamyka się w sobie, czuje się poniżony, pojawiają się liczne kompleksy i w przyszłości zrobi wszystko, by uniknąć podobnej sytuacji, a najprostszą drogą jest: milczenie w towarzystwie i nie zabieranie głosu. Wady wymowy są czymś, co powoduje ogromny dyskomfort nie tylko u mówcy, ale również u słuchaczy, stąd często złośliwa i raniąca postawa otoczenia, wobec osoby z problemami dykcyjnymi.

Kompetencja i wiedza

Czujemy się dobrze, gdy zajmujemy się czymś na czym się znamy – to logiczne. Mowy używamy w codziennym życiu, lecz niewiele osób pragnie zdobyć odpowiednia wiedzę, umiejętności i kompetencje w tej dziedzinie. Kompetencja mówcy jest czymś, co może pomóc każdemu pozbyć się nieśmiałości w czasie mówienia. Chcesz pokonać nieśmiałość w czasie mówienia? Poszerzaj swoje kompetencje z emisji głosu mówionego i dykcji, a poczujesz jak mówisz świadomie, pewnie i z przyjemnością.

Wybierz temat wiadomości

Dołącz do Akademii Śpiewu

Poszukujesz profesjonalnego nauczyciela emisji głosu? Napisz do doświadczonej specjalistki w dziedzinie śpiewu, mowy oraz rehabilitacji głosu i porozmawiajmy o Twoim głosie. Dowiedz się, jak skutecznie poprawić Twoją mowę, rozwinąć się wokalnie i spełnić marzenia o pięknym i zdrowym głosie. Specjalnie dla Ciebie zostanie przygotowany specjalny plan pracy nad głosem dostosowany do Twoich potrzeb, oczekiwań oraz możliwości.